Duo Claroscuro, 'Ya bir yol bul, ya da bir yol aç' diyen ikili

Duo Claroscuro, 'Ya bir yol bul, ya da bir yol aç' diyen ikili

 

Duo Claroscuro; "Originals" (Contemporary Music for Harp and Guitar)

 

 

Müzikte ses eşleşmeleri bakımından telli ailesindeki farklı enstrümanların uyumu ilginç ve yaratıcı sonuçlara imkan vermiştir.

 

Ama, birbirleriyle ilgili kesişim alanlarına yönelik ilgi yeterince midir derseniz 'hayır' demek gerekecek.

 

Gitar elbette telli ailesinin önde gelen, dünya çapında ilgi gören lider özellikli solist enstrümanı. Bu enstrümanın telli ailesinin farklı üyeleriyle ortaklığının daha fazla kurcalanmaya ihtiyacı var.

 

2018 yılında kurulun ikili Duo Claroscuro, arpist Morgana Rudan ve gitar sanatçısı Roberto Guarnieri bu alana dönük çalışmaları icra eden bir topluluk.

 

Müzikal olarak birbirleriyle uyumlu görünen ve şaşırtıcı ses sonuçlarına yol açması muhtemel arp ve gitarın bu kadar az birlikteliğe sahip olması haliyle geçmişten bugüne sınırlı bir repertuvar oluşmasına sebep oldu. Belki de bu nedenle olacak, Duo Claroscuro'nun yayınladığı yeni albüm "Originals" dünyanın farklı noktalarındaki besteciler tarafından ikili için bizzat yazılmış bestelerden oluşuyor.

 

Farklı besteciler ama bestecilerin tamamının aynı kuşağa ait olması ilginç! Hem nesildaşlar, hem farklı stil, coğrafya ve anlatım özelliklerine sahipler. Bu içeriği aynı albümde buluşturmak ilham verici görünüyor. Bestelerin özüne inme ve notaları sağlıklı şekilde dinleyiciye ulaştırma becerisi ise Rudan ve Guarnieri'nin başarısı.

 

Hepsi 1950'li yıllarda doğmuş besteciler Erik Marchelie, Marco Pereira, Thierry Tisserand, Anthony Sydney, Paul Lewis ve Màximo Diego Pujol'dan oluşan besteciler çoğunlukla rapsodiler üzerinden yeni müzikler yazarak Duo Claroscuro'nun maharetli ellerine teslim etmiş. Aralarında sadece Marchelie ve Sidney'nin besteleri tek bölümden ibaret, diğer besteler üçer veya dörder bölümden oluşuyor.

 

Duo Claroscuro, gitar ve arp ikilisi olarak ceplerinde yeterli repertuvar olmadığının bilincinde olarak, görünüşte kendileri için ama aslında bu iki enstrümana dönük bir repertuvar oluşturmaya yönelmiş. Yani, ikilinin yaptıkları sadece bir albüm çıkarmaktan ibaret değil, geniş bir kulvar çalışması da yürütmüşler.

 

 

Hangi açıdan bakarsanız bakın takdiri hakeden bir çalışma olduğu muhakkak

 

 

Albümün astar notlarında kapsamlı açıklamalar, müziği dinlerken repertuvara ve iki enstrümana yönelik tatmin edici bilgiler de bulacaksınız. Müziğin dijital olarak, arkasındaki bilgilere hakim olmadan yayınlandığı yeni çağda yayıncı firma Da Vinci'nin özenli albümler yayınlamaya devam etmesi hayranlıkla karşılanacak bir yaklaşım. Bir müzik albümünde, kültürel katmanlar bakımından olması gereken ne varsa hepsini aynı paketin içine sığdırmaları dikkate değer.

 

Bu albüm hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için Da Vinci Editions'ı ziyaret edebilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 31 Ocak 2024, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.