Yıllanmış elektrik basçılardan yüzyılın zirvesi; Bass Extremes

Yıllanmış elektrik basçılardan yüzyılın zirvesi; Bass Extremes

Elektrik bas vücut kimyasını etkileme kudretine sahiptir. Titreşimler ne kadar artarsa dinleyicinin hazzı da o kadar çoğalır ve telden çıkan sesler adeta göğüs kafesinde yankılanır, öyle etkilidir. Bu sebeple, epey sayıda müziksever özellikle elektrik basa fanatik derecede tutkundur. Konserlerde elektrik basın slap'lerini hatırlayın. Marcus Miller da sound check de kendi enstrümanını herkesten farklı ayarlatır, basının sesi Açıkhava tiyatrosunun üst duvarına çarpardı, haliyle, Açıkhavada beş bine yakın kişiyi elektrik basla zıvanadan çıkartmak hiç o kadar kolay iş değil.

 

Marcus Miller deyince elektrik basta akla hemen gelen isimler arasında Victor Wooten, Stanley Clarke, Anthony Jackson, Steve Bailey (listeyi siz uzatın) gibi isimler gelir tabi, onları bugünlere hazırlayanlar da haliyle Jaco Pastorius gibi öncüler oldu.

 

Saydığım isimler arasında Wooten ile Bailey'nin olması tesadüf değil.

 

Elektrik basın iki ustası Victor Wooten ile Steve Bailey doksanların sonunda beri Bass Extremes adı altında albümler yayınlıyor. Bugüne kadar üç-dört albüm çıkmış olmalı, tam sayısını bilmiyorum ama yeni bir albümün çıktığını biliyorum.

 

"Slow Down" isimli bu yeni albüm sadece ikilinin değil, epey sayıda basçının gövde gösterisine dönüşmüş adeta.

 

 

 

Sadece elektrik basın değil, farklı enstrümanların bas çeşitlemeleri albüme hınzır bir hava katmış

 

 

Sadece elektrik basçılar da değil, Ron Carter, Susan Hagen, Edgar Meyer, Linda May Han Oh, Whit Brown gibi kontrbasçılar da var albümde. O yüzden basçıların gövde gösterisi diyorum ya!

 

Bu isimlerle beraber Marcus Miller, John Pattitucci gibi yine basçı yıldızlar da var. Hatta, Mike Stern gibi basçı olmayan bir gitarist de 6 telli bas çalmış "Bass Extremes"in yeni albümü "S'low Down"da.

 

Albüm kayıtlarında yer alan farklı enstrümanların da basla ilişkisi yakın, mesela Howard Levy bas armonika, Bela Fleck bas banjo, Jeff Coffin bas klarnet ve bas flüt çalmış. Yani hepsi bas, her şey bas!  Davulda da Gregg Bissonette.

 

Albümün iki sahibinden biri Victor Wooten bu enteresan kayıt için "Öğrencilerimize çok fazla 'yavaşla' diyoruz, çünkü, yaşlandıkça ve daha akıllandıkça daha azıyla daha fazlasını nasıl söyleyeceğinizi öğreniyorsunuz" diyor ve “Ben dahil çoğu müzisyen için, kariyerinizin ilk bölümünü ne çalabileceğinizi kanıtlayarak ve yenilik yapmaya çalışarak geçiriyorsunuz. Bu albümün benim için simgelediği şey, 'orada bulundum ve bunu yaptım' demek. Şimdi ise müziğe getirebileceğimiz en az miktarın ne olduğuyla ilgili artık" diyor. "Nasıl daha yavaş hareket edebilir ve aslında daha hızlı çalabiliriz”.

 

Bütün bu isimleri okuyunca albümü bir çeşit elektrik bas şovu sanmayın, tamam, öyle bir yanı var ama havai fişekler olmadan da bu enstrümanı çarpıcı hale getirebiliriz diyorlar. Belli bir yaşa gelmenin ustalık ödülü de bu olmalı! Benim dikkatimi çeken tek konu bu kadar bas harikasının toplandığı böyle bir albüme niye bu kadar karmaşık bir kapak görseli tercih ettikleri. Neyse artık, o da öyle oluversin.

 

Bu yazdıklarımın yanına "S'low Down" albümün eğlenceli bir albüm olduğunu da eklemem lazım. Gerisi albümden gelsin...

 

Bu kadro yıl sonuna kadar albüm konserlerini sadece ABD'de yapacak, buralarda bu kadroyu izleme şansı şimdilik yok görünüyor.

 

Bu albümün yanısıra Bass Extremes'in 1998 tarihli "Cook Book" ve 2001 tarihli "Just Add" isimli albümlerini dinlemeyi unutmayın. Yeni albüm Vix Records'dan 26 Ağustosta çıktı ve dijital platformlarda mevcut.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 06 Eylül 2022, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.