Bir müzisyende olması gereken her şey onda var, funk`ın son kırk yılında ismi olan Larry Graham Cuma gecesi Salon`da olacak...

Bir müzisyende olması gereken her şey onda var, funk`ın son kırk yılında ismi olan Larry Graham Cuma gecesi Salon`da olacak...

2 Temmuz Cuma gecesi festivalin hafta sonu partileri kapsamında sahne alacak olan Larry Graham müziğin son kırk yılına kendi gölgesini düşürmeyi başarmış bir müzisyendir. Müziğin sadece icra alanında değil yapım, bestecilik gibi mutfak sayılabilecek kısımlarında da ciddi üretimi olan yetmişli yaşlarına merdiven dayamış bu ’genç’ adam ilk albümünü yayınladığı 1960’lı yılların ortalarından bu yana kendi müziğini söylemeye devam ediyor.

Festival içeriklerinde de vurgulandığı gibi en belirgin özelliklerinden biri ülkemizde son yıllarda sıkça ismi geçen ’slap’ tekniğinin ilk kuşak uygulayıcılarından, hatta yaratan kişisi olması. Yanısıra bariton sesi ve basıyla, Graham Central Station isimli grubuyla Cuma gecesi İKSV Salon’da sıkı bir ’funky’ hafta sonu partisine hazır olun, daha doğrusu orada olun.

1946 yılında Beaumont’da doğan Graham daha beş yaşındayken filmlerde hep gördüğümüz tap dansını yaparak müziğe başladı. Ardından aynı yaş dilimindeyken kısa bir süre sonra piyano dersleri alıyordu. Okulunun müzik grubuna katıldı, 11 yaşındayken babasının aldığı gitarla tanıştı ve aradığı enstrümanın gitar olduğuna karar verdi. Yetenekliydi, davul, piyano gitar, armonika, bas... ne varsa hepsini çalıyordu. Kısa sürede profesyonel çevrede aranan isim haline geldi. 13 yaşında ilk kaydını yapan Graham, 15 yaşındayken annesinin kurmuş olduğu "The Dell Graham Trio"da çalmaya başladı. İnsanın annesinin kurduğu müzik grubunda çalması ne tuhaftır düşünsenize... Daha da tuhafı annesi bir süre sonra trioyu, duo’ya çevirmeye karar verdi, bas ve piyano ikilisi olmuşlardı.

Graham’ın büyük çıkışı 68 yılında katıldığı "Sly and the Stones" isimli grupta geçirdiği günlerle birlikte yakaladı. Grubun ilk albümü "A Whole New Thing"in içinde Graham’da vardı. Bu albümle birlikte tüm ülke Graham’ın bu ’acaip’ çalım tekniğiyle de tanışmış oldu. Bir sonraki albümleri ise "Dance To The Music" isimli bir hit parça çıkarmayı başarmıştı.

Yetmişlerin başlarında "Sly and the Stones" günlerini tamamlamaya karar veren Graham prodüktörlüğe geçerek sonradan şimdiki grubu Graham Central Station adını alacak olan ilk grubu Hot Chocolate’ı kurdu. Grup ateş gibi bir ekipten oluşuyordu, ilk albümlerini 1974’de "Graham Central Station" adıyla yayınladılar. Aynı yıl Grammy adaylığı kazanan Graham 1976 yılında "Mirror" isimli albümüyle listelerde yeni hit yaratmayı başardı.

Devamına ne diyelim? Yıllar yılları kovaladı... 2001 yılında Sly and the Family Stones ile kaydettikleri albümleri rhythm & blues dalında ’öncü nitelikli albüm ödülü’nü kazandı. Cuma gecesi Salon sahnesinde bu usta müzisyeni izlerken sadece başarılı bir müzisyen olarak değil, müziğin son kırk yılında sağlam imzası olan bir yaratıcı isim olarak izleyin.

Cazkolik.com / 1 Temmuz 2010, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X