Efsanenin New York-Londra bağlantısı

Efsanenin New York-Londra bağlantısı

Profesyonel müziğe 56 yıl önce, 1964 yılında caz efsanesi Jackie McLean'in kayıtlarıyla başlayan Charles Tolliver'ı cazseverler en çok Strata East Quartet olarak yaptıkları doğaçlama ağırlıklı müziklerle hatırlayacaktır. Dizzy Gillespie'nin uzun yıllar önce günümüzün en sevdiği trompetçisi sorulduğunda 'Charles Tolliver, onu seviyorum' dediği sanatçı günümüzde halen aktif olarak müzik yapıyor.

 

Elli yılı aşkın süredir Roy Haynes, Hank Mobley, Willie Bobo, Horace Silver, McCoy Tyner, Sonny Rollins, Booker Ervin, Gary Bartz, Oliver Nelson, Stanley Cowell, Herbie Hancock, Andrew Hill, Louis Hayes, Roy Ayers, Art Blakey & the Jazz Messengers gibi efsanelerle çalan caz trompetçisi Charles Tolliver 11 yıl aradan sonra ilk albümünü geçen hafta yayınladı.

 

Londralı bağımsız plâk şirketi Gearbox Records'dan çıkan 4 parçalı albüm Tolliver'ın daha önceden bildiğimiz "Blue Soul" parçasını da içerecek şekilde "Connect" adını taşıyor.

 

Geçen Kasım Londra'daki RAK Studios'da ünlü kayıt mühendisi Tony Platt tarafından kaydedilen albüm New York caz camiasının deneyimli isimlerinden alto saksofonda Jesse Davis, piyanoda Keith Brown, kontrbasta Buster Williams ve davulda Lenny White gibi isimleri içeriyor.

 

Albümde aynı zamanda Binker & Moses, Moses Boyd Exodus ve Zara McFarlene gibi isim ve topluluklardan tanıdığımız saksofoncu Binker Golding'i de görüyoruz.

 

Albümün adının Tolliver'ın New York ve Londra arasında kurduğu bağdan dolayı konulduğunu biliyoruz. Albümün, Abdullah Ibrahim, Theon Cross, Butcher Brown gibi önemli isimlerin yayıncısı Londralı bir firmadan çıkması bu bağı kuvvetlendiriyor.

 

Albümün dijital platformlarda şimdilik daha önceden bildiğimiz "Blue Soul"un dokuz ve altı dakikalık iki versiyonu bulunuyor, bir süre sonra tamamının yayına girmesi kuvvetli ihtimal.

 

Cazkolik.com / 15 Temmuz 2020, Çarşamba

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.