Bu sanatçıyla daha önce tanışmadıysanız şimdi iyi bir fırsat olabilir

Bu sanatçıyla daha önce tanışmadıysanız şimdi iyi bir fırsat olabilir

Bu albüm yazısında, eğer daha önce tanışmamış iseniz sizi farklı bir davul/vurmalı sanatçısı John Hadfield ile tanıştırmak istiyorum.

 

Missouri'li multi enstrümantalist ve besteci müzikte bir nevi dünya vatandaşı anlayışına sahip. Müziği caz merkezli olmakla birlikte ses sanatının farklı derinliklerine meraklı ve bu derinliklerin, kültürlerin kesişmesiyle oluşmasına ilgi duyuyor.

 

Bu sene "Drum of Stories" isimli bir albüm çıkarmıştı, o albüm için yazmadım ama ilgilenmeyi sürdürdüm, bugün 4 Ağustosta çıkacağı söylenen bir başka yeni albüm haberini gördüm. Sanatçı iki farklı proje yürütüyor. Biri ABD'deki kendi çalışmaları ve ABD'de sanatın diğer alanları için ürettiği müzikler, diğeri, kendi anlatımıyla sanatçısını desteklemeyen bir ülke olan ABD'den göç ederek geldiği Fransa'da kurduğu Paris Quartet ile kaydettiği yeni çalışması. 

 

Şimdi bir yandan bu albümü dinliyorum. Tüm bestelerin kendisine ait olduğu çalışmada Parisli müzisyen arkadaşları; tenor saksofon ve klarnette Sylvain Rifflet, fender rhodesda Jozef Dumoulin, basta Chris Jennings ve elektrik gitarda konuk sanatçı olarak Nguyên Lê var.

 

 

Şansa bakın ki Hadfield Paris'e tam da pandeminin göbeğinde gelmiş. 'Ortada konser falan hiç bir şey yoktu, ben de kendimi beste yapmaya adadım' diyor. Sonra işte, bu albümün kaydına girmişler.

 

Müzikal ve kültürel algısı 360 derece açık bir sanatçı John Hadfield. Klasik davulcu anlayışından çok uzak ve bu uzaklık da onu yaratıcı/zorlayıcı bir alanın içinde kalmaya mecbur bırakıyor.

 

Bu albüm ortalıkta fazla dolanacak bir albüm olmayabilir ama meraklısıyla yolu kesişirse eğer mutlu bir dinleyici daha edinmiş olur. Hadfield'ın hem enstrümanları kullanış biçimi, hem o enstrümanları kullanan ustaların harmanladığı tonlar ilgi çekiyor.

 

Hadfield ilgi alanını geniş tutuyor dedim, öyle, kendini göçmen olarak gördüğü Paris'te meydana getirdiği müzikal görünüm kimi elektronik uygulamalar ve çağdaş müzik yaklaşımlı cazın yedeğine geleneksel müziklerin kendine has havalarını da alınca genişşş bir müzikal havza ortaya çıkıyor. Ama bu sentez paradoksal çelişkiler üretmiyor, albümün ve Hadfield'ın mahareti de galiba tam bu noktada saklı.

 

Out Note Records firmasından çıkan albüm şimdilik Bandcamp'ten dijital download olarak satışta, 4 Ağustostan itibaren akış platformlarına gelecek.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 26 Temmuz 2023, Çarşamba

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.