Bu hafta Boğaz'da Diane Schuur, Beyoğlu'nda Ray Blue çalıyor

Bu hafta Boğaz'da Diane Schuur, Beyoğlu'nda Ray Blue çalıyor

Bu hafta sonu İstanbul'un iki gözde caz kulübü birbirleriyle tatlı bir rekabetin içinde olacaklar gibi görünüyor, zevkni yaşamak da cazseverlere düşüyor. JC's Jazz Club'da günümüzün en büyük kadın vokallerinden Diane Schuur sahne alırken, Nardis'te ise cazın farklı bir alanından ses veren tenorcu Ray Blue izleyenleri etkilemeye hazırlanıyor. Evet, İstanbul yine cazla dolu bir hafta sonuna hazırlanıyor. Boğazda Diane Schuur var... Diane Schuur geniş oktavlı sesiyle, Billboard caz listelerinde 1 numaralarda dolaşan parçalarıyla son otuz yıldır cazın en güçlü divalarından olagelmiş hep ve işte bu güçlü diva üç günlük bir kulüp maratonu için İstanbul'da.

Piyano çalan babası, Dinah Washington plakları dinleyen annesiyle büyüyen sanatçı ilk eğitimini doğal olarak ki onlardan almış. İlk albümü olan "Deedles"ten sonraki yıllar içerisinde ikisi Grammy ödüllü 11 albüm kaydetmiş olan Schuur yine Billboard listelerinde 1 numaraya kadar yükselmiş bir büyük "ses". 91 yılında yayınladığı albümü "Pure Schuur" ile modern caz kategorisinde ki listelerde yine 1 numaraya yükselen Schuur, 94'te B.B. King'le listelere yine 1 numaradan giren "Heart To Heart" albümünü yayınlamış ve dünyanın dört bir tarafında onlarca turneye çıkarak başarısını kutsadı.

Büyük caz bestecisi ve müzisyen, Amerikan caz standartlarının büyük babalarından Irving Berlin (1988) ve efsanevi vokal Ella Fitzgerald (1993) ile Carnegie Hall'de sahne alan Schuur ardından yapımcılığını Ahmet Ertegün'ün üstlendiği albümü "Music is my Life"ı yayınladı. "Schuur Fire" isimli son albümüyle dinleyiciyi Güney Amerika'ya doğru bir yolculuğa çıkaran "diva" bu albümde Brezilyalı büyük gitarist Oscar Castro Neves ile çalıştı.

Yine bu hafta sonu Nardis Caz Kulübünde sahne alacak olan Ray Blue Virginia doğumlu bir müzisyen olmasına rağmen eşi sebebiyle Berlin ve New York'da yaşamını sürdürmekte. Pek çok uluslararası festivalde sahne alan usta tenor R&B ve soul orkestralarıyla çalarken Ornette Coleman ve Arthur Blythe'ın yönlendirmeleriyle kendi soundunu bulmaya çalışır. Kendi grubu Cross Continental Spirit ile çalarken bir yandan da Sun Ra Arkestra, Cotton Club All Stars gibi ekiplerle de çalmayı sürdürdü. Clifford Adams, Steve Turre, Gary Bartz, Ted Curson, Eddie Henderson, John Gilmor gibi büyük müzisyenlerle çalarken büyük usta Charles Davis ile de çalma imkanı buldu.


Konserler, sahneler, kulüpler, TV programlarında çalarken aynı zamanda en sevdiği diğer uğraşı olan eğtimciliği de bir yandan sürdürmeyi hep başardı. Nardis Caz Kulübüne daha önce 2005 yılında da gelen bu keyifli müzisyen Beyoğlu'ndan farklı bir sesle İstanbul semalarına soundunu bırakacak.

Cazkolik.com

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.