Caz efsanesi Billie Holiday 19 yaşında ilk kez görüntülendiği bir filmi ortaya çıktı

Caz efsanesi Billie Holiday 19 yaşında ilk kez görüntülendiği bir filmi ortaya çıktı

Paramount Pictures’ın günümüzden 84 yıl önce, 1935 yılı eylül ayında çektiği 9 dakikalık bir film Afro-Amerikan kültürüne yönelik en eski sinema keşiflerinden biri olarak tanımlanmıştı ama bu filmin caz dünyası bakımından öne çıkan özellikleri da vardı. Öncelikle, film, Duke Ellignton’ın ilk uzun metrajlı bestesi “Symphony in Black: Rhapsody of Negro Life”ı bize dinletiyor. Filmde henüz otuzlu yaşlarındaki Duke Ellington’ı görmek mümkün. Bundan daha önemlisi, filmde o tarihte henüz 19 yaşında olan gencecik bir Billie Holiday’in de yer alması. Tarihçiler Billie Holiday’in filmlerde yer alan görüntüsünün bir ilk olduğunu söylüyor.


Filmi Fred Waller isimli yönetmen çekmiş. Yönetmen bu tek makaralık filmi Duke Ellington’ın bestesine dair zihninde akıp giden resimleri göstermek için dört başlık halinde kurgulamış. “Emekçiler”, “Üçgen”, “Harlem Ritmi” ve “Hüzünlü İlahi”. Bille Holiday filmin “Üçgen” isimli bölümünde görünüyor ve terkedilen aşık rolünü canlandırıyor.


“Symphony in Black” on aylık bir süre içinde çekilmişti. Yukarda belirttiğimiz gibi Billie Holiday henüz daha 19 yaşında bir genç kızdı. Seçilen şarkı da o yaşta bir genç kızın tarzına uyacak bir şarkı olması amacıyla özenle seçilmişti. “Saddest Tale on Sand or Sea” isimli bu şarkı ‘Adamım benden kaçarken oldu’ sözleriyle başlıyordu. Caz tarihçisi Meg Greene Holiday’in performansını büyüleyici olarak tanımlıyor.


“Black Symphony” Holiday kariyerinde önemli bir dönüm noktası oldu. Ellington’un bu bestesi aynı döne ortaya çıkan diğer isimler arasında Holiday’in hemen öne çıkmasını sağladı. Birçok kişi 19 yaşındaki bir kıza göre performansı oldukça sofistike bulmuştu. O dönem birçok müzikseverin Billie Holiday macerasıyla tanıştığı, onunla özdeşleştiği dönem olmuştu. Elbette bu ilişkiyi Judy Garland ve Frank Sinatra gibi şarkıcılar daha başarılı şekilde yönetmiş olabilirler, zaman bize bunu gösteriyor zaten ama bunu ilk başaran Billie Holiday olmuştu.


Cazkolik.com / 08 Şubat 2019, Perşembe


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.