Usta bir müzisyen ve bestecinin üst seviyede solo orkestrasyonları

Usta bir müzisyen ve bestecinin üst seviyede solo orkestrasyonları

Denny Zeitlin`i eğer fazla tanımıyorsanız müziğini şöyle ifade etmek mümkün; "Müziğe dair fikirlerini teknolojik gelişmelerin desteğiyle izah eden adam." Tanımlamaya bu açıdan devam edecek olursak Zeitlin gerçek bir müzikal yenilikçidir ve `experimental` bir müzisyendir. Bir diğer açıdan, tek kişilik orkestradır. Bu albümde de görünen o ki tek akustik enstrümanı piyano. Kayıtlarını üstüste kayıt (overdubbing) tekniğiyle yapan sanatçı albümün açılışında yer alan "Meteorology" (ki on dakikalık bir çalışma) Weather Report`un ruhuna seslenen bir işe imza atmış. Albümün ikinci parçası "Dawn" bas ile yaylıların düetini yansıtan bir kayıt. Bir sonraki "Tiger" sanatçının çok zor bir müzikal zaman ölçüsü 15/8`lik bestesidir ki ruhu büyük şair William Blake`in bir şiirinden esinlenilmiştir. Albümün dördüncüsü parçası "Kathryn`s Song" sanatçının resmen tek başına quintet icrasıdır. Bütün kısımları Zeitlin tarafından ayrı ayrı kaydedilen "Kahryn`s Song" ayrıca hoş bir piyano solosuyla dikat çekiyor. Bir sonraki "Dystopian Uprising" ise Zeitlin`in 20. yüzyıl klasik müziğinden ilham aldığı bir çalışma. Albümü eğer iki bölüme ayıracak olursak ilk bölümün son parçası olan "Charango Dream" bir vibrafon, flüt ve bas üçlemesidir.

 

Albümün ikinci bölümü diyeceğimiz kısım daha ayrı. Bu bölüm tek bir süitten ibaret. "Monk-y Business Revisited" isimli süit 1989 yılında bestelenmiş. Tam bir orkestral sesler üzerine inşa ettiği bestede bir de kendisine yardımcı olan biri var, synthesiser`ın öncüsü diye bilinen Dr. Pat Gleeson kayıtta Zeitlin`e asistanlık yapmış.

 

Eğer müzikte, cazda deneysel ifadeleri merak ediyorsanız, bu albüm sizi kesinlikle maceralı bir yolculuğa çıkarabilir.

 

Cazkolik.com / 13 Aralık 2013, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X Advertisement