Caz efsanesi Chet Baker'ın daha önce yayınlanmamış, ilk kez dinleyeceğiniz yeni kayıtları ortaya çıktı

Caz efsanesi Chet Baker'ın daha önce yayınlanmamış, ilk kez dinleyeceğiniz yeni kayıtları ortaya çıktı

Caz tarihinin efsanelerinden Chet Baker'ın ölümünden beş yıl önce, 1983 ile 84 yılları arasında Radio France'daki canlı performansları albüm olarak yayınlandı. İlk kez yayınlandığı belirtilen kayıtlar yıllar sonra günyüzüne çıkıyor.

 

"Chet Baker Live In Paris: The Radio France Recordings" adıyla çıkan albümde Baker üç farklı trio ile çalmış. Bu üç trionun ortak özelliği üçünde de davul olmaması. Sadece piyano, bas ve trompet.

 

2 CD halinde yayınlanan albümde 40 sayfalık bir booklet albümü satın alanları bekliyor. Kitapçıkta caz yazarları Ashley Khan ve Franck Bergerot, Pascal Rozat ve Ina France'ın yazıları yanında Baker'ın 'sidemen'lerinden Riccardo Del Fra, Dominique Lemerle ve Richie Beirach ile yapılmış söyleşiler de yer alıyor.

 

17 Haziran 1983 günkü ilk kayıtta piyanoda Michel Graillier, kontrbasta Dominique Lemerle dört parçada eşlik ederken, 7 Şubat 1984 günü kaydedilen ikinci kayıtta ise piyanoda Michel Graillier yine var, kontrbasta Riccardo Del Fra eşlik etmiş efsanevi sanatçıya.

 

İkinci CD'de ise yer alan kayıtlar yine 7 Şubat 1984 günü kaydedilmiş ve Michel Graillier bir kez daha piyanoda iken Riccardo Del Fra kontrbasta eşlik ediyor.

 

Baker'ın kendine has sesi ve trompetini bunca yıl sonra ilk kez ama o çok tanıdık haliyle dinlemek tüm cazseverler için güzel bir haber olacaktır. Albüm dijital platformlarda yayında.

 

Cazkolik.com / 01 Haziran 2022, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.