Bu albümün hem rafine bir yanı var, hem dalağı böbreği fena titretiyor

Bu albümün hem rafine bir yanı var, hem dalağı böbreği fena titretiyor

 

Bu albümü dinlemek için iyi bir ses sistemi şart!

 

 

Joachim Kúhn Alman çağdaş cazın en değerli piyanistlerinden biridir, ismi başta gelir. Altmışlı yıllardan beri cazın içinde olan sanatçının bu yeni albümü müziğini tanıyan herkesi şaşırtacaktır.

 

İbizalı elektronik müzik yapımcısı Dr. Gwon ile kaydettiği sesler kulağa geniş bir titreşim okyanusu gibi geliyor, işte o yüzden, titreşimleri yeterince hissedebilmek için albümü iyi bir ses sisteminde dinlemek şart.

 

Açıklamasında albümden bir konsept çalışması olarak bahsediyor. Müziğinin elektronik müzikle ilişkisi bakımından ilginç bir çalışma olabilir.

 

Titreşimlerin yoğunluğu elektronik olsa da Kúhn'ün piyanosu yeterince akustik, meditatif ve klasik tınılı.

 

Son yıllarda böyle konsept albümlerin sayısında artış var ama Kúhn'den böyle bir albüm akla gelmezdi, ilginçlik zaten onun bu işe el atmış olması.

 

Albümde Microvibrations isimli parçaların sayısı 5, en sonda ayrıca Microvibrations I (Reprise) var acaba devamı gelecek mi?

 

Dr. Gwon'un zemini dahi titreten sesleri piyano ile iyi ikili olmuş. Bu sesleri sahnede canlı dinlemek mümkün olursa eğer titreşimlerin vücudun içinde dolaşarak kalbi zorlayacağı muhakkak.

 

İşin içinde hem caz piyanosunun, hem elektronik müziğin dalağı böbreği zıngırdatan ama her nasılsa rafine seslerin olduğu bir albüm bir çok kulağa ilginç gelebilir.

 

Cazkolik.com / 23 Ekim 2023, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.