Sony Müzik-Türkiye caz tarihinin 3 klasik albümünü sınırlı sayıda müzik marketlere getirdi!

Sony Müzik-Türkiye caz tarihinin 3 klasik albümünü sınırlı sayıda müzik marketlere getirdi!

Sony Müzik-Türkiye 3 klasik caz albümünün yeni basımlarını sınırlı sayıda baskısını Türk cazseverinin arşivlerinde yerini almasI için müzik marketlere dağıtımını yaptı.


ERROLL GARNER / "BODY AND SOUL"

Bu albümlerin ilki (bir sıralaması yok ama lafın gelişi) Erroll Garner'dan geliyor. Garner'ın 1951-52 arasında Columbia için yaptığı kayıtlardan derlenen bir çalışma. Bir 'reissue' değil ama tarihi kayıtlar. Garner'ın olağanüstü çalış tekniğini, hatasız up tempo kayıtlarını dinlemek için mükemmel bir örnek. Tam bir arşivlik çalışma!

20 adet parça var ve her biri her an elinizin altında olması gereken parçalar. Basta John Simmons ve davulda Shadow Wilson Garner'a eşlik etmiş. Özellikle "Body and Soul", "Honeysuckle Rose", "I Can't Get Started", "Summertime" gibi parçalara özel dikkat!!!!


SARAH VAUGHAN / "IN THE HI FI"

Sony Müzik-Türkiye'nin getirdiği 3 albümün ikincisi cazın büyük kadın seslerinden Sarah Vaughan'a ait. Çok çok genç bir Vaughan'ın çıkardığı albüm 1955 tarihli. Albümün LP orijinalinin A yüzünde 6, B yüzünde de 6 parça vardı. Gerçek bir caz tarihi albümü ile karşı karşıyasınız! Orijinal kayıt "East of the sun" ile başlıyordu, CD versiyonunda bu parçayı ikinci sıraya kaydırmışlar. Tabii CD alternate take'lerle birlikte 22 parçaya çıkmış durumda, bunun ise bize sağladığı çok güzel bir özellik ise özellikle alternatif kayıtlar ile orijinal kayıtları arasındak farkı gözleyebiliyorsunuz.

Bu albümün bir başka büyük yanı ise Vaughan'a eşlik eden müzisyenler; trompette Miles Davis, trombonda Benny Green, saksafonda Budd Johnson, piyanoda Jimmy Jones, Freddie Green, Mundell Lowe, basta Billy Taylor ve davulda JC. Heard gibi bir efsane kadronun olması.

Cazsever olan, olmayan, caz dinlemeye başlamak isteyen, bana bir albüm tavsiye edin diyen herkese buradan hazır fırsatı çıkmışken seslenmiş olalım, işte aradığınız albüm budur! Kaçırmayın, yazık olur!


GEORGE BENSON / "BEYOND THE BLUE HORIZON"

Bu 3 albümün en genci 38 yıllık bir başka klasik kayıt George Benson'dan geliyor. Bu yaz İstanbul Caz Festivali'nde sahne alan Benson'ın CREED TAYLOR'ın CTI firması için kaydettiği albüm kendisine eşlik eden basta Ron Carter, davulda Jack DeJohnette, orgda Clarence Palmer ve perküsyonlarda Albert Nicholson ile Michael Cameron dikkat çekiyor. Soul jazz ritmlerle örülü parçalarda mesela "Somewhere in the East" isimli ünlü parçada ise afro-cuban-indian ritimlerinin güzelliği başınızı döndürüyor.

Bir Benson klasiği olan albüm kaçırılmayacak bir fırsat olarak elinizin altına gelmiş durumda.(Yukardaki resme tıklayarak 3 albümünde kısa kliplerini dinleyebilirsiniz.)

Cazkolik.com
/ 13 Ekim 2009, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X