Dünya Caz Günü'nde caz dünyasından bir kayıp haberi gelmesi çok üzücü. Ümit Onartan hayatını kaybetti

Dünya Caz Günü'nde caz dünyasından bir kayıp haberi gelmesi çok üzücü. Ümit Onartan hayatını kaybetti

1962 yılında İstanbul'da dünyaya gelen tenor ve alto saksofon sanatçısı Ümit Onartan İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde fotoğraf öğrenimi gördü. İki yıl sonra resim fakültesine geçiş yapan Onartan ilk yıllarında kanun çalarken 1985 yılında saksofon çalmaya başlayarak profesyonel müzik hayatına geçiş yaptı.

 

4 Şubat 2018 tarihinde Sanat Duvarı'ndan Tülay Çağlar Kadı'ya röportaj veren sanatçı müzisyenliği yanında saksofon restorasyonu ile özel olarak uğraşıyo ve 2002 yılından beri kişiye özel tasarım el yapımı saksofon ağızlığı üretiyordu. Bu alanda Türkiye'nin tek üreticisi olan Onartan bugüne kadar sayısız isim için sayısız ağızlık üretti. Yukardaki fotoğrafta çaldığı ağızlık kendi imalatı olan Onartan muhtemelen tenor ve alto saksofonda ortak kullanılabilen tek ağızlığı üretmişti.

 

Beran Paçacı editörlüğünde hazırladığımız Türkiye Caz Albümleri Arşivi'nde kayıtlı 4 albümde imzası olan Onartan 2001 yılında Tolga Tüzün'ün "Nix" ile Oğuz Büyükberber'in "Velvele" kayıtlarında yer aldı. 2006 yılında oldukça geniş kadroyla kaydedilen "Fenomen" albümünün de sanatçıları arasındaydı. 2013 yılında Mustafa Dönmez'in "Kısa Öyküler" albümünde çalan Onartan verdiği röportajda saksofonu 1985 yılında George Michael'ın "Careless Whisper" şarkısını sevmesiyle başladığını söylüyordu.

 

Hayvan sevgisiyle de tanınan Onartan bir süredir yakalandığı hastalık nedeniyle tedavi görürken üzerine Covid-19 salgınına yakalanarak hayatını kaybetti.

 

Geçtiğimiz günlerde vefatı haberi gelen ünlü müzisyen Asım Ekren'in de 2011 yılından beri lenf kanseri tedavisi gördüğünü, tedavisi yıllardır sürerken yakalandığı Covid19 nedeniyle hayatını kaybettiğini paylaşmıştık, birkaç gün sonra Onartan'ın da benzer sebeplerden hayatını kaybetmesi müzik dünyası adına son derece acı.

 

Caz ve müzik dünyasının saygın isimlerinden Ümit Onartan'a allahtan rahmet, ailesi ve sevenlerine Cazkolik olarak başsağlığı ve sabır diliyoruz.

 

Cazkolik.com / 30 Nisan 2021, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X