Cem Adrian'ın pop art vokal sanatı ve Lara Çayan ile yeni şarkısı "Sevme Beni"

Cem Adrian'ın pop art vokal sanatı ve Lara Çayan ile yeni şarkısı "Sevme Beni"

Yıllar önce İstanbul Caz Festivalinde izlediğimiz İngiliz Benjamin Clementine'ı andıran bir yorum tarzı var Cem Adrian'ın. Ama Clementine abartılı teatral ve sosyo-psikolojik sorunlu sözlerle dolu cümleleri hep suçlu birileri arar gibiydi.

 

 

"Sevme Beni"

 

 

Cem Adrian, Lara Çayan ile yeni bir düet kaydetmiş. Basın ofisi sağolsun şarkıyı bizimle de paylaşmış. "Sevme Beni" adını taşıyan şarkı birbirlerini korumak için kavuşamayan iki kırılgan aşığın hikâyesini anlatıyor. Şarkının düzenlemesi Özgür Akyürek tarafından yapılmış.

 

Şarkının anlattıkları ve sözleri bir yana, daha ziyade şarkının vokal ve müzikal örgüsüyle meşgulüz.

 

Cem Adrian art pop bir sanatçı. Vokalini şarkı söylemekten çıkararak kişisel bir sanata dönüştüren, virtüözlerin enstrümanıyla yaptıklarını sesiyle yapan bir sanatçı. Mesela Björk gibi ama Björk'ün sesi fazlasıyla tasarım bir ses. Adrian doğal fakat farklı vokal alanlarına kayabilecek sese sahip ama o tarzları dener ve söyler mi bilmiyoruz, farklı erkek ses renkleri arasındaki esnek geçişleri ve bu esnekliği şarkının ifadesiyle bütünleştirmesi kulağa çok iyi geliyor. Bir caz şarkıcısı değil elbette ama scat yapan caz şarkıcılarının esnekliği ve enstrüman uyumuna sahip.

 

"Sevme Beni" şarkısının birinci bölümünde gitarla sarmalanan sesi kreşondayla sonlanırken Lara Çayan'ın cevap niteliğindeki sesi ise Adrian ile tezat olsa da zıtlık birbirini tamamlıyor.

 

Cem Adrian pop art vokalin Türkiye'deki en nitelikli seslerinden. Günümüzde sound/vokal sanatı bilinmeyen yeni derinlikler elde ederken bizden birinin bu yeni estetiğe yakın olduğunu bilmek sevinç veriyor.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 25 Mart 2022, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.