Ceren Temel'in ilk albümü "The Rewind" dengeli, iddialı, sürprizli ve başarılı

Ceren Temel'in ilk albümü "The Rewind" dengeli, iddialı, sürprizli ve başarılı

Caz vokalisti ve eğitmen Ceren Temel ilk albümü "The Rewind"i EP formatında yayınladı.

 

Temel'in çalışması beş orijinal besteden oluşuyor. Genç sanatçının sesi yanında bestecilik tarafını da dinlemiş oluyoruz.

 

"The Rewind" albümüne dair; "Bu ilk çalışmamda şarkılar genel olarak hesaplaşmaları, yani, insanın kendisi ve geçmişiyle kavgalarını ve bunların aşılması sonucunda içsel huzura ulaşılacağını anlatıyor. Tüm bunları kapsamlı şekilde ele aldığını düşündüğüm şarkı ise "Rewind." O yüzden, albümün adı bu ve dolayısıyla klibi de bu parçaya çektik. Umarım bu duygularla yazdığım şarkılar herkese iyi gelir" diyor. "The Rewind"in klibini albümde gitarıyla dikkat çeken Yunus Muti çekmiş. Şarkıları sıralı dinleyince "The Rewind"de zirveyi bulan hesaplaşma son üç parçada içsel huzuru tarif ediyor olmalı diye düşündürtüyor.

 

Temel'in albümünde gitarda Yunus Muti, kontrbasta Gökhan Över ve davulda Serkan Alagök'ü dinliyoruz.

 

Albümün konsept duygusunu taşıyan ve adını veren "The Rewind" olsa da açılışta "A True Self" de güçlü bir çalışma. Sözler ve anlatım yanında bir caz albümünde olmazsa olmaz müzisyenlerin ifade alanlarına özen gösterilen şarkıda başta Muti'nin gitarı tüm enstrümanları yakından tanıma fırsatı buluyoruz. Gerek Ceren Temel'in sözleri ve scat performansı, gerek enstrüman soloları 7 dakikalık parçayı dengeli, iddialı ve başarılı kılıyor.

 

Temel'in albümünde dikkat çeken bir diğer özellik de vokal ile Muti'nin gitarı arasındaki uyum. Bu uyum  "The Rewind"de gitar/scat anlarında daha dikkat çekiyor. "The Rewind" caz albümü olsa da müziğinde farklı unsurlar da kendini hissettiriyor. Temel'in vokal tarzı caz kadar alternatif seslere de yakın.

 

 

 

"The Rewind" albümünde dikkat çeken konuklar

 

 

Albümün sürükleyici şarkısı "The Rewind"de dört müzisyenin yanında trompetiyle Şenova Ülker ile saksofonuyla Toprak Barut'u dinliyoruz. Albüme adını veren şarkının vokal/sound örgüsünde konuk enstrümanlar dahil tamamı parçayı gösterişli bir finalle tamamlıyor.

 

"The Rewind"in ardından gelen "Mina" daha 'fresh' ve salınımlı bir müziğe sahip. Dinleyiciyi gevşeten bir yanı var.

 

Bir sonraki "Face Off" ise Bossa Nova ritmli hoş bir çalışma. Trompet ve saksofonun albümde ikinci kez müziğe dahil olduğu şarkı trompet/saksofon gibi baskın soundların nasıl başarıyla kullanılacağına dair iyi bir örnek. Bu durumda Ülker ile Barut'un tecrübesi de öne çıkıyor.

 

Ankara Detay Müzik stüdyolarında kaydedilen albümün kapak görseli Didem Küçükaytekin Muti'ye ait, fotoğraf Yunus Muti imzalı. Klibi de o yönettiğine göre Yunus'un görsel sanatlara ilgisi olduğu belli.

 

Yurtiçi ve dışı caz ve klasik müzik alanda birçok kez sahne alan Ceren Temel'in bu ilk çalışması aslında onun tecrübesine sahip biri için geç bile kalınmış bir kayıt. 2016 yılındaki Genç Caz Yarışması'ndan beri caz çevresinin takip ettiği sanatçı şu an Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Bölümü’nde caz vokal dersleri vermeye devam ediyor ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sanatta Yeterlik programında doktora eğitimini sürdürüyor.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 01 Nisan 2022, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.