Bu albüm, fanatik cazkolikleri ve odyofil tutkunlarını hazdan çıldırtabilecek bir kayıt

Bu albüm, fanatik cazkolikleri ve odyofil tutkunlarını hazdan çıldırtabilecek bir kayıt

Posi-Tone Records firması, 2021 yılında, 2 Martta 90 yaşında hayatını kaybeden caz efsanesi Wayne Shorter'ın hayatını ve bestelerini kutlayan bir albüm serisinin ilkini yayınlamıştı. 

 

 

"Shorter Moments" adıyla yayınlanan üçüncü albüm ile beraber cazseverleri şımartan bir seri oluştu

 

 

Posi-Tone'un "Shorter Moments" serisi başladığında büyük usta hayattaydı ve ilk albümü dinleme fırsatı buldu. Son iki albüm ise vefatından sonra yayınlandı.

 

Firma, son albüm ile ilgili notlar arasında; "Bu müzik sunumu aslında Master Shorter'ın 90. doğum gününü kutlamak için tasarlanmış olsa da, bu işitsel gül goncası buketinin dinleyicilerin onu harika bir insan olarak hatırlamasının rahatlığı ve neşesini bulmalarına yardımcı olacağını umuyoruz. Buna göre, “Shorter Moments”ın üçüncü ve son albümüyle, Wayne'in son yıllarda yetenekli kadromuzdaki çok çeşitli sanatçılar tarafından sevgiyle icra edilen eşsiz bestelerinin geniş kapsamlı ve anlatılamaz dehasını kutlamak istiyoruz" açıklamasında bulundu.

 

İlk albümü 2021 yılında "Shorter Moments; Exploring the World of Wayne" adıyla, ikinci albüm bu yılın Nisan ayında "Shorter Moments; Blue Ballads" adıyla, üçüncü ve son albüm ise "Shorter Moments; Citizen Wayne" adıyla yayınlandı.

 

Şu an gündemde olan son albüm olsa da albümlerin tamamı kesinlikle dinlenmesi gereken kayıtlardır.

 

Son albümdeki kayıtlar Brooklyn'deki Acoustic Studio'da gerçekleşmiş, miks-mastering çalışmaları Woodland Studio'da yapılmış.

 

Son albümde 11 farklı parçada 11 farklı caz sanatçısı ve eşlikçilerini görüyoruz. Bu albümlerdeki parçaların bazıları albüm için özel kaydedildiği gibi, bazıları daha önce farklı albümler için kaydedilmiş olup bu derlemede ayrıca kullanıldı. Mesela, albümün açılışndaki "Lost" piyanist Art Hirahara'nın geçen yıl yayınladığı "Verdant Valley" albümünde yer alan bir çalışma. Basta Boriz Kozlov, davulda Rudy Royston gibi önde gelen müzisyenler sanatçıya eşlik etmişti.

 

Meraklısı cazsever okur bu detayları albümün discog kaynağından öğrenebilir ama son not olarak şunu ekleyebiliriz. Posi-Tone firması zaten iyi ve güvenilir bir yayıncıdır, Wayne Shorter gibi hem caz tarihinin, hem modern zamanların ortak yaratıcı ustası için yaptıkları bu saygı çalışması eşsiz bir arşive dönüşmüş.

 

Son bir not ise, hem cazkolik olup hem odyofil olanlara. Bu albümlerin orijinal baskılarını arşive katmayı düşünseniz iyi olur. Her iki yanınızı da, yani cazsever ve odyofil taraflarınızı eşit derecede tatmin edecek bir çalışma bu üçlü albüm serisi. Albümün adındaki Citizen Kane göndermesi ayrıca hoş bir espri olmuş.

 

Albüm: Citizen Wayne
Müzisyenler:
Art Hirahara, Willie Morris, Behn Gillece, Blue Moods, Alex Sipiagin, Ed Cherry, Wayne Escoffrey
Posi-Tone Records, 25 Ağustos 2023

 

Cazkolik.com / 29 Ağustos 2023, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.