Cenk Erdem, 22 Temmuz gecesi Antalya Caz Festivali`nde konser veren dünya müziğinin en önemli seslerinden, albümleri ülkemizde binlerce adet satan, Cabo Verde`nin sesi Cesaria Evora ile konuştu...

Cenk Erdem, 22 Temmuz gecesi Antalya Caz Festivali`nde konser veren dünya müziğinin en önemli seslerinden, albümleri ülkemizde binlerce adet satan, Cabo Verde`nin sesi Cesaria Evora ile konuştu...

Dinlediğiniz müzik Cesaria Evora`nın son albümünden alınan Maria Elena`dır.


Cesaria Evora ile yeni şarkılar...

Bugüne kadar 5 milyonun üzerinde albüm satmayı başaran, dünya müziğinin yalınayaklı divası Cesaria Evora 22 Temmuz’da ilk kez Antalya’yadaydı...

Antalya Caz Festivali’ne sımsıcak şarkılarını getiren Evora, L’orchestre de Contrebasses açılış konserinin hemen ardından Aspendos`un olağanüstü atmosferinde şarkı söyledi.

Cabo Verde’nin geleneksel müziklerini tüm dünyaya sevdiren Evora, Aşkın Sesi albümüyle ilk Grammy’sini aldığından beri tüm dünyanın en sevgili şarkıcılarından biri. Son olarak düetlerini bir araya topladığı bir albümünü yayınlayan Cesaria’nın son stüdyo albümü Nha Sentimento altmışlarında şöhreti yakalayan bir yıldız olarak, Cesaria hayat ne getirirse kabul ediyor ve bu kabul ve huzur şarkı söyleyişine çok sıcak yansıyor. 

22 Temmuz’da Antalya’da konser veren Evora ile Mısır’da gerçekleştirilen yaylı kayıtlarıyla son dönem denediği oryantal bir hava verdiği şarkılarını, morna’lardan sonra Cabo Verde’den tüm dünyaya ulaştırdığı daha neşeli bir tür olan coladeralar’ı ve yeni şarkılarını konuştuk.

Cenk Erdem


Cesaria Evora: "Cabo Verde’de doğup büyüyen

herkesin hissiyatında tevekkül vardır. Bu, her

Cabo Verde’linin kişiliğinin bir parçasıdır..."

Cenk Erdem: 22 Temmuz’da Antalya’da Caz Festivali’ne konuk oluyorsunuz ve Türkiye izleyicisi ile yeniden buluşuyorsunuz, son olarak 2009 yılında İstanbul’da bir konser vermiştiniz, peki son konserinizden aklınızda en çok neler kaldı?

Cesaria Evora: Geçen sefer, sahne denize çok yakındı ve konser bittiğinde yağmur başlamak üzereydi. Pasion Turca ekibiyle konseri tamamlayabildiğimiz için çok şanslıydık çünkü konserden hemen sonra bardaktan boşanırcasına yağmur yağdı. Hatırlıyor musun? Herkes kaçışıyordu… Ama ülkenize gelmekten her zaman çok mutlu oluyorum.  
 
Cenk Erdem: Son olarak düetlerinizi topladığınız albümünüz de dahil olmak üzere Türkiye’de yayınlanan tüm albümleriniz büyük ilgi görüyor, sizce neden Türkiye dinleyicisi müziğinizi bu kadar çok seviyor?

Cesaria Evora: Gerçekten bilmiyorum. Bana bunu herkes soruyor ama ben de açıklayamıyorum. Her zaman müziğin evrensel olduğunu ve sınırları olmadığını söyleyerek cevaplıyorum.
 
Cenk Erdem: Sizi yıllardır dinliyorum ve şarkılarınızda bir tür tevekkül hissediliyor, bu kişiliğinizin bir parçası mı?

Cesaria Evora: Sadece benim kişiliğimin bir parçası değil, Cabo Verde’de doğup büyüyen herkesin hissiyatında tevekkül var. Bu her Cabo Verde’linin kişiliğinin bir parçası.
 
Cenk Erdem: Son stüdyo albümünüz, “Nha Sentimento” Fathy Salama’nın yönettiği Kahire Orkestrasının, Mısır’da gerçekleştirilen yaylı kayıtlarıyla çok zenginleşen üç güzel morna sunuyor, peki bu yepyeni oryantal fikirler kimden geldi?

Cesaria Evora: Bunlar prodüktörüm Jose da Silva’nın fikirleriydi. Bunu çok uzun zamandır yapmak istiyordu ve bence de çok iyi bir fikirdi. Sonuç olarak gayet hoş şarkılar ortaya çıktı. 
 
Cenk Erdem: Bir önceki stüdyo albümünüz “Rogamar”, denize dua anlamını taşıyordu, pek son stüdyo albümünüz “Nha Sentimento”’nun öyküsü nedir?

Cesaria Evora: Albümde "Sentimento" (Duygu) adında da bir şarkım var. Ben duygularımla, hislerimle ve bütün kalbimle şarkı söylemeyi seviyorum. Genel olarak Koba Verde’nin insanları da çok duygulu insanlar.
 
Cenk Erdem: Uluslararası şöhrete sahip bir morna şarkıcısı olarak bilindiğiniz halde, son dönem şarkılarınızda Koba Verde’nin bir diğer geleneksel müzik türü olan coladera’larla karşımıza çıkıyorsunuz, bu iki tür arasındaki temel farklılıklardan bahseder misiniz?

Cesaria Evora: Morna’lar, hep slow şarkılar ve tüm duygularımızı, hislerimizi döktüğümüz şarkılar , ayrıca konuları çok farklı. Coladera daha ritmik ve eleştirici bir anlatımı var hatta bazen sözleriyle oldukça iğneleyici. Coladera’lar , Koba Verde’nin toplum eleştirisi gibi…
 
Cenk Erdem: Antalya’ya ilk kez geliyorsunuz ve 22 Temmuz’da sahne alıyorsunuz, peki sırada neler var?

Cesaria Evora: Yeni albümümle tüm dünyayı gezmeye devam ediyorum. Pasion Turca ile daha önce 2010 Mayıs döneminde vereceğim İstanbul konserimi yaşadığım kalp rahatsızlığı nedeniyle iptal etmiştim…Antalya konserim sonrasında sürpriz konserler planlarken yeniden İstanbul’a gelmeyi de çok istiyorum… Bana şarkılar hayat veriyor…

Cenk Erdem

Cazkolik.com / 27 Temmuz 2011, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X