Caz tarihinin efsane ismi Charles Mingus'ın daha önce yayınlanmamış bir canlı kaydı ortaya çıktı

Caz tarihinin efsane ismi Charles Mingus'ın daha önce yayınlanmamış bir canlı kaydı ortaya çıktı

1972 yılı Ağustos ayında Londra'nın köklü caz klübü Ronnie Scott's caz klübünde yapılan kaydın daha önce yayınlanmadığı açıklandı.

 

O gece Mingus'a sahnede alto saksofonda Charles McPherson, tenor saksofonda Bobby Jones, trompette Jon Faddis, piyanoda John Foster ve davulda Roy Brooks gibi önemli isimler eşlik etmişti.

 

Vinil baskı ustası mühendis Bernie Grundman'ın eliyle yayına hazırlanan albüm "The Lost Album From Ronnie Scott's" adıyla 180 gram ve 3 LP olarak Amazon üzerinden sınırla sayıda satışa çıktı. Bandcamp üzerinden dijital download olarak da satılan albümün özel CD baskısının 29 Nisanda yayınlanacağı duyuruldu.

 

Jan Persson, Christian Rose, Jean-Pierre Leloir, Hanz Harzheim gibi isimlerin o gece çektikleri değerli fotoğraflarla süslenen albümün baskısında Mingus ve McPherson ile yapılmış bir röportaj da mevcut. Ayrıca, Mingus'a dair, Mingus'un arkadaşı olan Fran Lebowitz ile söyleşi de baskıda mevcut olduğu söyleniyor.

 

Caz tarihinin bir yerlerde saklı kalmış daha böyle epey malzemesi vardır ama zaman içinde bunlar ortaya çıkıyor. Gelişen kayıt kurtarma teknikleriyle belki geçmişte bu kayıttan bir şey çıkmaz denilenler dahi günümüzün gelişmiş yöntemleriyle araşive kazandırılabiliyor.

 

Cazkolik.com / 06 Nisan 2022, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.