Londra caz ortamının yıldızı parlayan genç isimleri

Londra caz ortamının yıldızı parlayan genç isimleri

Londra caz ortamının yıldızı parlayan genç isimleri


İngiliz caz ortamı kurcaladıkça renkliliği ve derinliği şaşırtan bir çeşitliliğe sahip, oysa, eskiden, İngiliz cazı ile İngiliz mutfağı aynıdır denir, bir anlamda, kıta Avrupası karşısında küçümsenirdi. İşin doğrusu, mantıklı olanın tersi olması değil mi? Amerika`yı saymazsak dünyada müzik üzerinde İngilizler kadar baskın hangi millet var? Ama eleştirilerin bir kısmı o kadar da yanlış değil, işin hangi ucundan tutulduğuna bağlı. 20. yüzyılın ilk yarısında cazın Avrupa`daki coğrafi ilerleyişi Fransa üzerinden kuzey Avrupa yönünde oldu, bu yüzden bu bölgelerde hâkim bir üstünlük duygusu tarihi bir gerçek. Her neyse, bu uzun bir konu. Bugüne bakarsak, İngiliz caz sahnesi başta Londra olmak üzere Avrupa`nın en hareketli ve yaratıcı ortamına sahip, bu ortamı yaratanların başında -özellikle Londra`nın- sahip olduğu göçmen çeşitliliği olduğunu gözardı edemeyiz.


Bu haber/dosya çalışmasında biraz da yeni sezona dönük konser duyuru haberlerinin arasından süzdüğümüz bir `Londra`nın genç caz müzisyenlerinin öne çıkanlarına bakalım` teması hakim. Seksenli, doksanlı yıllarda bugün artık hepsi dünya cazının ustaları arasında yeralan bir dolu ismi şimdi çok daha fazla sayıda isim ve topluluk takip ediyor. Bunların bir kısmını aşağıda videolarıyla derledik. Umarız bu isimleri yakın gelecekte İstanbul`da izleme imkanımız olur.


Camilla George Quartet


Genç kadın saksofon sanatçısı Camilla George Keny Kirkland, Wynton Marsalis, Jeff `Tain` Watts gibi usta isimlerin müziklerinden etkilenmiş. Müziği için geleneksel cazla kalipso ve twist arasında modern bir denge bulma üzerine kurgulanmış demek yanlış olmaz. Bu durumu George`un Courtney Pine`ın Jazz Jamaica, Venus Warriors projelerinde çalmasıyla da ilişkilendirebiliriz. Dörtlüde George`un dışında piyanoda Sarah Tandy (ki Gilat Atzmon`la da çalıyor), basçı Daniel Casimir ve davulda Femi Koleoso`yu sayabiliriz. Camilla George genç bir isim olmasına karşın yıllarca Londra sokaklarında caz çalarak tabiri caizse sokaktan gelen, cazın tozunu yutmuş biri. Genç sanatçı "Lunacity" isimli bir EP yayınladı, şimdilerde cazın Afrika kökenlerine modern yorumlar getireceği ilk stüdyo albümü üzerinde çalışıyor ve biz de bekliyoruz ama beklerken aşağıdaki müziğine kulak veriyoruz.


The Jamie Leeming Project


Son dönem İngiliz caz sahnesinin (aslında bu duruma Londra caz sahnesi demek daha doğru çünkü bu isimlerin hepsi Londra`da yaşıyor ve çalıyor) öne çıkan bir diğer genç ismi gitarist Jamie Fleeming. Otoritelerin heyecan verici olarak tanımladığı genç sanatçı cazdan popa ve folk müziğe uzanan eklektik bir tarza sahip. Yayınladığı "Heartsong" isimli EP çalışması olan sanatçının güçlü bir melodi duygusu var. EP`de şarkıcı Emily Dankworth ile çalışan Leeming`e kayıtlarda vokalde Ben Cox, keyboardlarda Liam Dunachie, basta Nic Breakspear ve Ouriel Ellert, davulda Gaspar Sena, çelloda Sophie English ve perküsyonda Kat Pett eşlik etmiş.


Lauren Kinsella Ensemble


İrlandalı besteci ve şarkıcı Lauren Kinsella daha çok ozan & şarkıcı tarzın isimlerinden ve ödüllü bir sanatçı, festivallerde sık boy gösteren bir isim. Sanatçı yeni bir grup oluşturmuş, saksofonda Tom Challenger, piyanoda Dan Nichols, basta Conor Chaplin ve davulda Simon Roth var ama bu isimler aşağıdaki videoda olan isimler değil. Burada izlediğimiz videoda ne kadar anlaşılıyor bilmiyoruz ama Kinsella şu an Londra`nın en maceraperest sanatçılarından biri olarak tanımlanıyor. Sanatı sadece müziğin içinde değil farkı sanat türleriyle içiçe geçiren projelerde yeralarak varolmayı seven genç şarkıcının önü ve ünü açık.


Ashley Henry Trio


Londra caz sahnesinin dikkat çeken isimlerinden biri de Ashley Henry. Kendi besteleri yanında standartları da çalmayı seven piyanist son olarak Varşova ve İngiltere`de birkaç festivalde dikkat çekti. Son dönem Londra`nın ve diğer şehirlerin aranan caz üçlülerinden birini oluşturdu, BBC`de muhtelif programlara katıldı, Ronnie Scott, Jazz Cafe gibi tanınmış mekânlarda çaldı. Kendi gibi önde gelen Gary Crosby, Jean Toussaint gibi isimlerle aynı sahneleri paylaşan piyanist Royal Akademi`den piyano masterıyla mezun oldu, ödüllü Hip Hop grubu The Mouse Outfit ile ortak proje yaptı.


Bahla


Ekim ayında Londra Caz Festivali`nde konser verecek gruplardan Bahla gruptaki isimlerle dikkat çekiyor. Venezüella`lı piyanist Joseph Costi ve İngiliz gitarist Tal Janes ile dikkat çeken Bahla Yahudi folk şarkılarını cazla yorumlayan bir topluluk olarak öne çıkıyor. Grupta ayrıca basta Greg Gottlieb ve davulcu Ben Brown`ı da belirtmek gerek. Grup formatı itibariyle tam bir caz dörtlüsü olan grup gitaristin çocukluğunda öğrendiği Yahudi şarkılarının mlodilerini kullanarak işe başladı ama tipik bir caz quarteti olarak yola devam ediyor.


Luftabbamic


Dosyanın son ismi müzisyenlerin sevdiği isim verme şekliyle gitarist Rob Luft, basçı Misha Mullov Abbado ve davulcu Marc Michel Join`in isimlerinden ödünç alınan harflerle kurulmuş Luftabbamic. Rob Luft yeni dönemin yükselen caz gitar yıldızı olarak sık sık anılıyor Londra semalarında. Buradaki videoda diğerleri yok, sadece solo gitar Luft var. Üçlü standartları ve orijinal besteler çalmayı seviyor ve ilerde sık sık isimlerini duyar mıyız diye merak ettiriyor. Bakalım, göreceğiz.

Cazkolik.com / 13 Ağustos 2016, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X