Cennette Funk!

Cennette Funk!

 

Funk ve caz saksofonisti Alfred James ‘Pee Wee’ Ellis'i 24 Eylülde kaybettik

 

 

Funk ve caz saksafonisti Alfred Ellis’i 24 Eylülde kaybettik.

 

Eğer James Brown için funk'ın mucidi deniyorsa, “Cold Sweat” parçası da bu müzik türünün miladıdır demek yanlış olmaz.

 

Pee Wee Ellis, “Cold Sweat”in meydana gelmesinde Brown kadar önemli bir rol oynadı. Nitekim, Miles Davis'in "So What" klasiğinden esinlenerek yarattığı rif, funk'ın doğuşuyla sonuçlandı.

 

Ellis, James Brown‘un mırıldanmalarını notalara döken, Brown’un kafasının içinde dolaşan karmaşık sorulara melodilerle cevap veren bir müzik insanıydı. 1941 doğumlu sanatçı aldığı caz eğitimi ve tecrübesi sayesinde James Brown Müziği‘ni caz öğeleriyle zenginleştirdi. Brown’un bu nedenle o dönemde caz müziğe ilgisinin arttığı söylenir.

 

 

Alfred ‘Pee Wee’ Ellis özellikle 60’lı yıllarda “Godfather Of Soul”a eşlik ederken orkestrasının müzik direktörlüğünü de üstlendi. James Brown isminin müzik efsaneleri arasına girmesinde saksafon üstadı Maceo Parker ve trombon maestrosu Fred Wesley kadar Pee Wee Ellis’in de katkısı vardır desek yeridir.

 

 

5 yıllık (1965-1969) bir "James Brown eğitimi" sonrasında Ellis kariyerini Esther Phillips, George Benson, Hank Crawford gibi sanatçılarla iş birliği yaparak sürdürdü. 80’li yıllarda Bobby Byrd, Fred Wesley ve Maceo Parker’la birlikte JB Horns olarak turnelere devam eden Pee Wee 90’lı yıllarda Van Morrison ile uzun süren bir yol arkadaşlığı yaptı.

 

 

Pee Wee'yi 18 Kasım 2015 tarihinde Almanya Köln’de seyretme şansım oldu. Eski bir müzayede salonundan bozma, 150 kişilik butik bir etkinlik alanıydı.

 

Oldukça düşük tempoda geçen konser bariz olarak Pee Wee’yi fazla yormama üzerine inşa edilmişti. Orkestranın yoğun saygı ve sevgisini oturduğum yerden hissedebiliyordum.

 

 

Evet, onlar yormamıştı belki, ama gittiği yerde onu asla rahat bırakmayacak biri bekliyor. Cennette birlikte funk yapmak üzere!

 

Toprağın bol olsun, Pee Wee...

 

Aykut Öger

 

Cazkolik.com / 02 Ekim 2021, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Aykut Öger

Soul, R&B ve Blues yazılarıyla Aykut Öger Cazkolik'te.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.