Son zamanlarda ne kadar mutluyuz? Stresle ilgili yeni araştırma sonuçları açıklandı

Son zamanlarda ne kadar mutluyuz? Stresle ilgili yeni araştırma sonuçları açıklandı

Stres modern insanın dert sıralamasında her zaman üstlerde yer alır. NG Araştırma şirketi de böyle söylüyor ve "Stres hiç kuşkusuz çağımızın en çok maruz kalınan sorunlarından biri! Farklı şekillerle deneyimlediğimiz bu durum hem fiziksel hem ruhsal olarak hayatımızı etkileyebiliyor.

 

Tüm dünya olarak geçtiğimiz bu zor salgın sürecinde, sen kendini ne kadar stresli hissediyorsun? Türkiye'deki insanların şu anki stres seviyesini ve bu durumda geleceğe dair bakış açısını yaptığımız kamuoyu araştırması ile analiz ettik.

 

Kamuoyu araştırmamız 08-27 Haziran 2020 tarihleri arasında 15 yaş üzeri Türkiye geneli 9851 kişinin katılımı ile gerçekleşti" diyor.

 

Özellikle Covid-19 salgın dönemi stres daha da arttı. Bu soruyla ilgili olarak ne kadar mutluyuz sorusunu soran NG Araştırma "Yaşamdaki zorluklar her dönem bizi farklı bir yolculuğa sürükleyebilir. Bu zorluklar karşısında ister istemez girdiğimiz ruh hali, stresin hayatımıza nüfuz etmesine neden olabiliyor.

 

Yaptığımız araştırmada insanların son zamanlarda ne kadar mutlu hissettiğini sorduk ve her 10 kişiden sadece 3'ü sorumuza olumlu cevaplarla dönüş sağladı. 2'si mutsuz olduğunu belirtirken, katılımcılarımızın neredeyse yarısı ne mutlu ne de mutsuz olduğunu belirtti" açıklamasında bulunuyor.

 

Çağımızın hastalığın Stres

 

Bu isim altında NG Araştırma olarak yapılan çalışma kamuya açık olarak duyuruldu. 8 - 27 Haziran 2020 tarihleri arasında Türkiye genelinde 81 ilden, 15 yaş üzeri 9851 kişinin katılımı ile online araştırma yöntemiyle gerçekleşmiş.

 

Stres ne sıklıkta hayatımızın içinde?

 

Evimizde, iş yerimizde, sokakta karşılaştığımız durum veya olaylara verdiğimiz tepkiler çoğunlukla bizim yorumlarımızla şekilleniyor. Eğer bir olayda 'tehlike sinyali' seziyorsak, stres anında bizi sarmış olabilir!

 

Yapılan araştırmada her 10 kixiden 4 kişi gün içindeki ruh halinin genelde stresli geçtiğini belirtirken sadece 5 kişi bazı durumlarda bu duyguya büründüğünü ifade etmiş. 1 kişi ise rutin hayatında strese yer vermediğini belirtmiş.

 

Stresli olmamızda belirleyici etkenler!

 

Kime sorsak, bize stres kaynağı olabilecek birçok faktör sayabilir. Mizacımızla ters düşen veya kendimizi zor konumda hissettirecek her durum, stres etkeni olarak hayatımızda yer alabiliyor.

 

Araştırmamızın sonuçlarına göre, en büyük stres kaynağı gelecek kaygısı! Genelde karamsar bir ruh haline sahip olan kişiler belki de en büyük zorluğu hayatta kendisini daha nelerin beklediğini düşünerek yaşıyor.

 

Türkiye'de insanları en stresli hissettiren faktörler şu şekilde:

 

Gelecek kaygısı % 30
Ekonomik nedenler % 19
İş/okul % 17
Koronavirüs salgını % 12
Aile % 12
Sevgili/eş % 6
Trafik % 1
Diğer % 3

 

Geleceğe bakışımız

 

Bütün bu stres etkenlerinin ışığı altında, ruhsal ve bedensel sağlığımızı etkileyebilen bu unsur sizce bizi kontrol altına alabilir mi? Ya da kendi yöntemlerimizle; hayata daha olumlu bakma ve duygularımızla baş etme becerisiyle 'stres' canavarına karşı kontrolü ele geçirebilir miyiz?

 

Türkiye genelinde yürüttüğümüz araştırmamız, halkımızın tüm olumsuzluklara rağmen geleceğe iyimser bakabildiğini gösteriyor! Her 10 kişiden 6'sı daha mutlu bireyler haline gelebileceğini düşünürken, 1'i karamsar bir yaklaşım sunmakta. Kalanlar ise ruh halinin sabit kalacağını düşünenlerden oluşuyor.

 

Cazkolik.com / 19 Temmuz 2020, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.