Edith Piaf'ın şarkıları ve yaşamı 6 Aralık akşamı uluslararası üne sahip bir gösteriyle anlatılacak

Edith Piaf'ın şarkıları ve yaşamı 6 Aralık akşamı uluslararası üne sahip bir gösteriyle anlatılacak

 

20. yüzyılın en etkileyici seslerinden Edith Piaf'ın kalbinde sevgiye çok yer vardı ama hayatı acılar içinde geçmişti

 

 

Sokaklarda cambazlık yaparak geçimini sağlayan babanın kaldırımlarda büyüyen kızı, Fransız şanson müziğin dünyaya armağan ettiği, sokaklarda şarkı söyleyerek büyüdüğü için 'Kaldırım Serçesi' lâkâbı takılmış 20. yüzyılın en güzel seslerinden Edith Piaf'ın hayatı ölümünden 60 yıl sonra bile nesilden nesile anlatılması, sesi ve şarkıları dinletilmesi gereken ölümsüz bir sanatçıdır.

 

Çoğu insanın aklının alamayacağı zorluklar içinde yaşayan, çocukluğunun bir kısmını genelevde geçirerek büyüyen, ailesinin uzun süre sahiplenmediği, ardından, sirklerde cambazlık yapan babasının çalışması için yanına alarak sokaklarda şarkı söylettiği ufacık bir kız olan Piaf, trajik bir hayat sürmesine, elli yaşını görmeden ölmesine rağmen, sesiyle tüm zamanların en önemli şarkıcılarından birine dönüşmeyi başarmıştı.

 

 

Edith Piaf'ı anlatan dünyaca ünlü gösteri 6 Aralık akşamı Zorlu PSM sahnesinde İstanbullu müzikseverlerle buluşacak

 

 

Başrolünü Nathalie Lermitte'in oynadığı "Piaf! The Show" isimli gösteri 60. Yıl Dünya Turnesi kapsamında İstanbullularla buluşmaya hazırlanıyor

 

Kasım ayında tek gecelik gösteri için San Francisco Herbst Theater'da sahnelenen bu önemli prodüksüyon Amerikan basınından yoğun ilgi görmüştü.

 

Broadway World dergisi gösteri hakkında; "Piaf'ın ölümsüz şarkılarını etkileyici görüntülerle harmanlayan Lermitte, Piaf'ın ruhunu yansıtıyor. Efsanevi Fransız şarkıcı Edith Piaf'a unutulmaz bir saygı duruşu niteliğindeki "Piaf! The Show", sanatçının sarsıcı hayat hikâyesini, ölümsüz şarkılarını, etkileyici dekoru ve daha önce görülmemiş görüntülerle anlatıyor" diye yazmıştı.

 

 

Edith Piaf gibi bir sanatçının 21. yüzyılın bambaşka anlayışlara dönüşen hayat biçimleri arasında yeterince anlayabilmek hiç kolay değil. 1915 yılında dünyaya gelen sanatçı yoksunluk, yoksulluk ve sahip çıkılmama/çıkılamama yüzünden sağda solda hastalıklar ve sıkıntılar içinde büyümüş, ev ve yuva görmemiş, hastalıklarla uğraşmak zorunda kaldığı bir çocukluk ve yetişkinlik dönemi geçirdi. 17 yaşında dünyaya getirdiği kız çocuğunu 2 yaşında iken menenjitten kaybetti.

 

Hayatı boyunca alkole bağımlı yaşayan Piaf gençliğinde tanıştığı Fransız orta siklet boks şampiyonu Marcel Cerdan ile şarkılara konu olan büyük bir aşk yaşadı ama Cerdan 1949 yılında uçak kazası nedeniyle ölünce alkol bağımlılığına morfin bağımılılığını da ekleyerek hayatını içinden çıkılmaz hale getirdi. Bu halde iken, sağlığını daha da zora sokan bir araba kazası yüzünden omuriliği zedelenerek yarı kambur halde yaşamak zorunda kalan sanatçı 1963 yılında, henüz elli yaşını bile göremeden akciğer kanserinden hayatını kaybetti.

 

Ama cenazesine 100 binden fazla insan katılır.

 

6 Aralık akşamı Zorlu PSM sahnesinde izlenecek "Piaf! The Show" gösterisinde Piaf'ın ünlü oyuncu Nathalie Lermitte canlandırıyor.

 

 

Broadway Dergisi yazarlarına göre Lermitte, Piaf'ın ruhunu sahneye aktarmakta çok başarılı bir sanatçı. Lermitte'in kariyerinde çığır açan bir role dönüşen bu gösteri yapımcı Gil Marsalla tarafından sahneye konuldu.

 

Otobiyografik bir anlatımın daha önce görülmemiş fotoğraflarla desteklendiği gösteri chanson müziğin en büyük isminin şovuna dönüşüyor. Gösteri boyunca "La Vie en rose", "Non, je ne regrette rien", "Hymne à l'amour", "Milord", "La Foule", "L'Accordéoniste" ve "Padam, padam..." gibi milyonlarca kişi tarafından sevilen şarkıların seslendirildiği bu etkileyici gösteri Edith Piaf gibi bir ikonu yakından tanımak için kaçırılmaması gereken uluslararası kalitede bir şov olarak tanımlanıyor.

 

Cazkolik.com / 27 Kasım 2023, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.