Caz tarihinin ikonik piyanisti Bill Evans`ın daha önce bilinmeyen bir radyo program kaydı bulundu.

Caz tarihinin ikonik piyanisti Bill Evans`ın daha önce bilinmeyen bir radyo program kaydı bulundu.

Wall Street Journal`ln ve yakınlarda yayınlanan "Why Jazz Happened"ın yazarı ünlü caz tarihçisi, eleştirmen ve yazar Marc Myers "JJA" ödüllü JazzWax isimli bloğunda caz tarihinin en önemli isimlerinden piyanist Bill Evans`a ait 1976 tarihli bilinmeyen bir röportajın kaydını yayınladı (YouTube`da yayınlanan kayıt aşağıdadır).

* * *

Bilinmeyen bu kayıtla ilgili notlarında hikayenin geçmişini anlatan Myers bir kaç hafta önce iki ateşli Bill Evans hayranı; James Farber ve Larry Goldberg`den elektronik posta aldığını, ikilinin 1976 yılında Bill Evans ile o sıralar yayın yaptıkları Wisconsin Madison`daki Wort FM isimli radyo istasyonu için radyo program yaptıklarını, programın kaydının ellerinde olduğunu ve Myers isterse onunla paylaşabileceklerini belirtmişler. Bu haber karşısında haklı olarak hayli heyecanlanan Myers seve seve programı dinlemek ve paylaşmak isteyeceğini belirtmiş ve nihayet önce blogunda sonra farklı mecralarda bu haberi paylaştı ve duyurdu.

* * *

Radyo program kaydı aslında çok da ideal kalitede olmamış ama Bill Farber sonradan kaydı digital süreçten geçirerek bugün dnilediğimiz hale getirmiş, gerçekten temiz bir kayda dönüşmüş. Farber ve Goldberg çıkan sonuçtan memnun olunca bunu herkesin dinlemesi gerektiğine ikna olmuşlar ve Myers`a duyurmuşlar. Burada programda konuşulanları anlatmamıza gerek yok zaten eminiz dinleyeceksiniz. Programın gerçekleştiği 1976 yılında ikisi de 22 yaşında olan Farber ve Goldberg proramın başında heyecan ve telaştan ufak bir kaç küçük sevimli hata yaptıktan sonra sakinleşip durumu kontrol altına alıyorlar ve gerçekten doyurucu bir radyo programı ortaya çıkıyor. Myers`ın ifadesine göre programda bizler Evans`ın mizahi kişiliğine dair ipuçlarını da dinliyoruz.

* * *

Program kaydının gerçekleşmesinin kısa hikayesi de şu şekilde olmuş. 1976 yılının sonbahar aylarında bir konser için Madison`ın Memorial Union Theater salonuna gelen Evans, basçısı Eddie Gomez ve davulcusu Eliot Zigmund çalışırlarken Evans`ın konser menajeri Jerry Dahlke piyaniste çok genç ve caz fanı, ateşli iki radyo programcısının seninle radyo programı kaydetmek gibi ısrarlı talepleri var, ister misin diye sormalarıyla başlıyor. Evans`ın kabul etmesiyle kayıt gerçekleşmiş. Larry Goldberg ise o günkü program kaydına dair çok heyecanlıydık, ilk hatırladığım şey Bill Evans`ın elini sıktığımda ne kadar iri elleri olduğunu farketmem oldu diyor. Sonrasında ise hep düşünmüş, bizim o günkü program kaydımızdan sadece dört yıl sonra Evans öldü, keşke çok daha fazla zaman geçirseymişiz.

* * *

Bill Farber 35 yıldır New York`da kayıt mühendisliği yapıyor, içlerinde Michael Brecker, Joe Lovano, Joshua Redman, Chris Potter, Brad Mehldau, John Scofield gibi üstatların da olduğu çok sayıda isimle çalışmış. Larry Goldberg ise yıllarca Boston`da WGBH radyo istasyonunda çalıştıktan sonra şimdilerde Yahoo`da görev başında.

Cazkolik.com / 12 Şubat 2015, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X