Bu albümün şanssızlığı ne?

Bu albümün şanssızlığı ne?

Birlikteliği kırk yılı aşan caz topluluğu Yellow Jackets'ın kurucu isimlerinden Russel Ferrante sevenlerini şaşırtan bir trio albüm yayınladı.

 

"Inflexion" isimli albüm Yellow Jackets ile ilgisi olmayan, piyano merkezli akustik bir caz trio kaydı. Yetmişli yaşlarına gelen bu önemli sanatçıya solo albümünde yıllardır birlikte çalıştığı stüdyo müzisyenleri Steve Schaffer ve Michael Valerio eşlik etmiş.

 

Benim açımdan bu albümün şanssızlığı aynı gün hemen öncesinde dinlediğim John Patitucci'nin TRIO albümüne denk gelmesi oldu. Bu denklik de bana iki trio'yu karşılaştırma fırsatı verdi. İki trio da piyano/bas/davul üçlüsü olmasına rağmen Patitucci'nin albümü ile Ferrante'nin albümü arasında 'trio olma' konusunda fersah fark var.

 

Ferrante piyano/solist albümü kaydetmiş. Bas ve davul ritm ikilisi olarak piyanonun peşinde koşturuyor. Günümüz caz trio'larında bu tavra hâlâ rastlansa da artık geride kaldığını kabul etmek lazım. Üçlülerin merkezinde birlikte çalım var. "Inflexion"da fırça/zil ve kontrbas piyanodan fırsat bulup da ortaya çıkamamış, öyle olunca, ikilinin neler yapabileceğine dair açık fikrimiz olamıyor.

 

Bana göre bir diğer sorun ise Ferrante'nin melodi yoğunluğundaki tek boyutluluk. Mesela, albümün ikinci parçası "Network of Mutuality" parça süresini iyi taşırken bir sonraki parça ise aynı uzunluğa sahip olmasına rağmen melodi tıkanıyor. Bırak kontrbas devreye girsin, davul/zil ses paletini süslesin ama Ferrante usta ilk caz trio albümümü kimseye yâr etmem diye inat etmiş sanki.

 

Albümün bir şansı orijinal besteler yanında "Rhythm-a-ning", "Isfahan", "How Deep is the Ocean" gibi tanınmış standartlara da yer vermesi. Burada -yine bence demem gerekiyor maalesef-, mesela "Rhythm-a-ning"de piyano koşarken davul ona yetişme telaşından bası da ezmiş, allahtan arada bas solo var da durum dengeleniyor ama kabul etmek lazım ki bu ayrıntı da aslında Ferante'nin tercihinden değil bestenin Thelonious Monk'a ait olmasından.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 26 Şubat 2021, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X Advertisement