Genç Caz 2016 Notları: Bu yaz 23. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz cazın genç grupları Genç Caz 2016 seçmelerinde belli oldu. Katılım yoğun, kalite yüksekti.

<span style="color: rgb(183, 33, 38);">Genç Caz 2016 Notları:</span> Bu yaz 23. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz cazın genç grupları Genç Caz 2016 seçmelerinde belli oldu. Katılım yoğun, kalite yüksekti.

Geçen Pazar (24 Nisan, 2016) neredeyse tümü doksanlı yıllarda dünyaya gelmiş bir grup genç ve idealist müzisyen İKSV Salon sahnesinde hem önemli bir tecrübe yaşıyor hem de ideallerinin en azından birini gerçekleştiriyordu; Genç Caz 2016 seçmeleri sayı ve kalite bakımından yoğun bir katılıma sahne olurken genç caz müzisyen potansiyeli bakımından ise gelecek adına ümitlerimizin artmasını sağladı.

* * *

Pazar gününü anlatmaya geçmeden, burada değinmeyeceğiz ama fırsatını bulmuşken hatırlatalım, Türkiye`de genç caz müzisyenlerinin ortaya çıkması temelinde caz eğitimi tartışılması gereken çok önemli bir konu. Genç Caz kimi yıllar katılım sayısı ve kalitesi hayal kırıklıkları yaratmış olsa da İKSV`nin Genç Caz`da ısrar etmesi gerçek bir vizyonerlik örneğidir. Bu hakkı mutlaka teslim etmeliyiz. Tüm dünyada caz yarışmaları çok önemlidir. Yarışmaların yeni müzisyen nesillerine doğrudan etkisi vardır. Genç Caz bu konuda lokomotif görevi görüyor, Nardis Jazz Club`un vokal yarışması da çok önemli. Son yıllarda severek dinlediğimiz genç caz şarkıcılarının neredeyse tamamı bu yarışmada kendilerini gösteren insanlar. Akbank Caz Festivali`nin yıllarca sürdürdüğü Jammz ise işlevini değiştirdi. Bir anlamda, İKSV ile katkı paylaşımına gitti, Akbank Caz Festivali, festival kapsamında konserlerini önce üniversitelere oradan liselere taşımaya başladı. Liselerde gerçekleşen caz konserlerinin olumlu sonuçlarını son Genç Caz başvurularında liseli caz gruplarının olmasıyla görmüş olduk. Bu potansiyeli böyle bir zincir etkisiyle açıklamak gayet mümkün. Daha, Bahçeşehir Caz Okulu, İzmir Yaşar Üniversitesi, Hacettepe, İTÜ, konservatuvarlar gibi eğitim kurumlarına, bağımsız kurslara, bireysel derslere gelmedik bile, dedik ya, bu ayrıca tartışılması gereken çok önemli bir konu.

95th Jazz Ensenmble

Bu yıl Genç Caz yarışmasına rekor sayıda katılım oldu.

İstanbul harici İzmir ve Ankara`dan katılımların yanında liselerden gelen ilgi çok önemliydi. Bu nedenle, geçen yıllarda değerlendirme gününe 8 grup katılırken bu yıl 10 grup izleme keyfini yaşadık. Bu yılın öne çıkan bir diğer yanı da katılımlarda gözlenen çeşitlilikdi. Geçen yıllara damgasını vuran vokal çokluğu bu sene daha dengeliydi. Özellikle ikili, üçlü, dörtlü hatta daha çok sayıda enstrümental grupların varlığı sevindiriciydi (hatta, Geeva Flava 7 kişilik bir gruptu ki bu hiç kolay değildir). Yanısıra solo başvurular da vardı. Hatta, bu yılın sürprizi olarak 12 yaşında gencecik bir piyanist Hakan Başar`ı da dinledik. Bilen bilir, son bir kaç yıldır dünyada Joey Alexander fırtınası esiyor, Hakan yaşında bir piyanist, Herbie Hancock`ın elinden tuttuğu küçük Joey şimdi dünya festivallerinin programlarında görmek için yarıştığı birine dönüştü, Hakan da niye öyle bir piyanist olmasın. Sahnede işini çok ciddiye aldığını da mutlulukla izledik. Babasının sevinci, titizliği ve özverisi ayrıca not edilmeli (Hakan Başar şu an Radyo Cazkolik`te Leyla-Diana`nın program konuğu, programı dinlemek için tıklayın).

Bitinya Quartet

Bu yıl sahnede kimleri izledik.

Özgür Ede, Berkan Tilavel ve Baran Ökmen`den oluşan Özgür Ede Trio sahneye çıkan ilk grup oldu. Ardında piyanoda Engin Özşahin, basta Umut Oymak ve davulda Yağız Nevzat İpek`in yeraldığı Naimian Trio Frank Foster`ın "Simone"uyla sırayı tromboncu Ersin Özer`in başını çektiği, piyanoda Engin Özşahin (ki bir önceki grubun da piyanistiydi), basta Neyzan Özsarı ve davulda Egemen Özkasnaklı "Recorda Me" ve "Sentimental Mood"u dinleten Ersin Özer Quartet`e bıraktı. Genç Caz 2016`nın en kalabalık grubu Geeva Flava Ömer kaya, Aybars Glümser, Berkin Özbatır, kerem duru, Özgün tuncer, Yılmazcan Ersayın ve Rubar Dindar`dan oluşuyordu ve grubu diğerlerinden ayıran bir diğer özellik ise "Cihangirmez" ve "Lapacı" isimli kendi bestelerini seslendirmiş olmasıydı. Vokalde Nihan Kır`ın olduğu Bitinya Quartet gitarda Erkan Zeki Ar, bas gitarda Atahan Çiftçi ve davulda Burak Reşit Cihangirli`nin katılımıyla "Softly As in A Morning Sunrise", "No More Blues", "I Gt a Kick Out of You" dinledikten sonra genç Hakan Başar`ı merakla ve ilgiyle dinledik.

Geeva Flava

Tenor saksofona Alp Aksoy, piyanoda Tuğrul Orkun, bas gitarda Atakan Çiftçi ve davulda Fırat Şık`ın olduğu Gagarin Jazz Band Esbjörn Svensson ile başladığı programını caz standartlarıyla tamamladı. Günün kalabalık bir diğer grubu ise saksofonda Ozan Akarsu, piyanoda Gizem Ekizoğlu, gitarda Efe Artun Yüksel, basta Emre Özcan ve davulda Olcay Turhan`ın olduğu Avenue Music Project St. Thomas`ı ile dikkat çekti. Günün son iki grubun ilki 95th Jazz Ensemble ato saksofonda Ömer Koşar, gitarda Artun Yüksel, kontrbasta Anıl Den ve davulda Batuhan Toyhan ile etkileyiciydi. Günü Ankara`dan katılan Hacettepe Jazz Band ile tamamladık. Vokalde Ceren Temel`in olduğu grupta trompette Kaan Karadavut, tenor saksofonda Ali Erol, piyanoda Kerem Onat, kontrbasta Gökhan Över ve davulda Serkan Alagök Temel`in duygulu bir "I Fall in Love Easily" yorumu ve scatlarıyla, Ali Erol`un başarılı baladıyla müthiş bir günün sonuna damga vurdular.

Bu yaz festivalde hangi gruplar konser vermeye hak kazandı?

Genç Caz`da sonuçlar birden sona diye değerlendirilmiyor. Puanlamasız sadece festivalde konser verecek katılımcılar belirleniyor ama sonrasında grupların önü açık olacak. Mesela, Hacettepe Jazz Band bir gece Nardis sahnesinde çıkacak. Kimi müzisyenler radyo programlarına konuk olacak, bu yarışmayı takip eden pek çok yerden konser önerileri alacak, yeter ki bu gruplar performanslarına devam etsin, mutlaka bu başanlı genç grupları sık sık izleme imkanı bulacağız.

Hacettepe Jazz Band

(Alfabetik)

- 95th Jazz Ensemble
- Ersin Özer Quartet
- Geeva Flava
- Hacettepe Jazz Band
- Naimian Trio

Cazkolik.com / 26 Nisan 2016, Salı


 

 

 

 

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

 • Instagram
 • Email

YORUMLAR

 • Beran Paçacı
  06 Aralık 2020 Pazar 05:54

  95th Jazz Ensemble, Ersin Özer Quartet, Geeva Flava, Hacettepe Jazz Band ve Naimian Trio seçmeleri kazandığı belirtiliyor. Fakat http://www.zeroistanbul.com/haberler/parklarda-caz-24-eylulde sayfasında 95th Jazz Ensemble, Ersin Özer Quartet, Gagarin Jazz Band ve Geeva Flava sahne alacağı yazıyor. Sanırım bir değişiklik olmuş...

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Beran Paçacı
  06 Aralık 2020 Pazar 06:13

  Geeva Flava grubu: Rubar Dindar (Klavye), Aybars Gülümser (Bas), Berkin Özbatır (Davul), Ömer Kaya (Gitar), Kerem Duru (Perküsyon), Özgün Tuncer (Tenor Saksofon), Yılmazcan Ersayın (Trompet)

  Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.