Chick Corea'nın hatırası için stüdyoya girmiş bunca önemli ismin albümü böyle mi olmalıydı?

Chick Corea'nın hatırası için stüdyoya girmiş bunca önemli ismin albümü böyle mi olmalıydı?

Chick Corea arkasnda büyük bir sevgi bırakarak gitti. Ani gelişen rahatsızlığın son döneminde kendi kaleminden dostlarına ve sevenlerine şu cümleleri veda olarak bıraktı büyük müzisyen;

 

“Yolculuğum boyunca müziğin ateşinin parlamasına yardımcı olan herkese teşekkür etmek istiyorum. Çalmak, bestelemek ve icra etmek, veya başka bir şey yapmak isteyenlerin istediklerini yapmasını diliyorum. Eğer bunları kendiniz için yapmayacaksanız dahi geri kalanımız için yapın. Dünyanın daha fazla sanatçıya ihtiyacı var evet ama dünya aynı zamanda çok eğlenceli bir yer. Ve sizi tanıdığımdan beri benim için ailem gibi olan muhteşem müzisyen arkadaşlarıma: Hepinizden bir şeyler öğrenmek ve sizinle beraber çalmak benim için bir lütuf ve onurdu. Misyonum, yaratma sevincini her yere götürmek ve bunu çok sevdiğim sanatçılarla birlikte yapmaktı, bu benim hayatımın en büyük zenginliği oldu."

 

Chick Corea'nın ölümünün ardından caz dünyası çok sayıda duygusal paylaşımda bulundu. Corea'ya sevgilerini göstermek için bir araya gelerek çeşitli müzikler kaydedenler de oldu. Bu tür albüm haberlerinin en yenisi ve kapsamlılarından biri müzisyen Mika Stolzman ve prodüktörlük de yapan davulcu Steve Gadd'den geldi.

 

Çoğunu gayet iyi tanıdığımız başta Steve Gadd ve Mika Stolzman olmak üzere, Richard Stolzman, Corea'nın eşi Gayle Moran Corea, John Patitucci, Eddie Gomez, Steve Davis, Antonio Hart, Jimmy Green, Geoffrey Keezer, Karen Nelson Bell ve Bernie kish gibi isimlerin katıldığı albüm Eight Islands Records isimli firmadan çıktı.

 

Firma, Chick Corea'nın parıldayan ruhunu dünyayla paylaşmak için "Spirit of Chick Corea" adını verdikleri albümü Haziranda yayınladı.

 

Dokuz parçanın yer aldığı albümün kapak illistrasyonunu Toshiaki Kitazato yaparken kayıtlar 6-7 Haziran günleri Power Station isimli Boston'daki bir stüdyoda yapıldı.

 

Albüm kayıtlarında vibrafon sanatçısı Mika Stolzman'ın soundu ağırlığını koruyor. Stolzman'ın soundu albüme sanki uçuşan bir hava katmış fakat, müzikleri dinleyince insan şu cümleyi aklından geçirmeden edemiyor, bilmiyorum size de öyle gelecek mi? Bu kadar önemli ismin katıldığı 9 parçalık ve yaklaşık 50 dakikalık kayıtta anlı şanlı o sanatçıların enstrümanlarının sesleri daha fazla duyulmalıydı. Albüme destek veren tüm bu sanatçıların müzikal zenginliğini göstermek bakımından maalesef cimri davranılmış bir kayıt görüntüsü veriyor. Daha açık söylersem, bu kadar insan bu albümde neye destek vermiş pek anlaşılmıyor.

 

Albüm Bandcamp'ten dinlenebilir, satın alınabilir.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 09 Eylül 2022, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.