Cazın zirvesindeki piyanist Kenny Barron İstanbul'daydı

Cazın zirvesindeki piyanist Kenny Barron İstanbul'daydı

21 Nisan 2023, Cuma akşamı tüm cazseverler için Türkiye’de özel bir akşam yaşandı. Çağdaş zamanların en iyi piyanistlerinden kabul edilen Amerikalı caz piyanisti Kenny Barron, üç kişiden oluşan ekibiyle Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda unutulmaz bir konser verdi. Konsere pek çok Türk caz müzisyeni de dinleyici olarak katıldı. Özellikle caz dünyasında yaşanan ani ölümler son dönemlerde hem dinleyiciler, hem icracılar için üzücü bir etki yaratmıştı. Katılımın çok yüksek olduğu konserde Barron’ın lirik melodileri, zarif, eşsiz tuşeleri ve asla sallanmayan ritim duygusu herkesi derinden etkiledi. Çaldığı en yavaş bestelerden, en melodik ve ritmi hızlı olan eserlere kadar derin bir meditasyon etkisi yaratan Kenny, sözlü olarak da eserlerine dair önemli anı ve hikâyelerden bahsetti. Ahmad Jamal, Charlie Haden gibi isimleri de andığı çok özel bir repertuvar çalan Kenny Barron, yaydığı enerji, coşku ve keyif ile kendisine hayran bıraktı.

 

Caz dehâlarının yetiştiği ünlü yerlerden biri olan Philadelphia doğumlu Kenny Barron, 80 yaşında sahnede eskisinden daha dinamik görüntüsü ve hakimiyeti ile bir sanatçı disiplinini ve çalışkanlığını adeta tüm konser boyunca dinleyenlere gösterdi.

 

Barron, Roy Haynes, Lee Morgan, James Moody, Philly Joe Jones, Dizzy Gillespie, Freddie Hubbard, Stanley Turrentine, Milt Jackson,  Buddy Rich, Ron Carter, Buster Williams, Stan Getz, Dave Holland gibi çok ünlü caz müzisyenleriyle 19 yaşı itibariyle konser, proje, kayıt ve turnelerde yer almıştır. Ayrıca, Kenny Barron, 1973 yılında Rutgers Üniversitesinde Profesör olarak çalışmış; David Sanchez, Terence Blanchard ve Regina Bell gibi isimlerin yetişmesinde önemli rol oynamış, burada 2000 yılına kadar, kaydedilen 40 ve üzeri albüm ve grup yönetmiştir.

 

 

Kenny Barron’ın İstanbul konseri trio ekibinde kontrbas çalan Kyoshi Kitagawa Japonyalı bir müzisyendir ve Barron ile Japonya’dan Amerika’ya taşındıktan yaklaşık 15 yıl sonra tanışmıştır.

 

Kitagawa, 21 Nisan’daki konserde melodik cümleleri, ritim ile buluştururken oldukça akıllıca hamleleri ve müzikal duyumuyla dinleyicileri etkilemiş, sololarında müziğin anlık akışını takip ederek ve karşılıklı diyaloglar için elverişli yerler bırakarak çalarak, davulcu Jonathan Blake ile adeta ritmik bir mizansen yaratmıştır.

 

Trio’nun İstanbul gecesinin yıldızlarından biri olan davulcu Jonathan Blake Philadelphia’lı dır. William Paterson Üniversitesi caz bölümünden mezun olmuş ve 1976’da doğmuştur... Rutgers Üniversitesi Kompozisyon bölümünde master eğitimini tamamlayan Blake, 1996 yılında ilk albümünü kaydetmiş, David Sanchez, Kenny Barron, Chris Potter gibi cazın önde gelen isimleriyle çeşitli çalışmalar yapmıştır.

 

Jonathan Blake inanılmaz tuşeleri, davul soloları, zil ve perküsif aletleri nüanslı kullanımıyla bir eşlikçi olarak değil, bir besteci olarak da sahnede olduğunu o gece tüm dinleyicilere gösterdi. Kendi vücudunu, el kol hareketleri ve onları tutuşunu da tamamen ritmin bir parçası yapan Blake, sempatik tavırları ve içten gülüşü ile gece boyunca pozitif enerji yaydı.

 

Konser sonunda tüm ekibin dinleyiciler ile tek tek sohbet edip, anılar yaratması çok mütevazi ve içten şekilde gelişti. Kuyrukta bekleyen insanlara rağmen, Kenny Barron’ın tüm albümlerini alıp kulise gelmiş dinleyicilere dahi dakikalar boyunca imza vermek için özel bir ihtimam göstermesi, bir dünya devinin kişiliğini ve alçakgönüllülüğünü bizlere en içten şekilde kanıtladı.

 

Grubun çok yüksek tempolu  şarkılarında bile nüanslarını en ayrıntılı şekilde duyurması ve birbirini takip eden inanılmaz uyumlu diyalogları yaklaşık bir buçuk saat süren konserin hipnotize etkisi yaratmasına neden oldu.

 

Dünya gözüyle bu konseri tüm dinleyen ve onları tüm görenlerin konser sonunda tek konuştukları şey, ne kadar şanslı olduklarıydı! Tekrar o ruhla ve Kenny Barron Trio’nun yarattığı sihirli dokuyla buluşmak dileğiyle.

 

Şenay Ocak

 

Fotoğraflar: Nevzat Yıldıran

 

Cazkolik.com / 08 Mayıs 2023, Pazartesi

 

 

 

Kenny Barron, the pianist at the pinnacle of jazz, was in Istanbul

 

 

On Friday, April 21, 2023, a special evening took place for all jazz lovers in Turkey. American Jazz pianist Kenny Barron, considered one of the best pianists of contemporary times, gave an unforgettable concert at the Cemal Reşit Rey Concert Hall with his team of three. Many Turkish jazz musicians attended the concert as listeners. Sudden deaths, especially in the jazz world, have had a very sad effect on both the listeners and the performers lately. Barron's lyrical melodies, elegant, unique touches and never-shaking sense of rhythm impressed everyone at the concert, where the attendance was very high. Kenny, who created a deep meditation effect from the slowest compositions he played to the most melodic and fast rhythm pieces, also talked about important memories and stories about his works orally. Kenny Barron, who plays a very special repertoire in which he mentions names such as Ahmad Jamal and Charlie Haden, impressed him with the energy, enthusiasm and joy he radiated.

 

Kenny Barron, born in Philadelphia, one of the famous places where jazz geniuses grew up, showed the discipline and hard work of an artist to the audience throughout the concert, with his more dynamic appearance and dominance than before at the age of 80.

 

Concert by the age of 19 with famous jazz musicians such as Barron, Roy Haynes, Lee Morgan, James Moody, Philly Joe Jones, Dizzy Gillespie, Freddie Hubbard, Stanley Turrentine, Milt Jackson, Buddy Rich, Ron Carter, Buster Williams, Stan Getz, Dave Holland , took part in projects, recordings and tours. In addition, Kenny Barron worked as a Professor at Rutgers University in 1973; He played an important role in the upbringing of names such as David Sanchez, Terence Blanchard and Regina Bell, where he directed 40 or more recorded albums and bands until 2000.

 

Kyoshi Kitagawa, who plays double bass in the trio team of Kenny Barron's Istanbul concert, is a Japanese musician and met Barron about 15 years after he moved to America from Japan.

 

While combining melodic phrases with rhythm at the concert on April 21, Kitagawa impressed the audience with his clever moves and musical sense.

 

Drummer Jonathan Blake, one of the stars of the Trio's Istanbul night, is from Philadelphia. He graduated from the jazz department of William Paterson University and was born in 1976. Completing his master's degree in Composition at Rutgers University, Blake recorded his first album in 1996 and has worked with prominent names of jazz such as David Sanchez, Kenny Barron and Chris Potter.

 

With his incredible touches, drum solos, and nuanced use of cymbals and percussion instruments, Jonathan Blake showed all the audience that night that he was on stage not only as an accompanist but also as a composer. Blake, who made his own body, hand gestures and holding them completely a part of the rhythm, spread positive energy throughout the night with his sympathetic attitude and sincere smile.

 

At the end of the concert, the whole team chatting with the audience one by one and creating memories developed in a very humble and sincere way. Despite the people waiting in the queue, Kenny Barron's special care to take all his albums and sign autographs for minutes, even to the listeners who came backstage, proved to us the personality and humility of a world giant.

 

The nuances of the band, even in their very up-tempo songs, and the incredibly harmonious dialogues that follow each other, caused the concert, which lasted for about an hour and a half, to create a hypnotic effect.

 

At the end of the concert, all those who heard and saw this concert with the eyes of the world only talked about how lucky they were! Hope to meet that spirit again and the magic texture created by the Kenny Barron Trio.

 

Şenay Ocak

 

Photos: Nevzat Yıldıran

 

Cazkolik.com / 08 Mayıs 2023, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Şenay Ocak

Caz vokalisti ve eğitimci Şenay Ocak müzikoloji üzerine yüksek lisans yapıyor, yurtiçi ve dışında caz üzerine akademik çalışmalarını, proje ve eğitimlerini sürdürüyor.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.