Müzik dinlemenin nirvanası Dolby Atmos rüyayı gerçek kılıyor

Müzik dinlemenin nirvanası Dolby Atmos rüyayı gerçek kılıyor

Londra'daki Metropolis Stüdyoları dinleyeni ses nirvanasına ulaştıran Dolby Sertifikalı örnek bir 3D ses kayıt dinleme stüdyosu oluşturarak dinleyeni mahveden bir örnek oluşturdu.

 

Sinemaseverler, 360 derecelik Dolby Atmos surround sesin etkisine sinemalardan alışıktır ama müzik albümleri dinlerken bu hissi yaşamak gerçek bir keşif ve keyif. Dolby, Apple ve Amazon Music ile işbirliği içinde Dolby Atmos uyumlu surround ses sunduğunu duyurdu.

 

 

Dolby Atmos nedir?

 

 

Dolby Atmos, yukarı ve/veya aşağı ses ateşlemesiyle surround ses hoparlörleri sayesinde izleyiciyi her açıdan sesle saran ve esasen sinema için tasarlanmış kavrayıcı ses teknolojisidir. Etkisi ürkütücü derecede gerçekçi olan bu ses sayesinde ekranda yağmur yağarsa ıslanıyormuşsunuz gibi gelir.

 

 

Peki, kendi Atmos surround ses sisteminizi nasıl kurarsınız?

 

 

Bu noktada cebinizde paranız olup olmadığı sorusu öne çıkıyor. Dolar kuruna bakmam arkadaş kafayı taktım diyorsanız kendi Atmos surround ses sisteminizi oluşturmak için Atmos uyumlu bir TV veya AV alıcısına (bunları Sony ve Denon yapar) ve ardından sahip olduğunuz alana (ve bütçeye) bağlı olarak surround ses hoparlörlerine veya uyumlu bir ses barına ihtiyacınız olacak. HDMI bağlantı noktalarına sahip olmak çok önemlidir ve bir ses barı kullanıyorsanız TV'nizin bir eARC (gelişmiş ses dönüş kanalı) bağlantı noktasına da ihtiyacınız var.

 

 

Ben daha da zenginim ve kusursuz bir görünüm veya özel bir sinema odasının peşindeyim parayı gömerim diyorsanız, Lithe Audio Pro Serisi Wi-Fi Tavan Hoparlörleri gibi gömme tasarımlar da mükemmel performans gösterir, ancak çoğu Atmos hoparlör paketi, ön hoparlörlerinde yukarı doğru çalışan sürücüler içerir. Ses tavandan ve kulaklarınızı kandırmak için dinleme konumunuza doğru sıçrayarak tepeden gelir, ayrıca Monitor Audio ve KEF gibi markalar için mevcut surround ses hoparlör paketlerini Atmos eklenti hoparlörlerle yükseltebilirsiniz.

 

 

Daha fazla hoparlör, genellikle daha ikna edici surround ses anlamına gelir, ancak son yıllarda soundbar teknolojisi çok yol kat etti ve Sennheiser Ambeo gibi tasarımlar tek bir kutudan mümkün olanı en iyi sonucu almaya odaklandı ve genellikle başarılı bulundu. Bununla birlikte, Denon'un Home Sound Bar 550'si de etkileyici kabul ediliyor.

 

Bir diğer güzel haber, Apple Music, Apple TV 4K, MacBook ve HomePod hoparlörleri kullanarak Dolby Atmos ile seçilen şarkıları surround seste dinletebiliyor. Amazon Music HD aboneleri doğrudan bir Echo Studio hoparlörüyle yayın yapabilirken, Tidal aboneleri tam Atmos deneyimi için bir A/V alıcısına ve hoparlörleri üzerinden yayın yapabiliyor.

 

Cazkolik.com / 17 Kasım 2021, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.