Bir filmde caz müziğine dair şahit olduğum en güzel sohbet sahnesi

Bir filmde caz müziğine dair şahit olduğum en güzel sohbet sahnesi

Kısaca anlatayım. Netflix'te izlediğim Yolcu isimli bir film. Üç kişilik bir uzay mekiği araştırma yapmak üzere -galiba- Mars yörüngesindeki bir uzay istasyonuna yanaşıyor. Kontroller esnasında anlıyorlar ki gemide davetsiz bir misafir var. Filmden karenin sağındaki siyahî kişi önceki görevden kalma bir teknisyen, bir şeyleri tamir ederken bayılmış ve bulunduğu yerde sıkışıp kalmış. İşin tuhafı, dünyaya dönen önceki ekipten kimse farketmemiş -tabi bu kısma hadi canım sende diyebilirsiniz-. Yeni ekip, bu kişiyi baygın vaziyette bulunca bir anda ortalık karışıyor haliyle. Bu konuları bilenler teknik olarak ne sorunlar çıkabileceğini tahmin eder ve hepsi de çıkıyor zaten ama anlatmaya çalıştığım başka bir şey.

 

İki yıl boyunca istasyonda kalacakları için davetsiz misafir boş boş oturamayacağına göre bir takım görevler verilmesi lazım. Fotoğraftaki biyolojik genetik konularla ilgili uzakdoğulu uzman kişiye yardım etmesi görevi veriliyor. Kastettiğim caz sohbeti bu sahnede yaşanıyor. Biyolog çalışırken caz dinlemeyi seven bir bilim adamı, hem de yüksek sesle dinliyor. Rap gibi popüler müzikler dinleyen ama cazla pek arası olmayan yeni arkadaşın dikkatini çekince caz konusunda kısa bir diyalog yaşanıyor. Biyologun caz müziğini nasıl sevdiği filan derken o an çalınan müziğe dair biyoloğun yorumları hayli dikkat çekiyor.

 

Sanırım filmin senaryosunu yazan kişi iyi bir caz dinleyicisi idi, sanki bu bölümü sırf kendisi için yazmış gibi ama çok hoş bir kısa diyalog olmuş. Sırf o sahneyi izleyen ve caz sevmeyen biri dahi bu sohbeti dinleyince caza daha fazla dikkat etmesi gerektiğini düşünmüş olabilir. Haliyle bu film, sırf bu sahneden dolayı, tavsiye edilecek filmler arasında yerini alıyor.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 03 Mayıs 2023, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.