Duygu Rüzgar: Müziğimi, savunduğum etik değerler doğrultusunda devam ettirmeye çalışıyorum

Duygu Rüzgar: Müziğimi, savunduğum etik değerler doğrultusunda devam ettirmeye çalışıyorum

 

Duygu Rüzgar: Ezginin güzelliği yanında derinliği ve felsefesi olan şarkılar söylemeyi seviyorum

 

 

 

Leyla Diana Gücük yeni röportajında başarılı sanatçı Duygu Rüzgar'ın yeni tekli çalışması "Gül Ağrısı" çevresinde sanatçının müzikle ilişkisini konuştu.

 


 

 

 

İlk albümüm "Usulca" 2014 yılında çıktı

 

 

Leyla Diana Gücük: Yeni tekliniz hayırlı ve yolu açık olsun.

 

Duygu Rüzgar: Çok teşekkür ediyorum.

 

LDG: 2023 yılına gelinceye kadarki müzikal yolculuğunuzdan bahseder misiniz?

 

Duygu Rüzgar: 1982 yılında Sivas'ta doğdum. Çok küçük yaştan itibaren ailem ve sosyal çevrem sayesinde müzikle tanıştım. İlköğretim yıllarında sınıf öğretmenim ve müzik öğretmenimin desteğiyle müzik eğitimi alma hayalimi 2003 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Teknolojileri Bölümü'nü kazanarak gerçekleştirmeye başladım.

 

18 yaşımdan itibaren sahne alıyordum. Müzik eğitimi aldığım dönemlerde de müzik gruplarıyla daha profesyonel çalışmalar yapmaya devam ettim. Ada müzik stüdyosunda değerli tonmaister İhsan Apça ve Özgür Özkan Mete'nin yanında staj yaptım ve alanım ile ilgili saha tecrübesini onların sayesinde edindim. Ada stüdyosunda çalıştığım dönemlerde birçok değerli müzisyenle tanışıp onlarala çalışma fırsatı buldum.

 

 

 

'Benim için şarkı sözleri çok önemli'

 

Okulu bitirdikten sonra İstanbul'da yaşamaya başladım. Özel sektörde çalışıp bir yandan da sahne alarak ve özel dersler vererek yaşamımı sürdürmeye çalıştım. Bu süreçte değerli sanatçı İlkay Akkaya'nın vokalistliğini yaptım ve birçok karma albümde solo eserler seslendirdim. 2014 yılında "Usulca" albümüm çıktı.

 

2014 yılından itibaren Milli Eğitim Bakanlığı'nda Müzik öğretmeni olarak görev yapmaya başladım. Karma projelerde solo eserler, vokaller yapmaya, söz yazmaya ve müzik yaşamımı savunduğum etik değerler doğrultusunda devam ettirmeye çalışıyorum.

 

LDG: Müziğinizi nasıl tanımlıyorsunuz, dinleyiciye vermek istediğiniz mesajlarınız var mı ve varsa eğer, müzik yoluyla ulaşabildiğinizi düşünüyor musunuz?

 

Duygu Rüzgar: Bir kalıba sığdırmak istemiyorum müziğimi fakat sesimi ve kendimi türkü, deyiş ve kent şarkılarına ait hissediyorum. Ezginin güzelliği yanında derinliği ve felsefesi olan eserleri seslendirmeye çalışıyorum. Söz çok önemli benim için. Popüler bir yaklaşımım olmadı hiç. Özgür hissetmediğim sürece müzikle ilişkim zedeleniyor çünkü. Dostlarım ve arkadaşlarım tarafından fazla idealist ve ilkeli bulunsam da -ki bazen ben de hayatımın müzik kısmına ket vurduğum için kendimi eleştirip sonra "doğru yapıyorsun" diyorum- hayata, müziğe ve var olmaya dair duruşumu müziğime yansıtabildiğimi, dinleyenlerin de beni tanımasının kolay olduğunu düşünüyorum.

 

 

 

'"Gül Ağrısı" benim için dönüşümün acısı, emeğin, sonsuz ve koşulsuz sevginin, paylaşmanın ve umudun şarkısıdır'

 

 

LDG: 2014 yılında Kalan Müzik'ten çıkan "Usulca" isimli albümünüz var. Bize bu albüm hakkında bilgi verir misiniz?

 

Duygu Rüzgar: Yaklaşık üç yıllık bir çalışma sonucu tamamladığım "Usulca" albümü değerli Hasan Saltık ve Nilüfer Saltık tarafından, Kalan Müzik / Z Müzik etiketiyle çıktı. Albümün kayıtlarını Ada stüdyoda İhsan Apça ve Özgür Özkan Mete'nin desteğiyle yaptım ve başta İsmail İlknur ve Engin Arslan olmak üzere birçok değerli müzisyenin desteğiyle müziğin evrenselliği düsturuyla coğrafyamızın renklerine dokunmaya çalıştığım bir ürün ortaya koymaktı niyetim. Büyük bir dinleyici kitlesine ulaşamasa da benim için çok kıymetli bir çalışma ve anı oldu.

 

LDG: Yeni tekliniz "Gül Ağrısı"" nasıl ortaya çıktı?

 

Duygu Rüzgar: Bestesi, değerli müzisyen Engin Arslan'a ait olan "Gül Ağrısı"nın sözleri O'nun isteği üzerine döküldü dilimden. Engin'in sancı, acı ve yokluk hisleriyle bestelediği bu eser hislerimizin derinliklerine inmekte yolculuk yaptığım değerli bir araç oldu.

 

Şiirsel betimlemelerde tomurcuk güle dönerken acı çeker. "Gül Ağrısı" dönüşümün acısı, emeğin, sonsuz ve koşulsuz sevginin, paylaşmanın ve umudun şarkısı oluverdi benim nazarımda. Dinleyen de kendinden bir duyguyu yakalar umuduyla...

 

Beste bu hisleri yaşatınca sözler benden döküldü, Engin Arslan, Timur Alp Atak, Özgür Özkan Mete, İhsan Apça ve Mayki Murat Başaran'da emeğini koydu ortaya. Sevgili Cem Tuncer'in desteğiyle de yayımlandı. Ne de güzel oldu...

 

 

 

'Müziğin değerini öğrencilerime aşılamaya çalışıyorum'

 

 

LDG: Cazla aranız nasıl? Caz sizin için neyi ifade ediyor?

 

Duygu Rüzgar: Çok seviyorum. Özgürlük, direnç, tutku, aşk ve hayat derim caz müziğine. Caz yorumcularını imrenerek dinliyorum.

 

LDG: Yeni projeleriniz, konserleriniz var mı bu aralar?

 

Duygu Rüzgar: Yakın zamanda yine Engin Arslan bestesine söz yazdığım bir teklinin daha çıkmasını planlıyorum. Kültür sanat projeleri kapsamında birkaç çalışma görünüyor ileride. Konser yok maalesef.

 

LDG: Röportajın sonuna gelirken, özellikle aktarmak istediğiniz şeyler var mı?

 

Duygu Rüzgar: Müzik öğretmenliği ve yöneticilik yaptığım için okul hayatı beni yavaşlatsa da elimden geldiğince çabalıyorum. Müziğin değerini yetiştirdiğim öğrencilere aşılamaya çalışıyorum. Müzik tutkumdan vazgeçemiyorum. Nefesim yetip, dilim döndüğünce müzikle yaş almaya devam edeceğim. Sizlere çok teşekkür ediyor ve okurlara sevgilerimi iletiyorum.

 

Leyla Diana Gücük

 

Cazkolik.com / 28 Ağustos 2023, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Leyla Diana Gücük

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • Cemgil Kaya
    29 Ağustos 2023 Salı 06:33

    Duygu rüzgar Adı gibi duygulu yürekli cefakar bir kadın mücadeleci bir eğitmen Soyadı gibi Türk halk müziği için deyişler için özgün müzik için çok yürekli bir sanatçı Her dinlediğimde beni diyardan diyara duygudan duyguya taşıyan yürekli bir dost ve arkadaş Yolu açık olsun sevgilerimle

    Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.