Cazdan daha yaratıcı yeni ses alanları mümkün mü?

Cazdan daha yaratıcı yeni ses alanları mümkün mü?

 

Dania Shihab: VOZ

 

 

Dania Shihab Barselona'da yaşayan Bağdat doğumlu bir vokal sanatçısı. Aynı zamanda Paralaxe Editions'ın da kurucusu olan Dania ham ses dokularını işleyen bir stile sahip. Bu sene çıkardığı VOZ albümü sanatçının çalışma perspektifine dair net fikirler edinmemizi sağlıyor. Sesi bir tür elektro akustik enstrüman olarak kullanan sanatçı erken kilise müziklerine kadar uzanan vokal alanın çok dışında yeni bir yaklaşım geliştiriyor. Ürettiği dokusal örnekler etkileyici. Video art, happening, kavramsal sanat gibi görsel sanatlarla da uyumlu sesler arasında kimi piyano düzenlemeleri, elektronikler efektler de var.

 


 

 

Daniela Lalita: Trececerotres

 

 

Perulu ses sanatçısı Daniela Lalita -yukarda adı geçen Dania Shihab gibi- sesiyle bilmediğimiz imkânların kapısını aralayan yeni nesil bir sanatçı. Yeni EP çalışması "Trececerotres" ses esnetmeleri bakımından yaratıcı ve çarpıcı örneklerle dolu. Tipik vokal çalışmaları değil bunlar. Homurdanmalardan hırlamalara kadar insan sesi bakımından farklı ses esnemeleri yaratan sanatçının yeteniğinin çocukluğunda televizyon reklamları için sesini manipüle etme, taklik etme yeteneğinden geldiği söyleniyor. Sanatçının yeni EP'sinin dinleyeni sürüklediği ses koridorları oldukça çarpıcı.

 

 

death’s dynamic shroud: Darklife

 

 

Geçmişte, bugün ve gelecekte üretilen her tür sesin orijinal kodlarından sıyrılarak yepyeni ses imkânlarına kavuştuğu günler gelecekte değil bugüne ait. death’s dynamic shroud yeni albümü "Darklife"ta tam olarak bunu yapıyor. Bu elektronik trio kodlanmış sesleri yeniden işleme gücüne sahip ve bu alanda yeni formüller başarılı. Mesela pembe dizi müzikleri diye küçümsediğimiz sesler bu trio için mükemmel malzeme sağlıyor. Perdesiz bas, mute trompet gibi enstrümanların da katkılaryla etkileyici sonuçlar üretiyor.

 

 

James K: Random Girl

 

 

Günümüzde caz kadar yaratıcı görünen bir diğer yeni alan da deneysel pop müzikler. New York'lu müzisyen James K.'nin yaptığı bu alana yönelik işler. Kendi sesi yanında yankılı vokaller, enstrüman ses parçaları, gürültülü dokular, endüstriyel sesler arasında yeni ses arazileri yaratmak fikrinin önü açık ve bu alanda çalışan iyi sanatçılar var. Bu sanatçının yeni çalışması "Random Girl"e kulak vermenizi tavsiye ederiz.

 

 

Mala Fama: Jichushka

 

 

Yerel müziklerin ulaşabileceği yeni ses vadilerini keşfetmek bakımından Mala Fama örnek bir sanatçı sayılabilir. Adını 'yalnız' veya 'terkedilmiş' anlamına gelen Kichwa sözcügünden alan "Jichushka" yeni üretilen seslerin ilginç olanlarından biri. Ses sanatçısı Mala Fama'nın ilk uzun metrajlı filmi And Dağları'ndaki seslerin geçmişinden faydalandığı sesler geleneksel folk seslerin çok ötesine uzanmamız gerektiğinin altını çiziyor.

 

 

Mamaleek: On Diner Coffee

 

 

Deneysel metal sesler yeni bir alan sayılmaz ama yeniliğe her zaman açık bir alan olarak görülmeli. Hardcore metalin ses gücünü rock deneyselliğiyle birleştiren Mamaleek ürettiği biçimsiz müziklerde tüm müzikal tür dalgalanmalarıyla dalga geçer gibi çalışıyor ama yaptığı işler dalga geçmenin ötesinde ciddiyete sahip. Caz dahil hiç bir müzikal tür Mamaleek'in elinden kurtulamaz ama kayıtları bunların hayli ötesine geçen deneyselliğe sahip.

 

Cazkolik.com / 12 Kasım 2022, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.