Müzik albümleri haftanın hangi günü yayınlanır?

Müzik albümleri haftanın hangi günü yayınlanır?

NPR’dan Frannie Kelley çok ilginç bir soruyu ele almış, cevabını da kendi veriyor. Gerçekten de şimdiye kadar aklımıza gelmemişti.

 

Sizce müzik albümleri hangi gün yayınlanır?

 

Bildiğimiz kadarıyla dünya üzerinde şu gün yayınlanır diye kurala sahip bir ülke yok, olsaydı çok tuhaf olurdu zaten, belki müzik firmalari kendi içlerinde kurumsal bir takım iç sebepler üretmiş olabilirler ama eğer böyle bir şey varsa tabii. Frannie Kelley ise kendi sorup kendi bulduğu cevabında kuraldan değil ülkelerin zamanla geliştirdikleri sektörel eğilimlerden sözediyor. Kelley’e göre müzik albümleri Amerika’da Salı günleri yayınlanıyormuş. Fransa ve İngiltere’de Pazartesi günü Almanya’da ise Cuma günlü imiş. Tabii yineleyelim, kural değil genel bir eğilim kastediliyor. Uzun yıllardır müzik sektöründe çalışan biri ve bu satırların yazarı olarak kendi gözlemimiz ise ülkemizde de (yine genel eğilim anlamında) albümlerin yayınlanma günleri hafta sonuna yakın, Perşembe, Cuma diyebiliriz, hafta sonu insanların müziğe daha çok zaman ayırdığı düşünüldüğü için yeni çıkan albümleri alma ihtiyacı da hafta sonları -daha yoğunluklu olarak- beliriyor.

 

Kelley’nin Amerika açısından bize gayet mantıklı gelen açıklaması ise işin sebebini ünlü Billboard dergisine dayandırması. Billboard uzun yıllardan bu yana en çok satanlar listelerini Çarşamba günleri açıklıyor, bu nedenle bir sonraki listeye kadar satış ratingleri açısından gerekli olan maksimum süreyi kazanmak için aritmetik hesap yapıyorsanız -ki müzik firmaları yaparlar- Salı günü size de gayet makul görünecektir.

 

Yazarın bir diğer nedeni ise hafta sonu yapılan satışlarla mağazalardaki stokların azalması, yerine yeni gelecek ürünler için raflarda yer açılmış olması, satıcıların yeni albümleri raflarına koymak için istekli olmaları. Bu da gayet akla yakın geliyor.

 

NPR yazarı Kelley daha da öteye giderek araştırmasını derinleştirmiş ve haftanın günleri için olumlu veya olumsuz nedenleri sıralamış, gelin bakalım.

 

Eğer Pazartesi albümlerin mağazada olması gerekiyorsa bu işi bir önceki haftadan yapmak durumundasınız, Cuma’ya kadar mal marketlere gidecek, hafta sonuna girmeden stoklara girecek, hafta sonu stokta bekleyecek, envanter filan vs uzun iş... kabul etmek gerekir ki pratik bir durum değil.

 

Salı’yı zaten söyledik, Çarşamba gününe dair yazarın yorumu ise şöyle; her ne kadar depolar çaşamba gününün size uygun bir gün olduğunun söylese de aldırmayın, bence uygun bir gün değil, hatta geç kalınmış ilk gün! Perşembe biraz daha geç kalınmış bir gün! Cuma çok geç kalınmış bir gün! Cumartesi ise zaten bugüne kadar çıkmış olması lazımdı! Pazar günü ise, söyler misiniz, kim Pazar günü müzik mağazasına gider allahaşkına!!!

 

Yazar konuyu Salı gününe odaklayarak öyle bir toparlamışki bize söyleyecek laf kalmıyor? Ne yapalım, onun dediği olsun! Amerika için durum öyle olabilir ama bizim müzik sektörümüzde kurallar ve tüketici eğilimleri daha farklı işliyor ve albümlerin hafta sonuna doğru markette olmasını pazarlamaya daha uygun buluyoruz. Bizde ise durum yaklaşık böyle.

 

Cazkolik.com / 12 Eylül 2010, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.