BLACK AND BLUE: Benim tek günahım derimin rengi

BLACK AND BLUE: Benim tek günahım derimin rengi

Böyle diyordu Louis Armstrong "Black and Blue" isimli şarkısında. Yıllar önce bu şarkı ve Louis Armstrong hakkında haber yapmış ve haberde şarkının adındaki Blue'nun gerçek anlamının dayaktan morarmış ten rengi olduğunu yazmıştık. Şarkının hikâyesi de öyle anlatıyor. "Bu kadar siyah ve morarmış olmak için ne yaptım" diye sormayı da ihmal etmiyordu Armstrong "Black and Blue" isimli şarkısında.

 

Şimdi, bu şarkının adının verildiği bir Louis Armtrong belgeseli çekildi. Haberi daha önce gelmişti, şimdi belgeselin fragmanı da geldi. 28 Ekimde Apple+'da yayına girecek belgesel Armstrong ve cazın çevresinde Amerikanın 20. yüzyılın tarihini anlatıyor.

 

Sacha Jenkins'in çektiği belgesel arşiv görüntüleri ve kısmen daha önce açığa çıkmamış görüntülerden oluşuyor.

 

Filmle ilgili bir tartışma da sivil haklar hareketini vaktiyle yeterince destek vermemekle eleştirilen Armstong hakkında eleştirileri haksız çıkaracak detaylar olacak mı merakla bekleniyor. Geçmişte bu tarz eleştiriler yapılsa da, hatta, mücadelenin ön saflarında yer al nbirçok caz müzisyeni Armstrong'a o yıllarda cephe almış olsa da başka caz tarihçileri de Armstrong'a haksızlık yapıldığı, belki gösterilerin ön saflarında yer almadığı ama 'benim tek bayrağım var o da siyah bayrak' gibi, dönemin ABD başkanı Esenhower'a 'canın cehendeme Ayk gibi' en şiddetli sözleri Armstrong'un söylediği belirtiliyor. Bakalım bu iddialı belgesel daha başka hangi ayrıntılara yer verecek merakla bekleniyor.

 

Cazkolik.com / 18 Ekim 2022, Salı

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.