İsviçre çikolatası tadında güzel bir albüm

İsviçre çikolatası tadında güzel bir albüm

 

Dominik Schürmann Trio feat. Max Ionata; "Moons Ago"

 

 

Albümün tanıtım notlarında geçen bir cümle albümün genel havasını anlamamıza çok yardımcı oluyor. “Yanında geleneği de götürüyorsa cazın nereye gittiği önemli değildir.” İsviçre caz sahnesinin saygın grup lideri basçılarından Dominik Schürmann 1950’ler ve 1960’ların caz geleneğine sırtını yaslayarak 12 özgün beste ile bugünün caz anlayışında da karşılığı olan müzikler icra ediyor 8 Nisan’da yayımlanan Moons Aga albümünde Schürmann’a Basel’de yaşayan  İtalyan piyanist Yuri Storione eşlik ediyor. Kariyerinin henüz başlarında olmasına rağmen gelişkin bir icra ve eşlik yeteceğine sahip. Aydın Esen’in Storione’ın geleceğin umut vaadeden müzisyenlerinden biri olarak bahsetmesi benimde kendisine daha fazla dikkat etmemi sağladı.  Doğru zamanlamasıyla ekibin bir parçası olarak ve doğaçlamacı olarak öne çıkışlarıyla albümün önemli katkı sunanlarından biri. Litvanyalı davulcu Janis Jaunalksnis ‘in derinde swing eden davulu albümün geleceğe saygı duyan yapısını perçinliyor.

 

Schürmann eski okul anlayışı benim gibi iflah olmaz bir gelenekçi caz severi etkileyecek yeterlilikte nostalji hissiyle dolu. Sinatra klasiklerinden, tutkulu balalara, latin groovlarına girip çıktığı yolculuğuyla tavizsiz bir gelenekçi olarak yeni sesler bulma arayışıyla dolu.

 

Bu arayışta kendisine en iyi eşlik edecek ismi de doğru bulmuş. İtalyan saksofon virtüözü Max Ionata grubun modern-vintage harmanını iyiden iyiye gün yüzüne çıkartıyor. Muazzam doğaçlamaları, tempo belirleyici akışkanlığı, yaratıcılığı ve cazın kurucu babalarının ses paletiyle bire bir örtüşen tonlamarıyla Ionata günümüzün en etkileyici tenorlarından biri. Moons Aga albümünde kendi kayıtlarına oranla bir adım daha geride durarak ekibe eşlik ediyor ama tartışmasız güzellikteki soundu kendisini doğal olarak ön plana taşıyor.

 

Sözün özü; Dominik Schürmann Trio feat. Max Ionata: "Moons Ago" her saniyesinden keyif alacağınız İsviçre çikolatası tadında güzel bir albüm.

 

Daha detaylı bilgi için; http://www.dominikschuermann.ch

 

Burak Sülünbaz

 

Cazkolik.com / 23 Nisan 2022, Cumartesi

 

 

A wonderful album with the taste of Swiss chocolate

 

 

A sentence in the press release of the album helps us to understand the general mood of the album. “It doesn’t matter where jazz goes as long as it takes the tradition with it.” One of the most respected band leader bassists of the Swiss jazz scene or it s better to say international jazz scene, Dominik Schürmann leans on the jazz tradition of the 1950s and 1960s and performs music with 12 original compositions that correspond to today's jazz understanding. In the album Moons Aga, released on April 8, Schürmann is an Italian pianist living in Basel Accompanied by Yuri Storione. Although he is still at the beginning of his career, he has an advanced performance and accompaniment skill. Aydın Esen's mention of Storione as one of the promising musicians of the future made me pay more attention to him. He is one of the important contributors to the album, with his timing as a part of the team and stand out as an improviser. The deeply swinging drumming of Lithuanian drummer Janis Jaunalksnis reinforces the future-respecting nature of the album.

 

Schürmann's old-school mentality is filled with enough nostalgia to impress an inveterate traditionalist jazz lover like me. But i m sure contemporary listeners would love the tunes also. His journey in and out of Sinatra classics, passionate ballads, latin grooves, is filled with a quest to find new voices as an uncompromising traditionalist.

 

In this quest, he found the right name to best accompany him. Italian saxophone virtuoso Max Ionata brings to light the modern-vintage blend of the band. Ionata is one of the most impressive tenors of our time with her tremendous improvisations, tempo-defining fluidity, creativity and intonations that match the sound palette of the founding fathers of jazz. He accompanies the team by standing one step behind when we compare with his own recordings on the Moons Aga album, but his undisputed beautiful sound naturally brings him to the front line.

 

The essence of the word; Dominik Schürmann Trio feat. Max Ionata - Moons Ago is a beautiful album with the taste of Swiss chocolate that you will enjoy every second of.

 

For more information Please visit: http://www.dominikschuermann.ch

 

Burak Sülünbaz

 

Cazkolik.com / April 23, 2022

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.