Dave Brubeck 90. yaşgününü Newport Jazz Festivali’nin son gününde Wynton Marsalis’le birlikte kutladı.

Dave Brubeck 90. yaşgününü Newport Jazz Festivali’nin son gününde Wynton Marsalis’le birlikte kutladı.

The Washington Post’un haberi -

Cazın yaşayan tanrılarından Dave Brubeck 90. yaşını sahnede kutladı. Aslında doğum günü farklı bir tarih olmasına rağmen Newport Jazz Festivali’nin kapanış gününde ilave bir programla sahne alan büyük piyanist konserinin ardından başta Wynton Marsalis olmak üzere, George Wein, festival yetkilileri ve seyircilerin de katılımıyla yaş günü kutlaması yapıldı. Marsalis kendi beşlisiyle New Orleans tarzı çaldığı “happy birthday day” şarkısıyla kutlamayı başlattı. Oldukça duygusal anların yaşandığı kutlama sonunda Marsalis ve Brubeck birbirlerine sarılarak yaşanan duyguyu paylaştılar.

Dave Brubeck Newport festivaline ilk kez 1955 yılında katılmıştı. Aradan 55 yıl geçti ve Brubeck halen Newport’ta. Bir ara sahne arkasında birbirlerine takılan Brubeck, Wein ve Marsalis birlikte çalmayı konuştuklarında Brubeck “Wynton’la çalmaya korkarım, o bir dahi, onunla çalabilir miyim?” diye takılırken Marsalis; “Yapma Dave, senin birlikte çalamayacağın hiç kimse yok, ne diyorsun sen...” diyerek Brubeck’in esprisini katıldı.

İki büyük müzisyen ilk kez 2005 yılında yine Newport’ta  birlikte sahne almışlardı, bu kez ikinci kez aynı sahneyi paylaştılar. Brubeck, Marsalis’i sahneye davet ettiğinde Marsalis seyirciye dönerek "Bu adam bir caz efsanesinden çok öte biridir. Cazda Amerikan büyüklüğü simgesinin ta kendisidir.” dedi. İkili birlikte “Blues For Newport” ve “These Foolish Things” isimli standartları seslendirdiler.

Cazkolik.com / 13 Ağustos 2010, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.