Trompetin zirvesinde bir başına

Trompetin zirvesinde bir başına

Caz trompetinin çıkabileceği en yüksek seslere çok az kişi çıkabilmiştir, o isimlerin önde gelenidir Maynard Ferguson.

 

2006 yılında 78 yaşında ölen Kanadalı caz trompetçisi 'daha doğmadan müzisyen' diyeceğimiz biriydi. Anne babası müzisyendi. 9 yaşında kornetin sesini duyarak aşık oldu. 13 yaşında Kanada Radyo Orkestrası önünde trompet çalıyordu. Nadir rastlanan yeteneği, allah vergisi fizik üstünlüğü vardı. Trompette o tonlara çıkabilmenin başka izahı olamaz. Ortalama bir trompetçinin bir konserde -ki eğer o da yapabilirse- çok az kez çıkabileceği en üst tiz tonları konser boyunca rahatlıkla çalabiliyordu ki sıradan biri o sesleri çıkarmaya kalksa hastanelik olabilir.

 

Ferguson'ın müziği altmışların hardbop cazından farklı mecrada aktı. Daha füzyon tarzı vardı ve olağanüstü yeteneğini öne çıkaran besteleri tercih etti. 1948 yılında New York'a taşınıp Stan Kenton ile çalışmaya başladığında orkestranın önüne geçeceği belliydi. Kenton kimi parçaları Ferguson için yeniden düzenledi.

 

Stan Kenton 1950'de Innovations Orchestra olarak tarif ettiği yaylılarla desteklenen tam 40 kişilik caz tarihinin en kalabalık orkestralarından birini yarattı. Ferguson birinci trompet sandalyesinin sahibiydi bu orkestrada.

 

Bu satırları yazmanın nedeni sanatçının 1986 tarihli albümü "Body and Soul"un yeniden basılmasıdır.  Sanatçının 'uzun zamandır çıkardığım en güzel albüm' dediği bir kayıt. Caz/rock/füzyonun muazzam enerjisi artık niye böyle albümler yapılmıyor dedirtiyor dinleyene.

 

Albümdeki parçaların bazıları önceki çalışmalarında vardı ama yeniden düzenlendi. Yaptığı bir önemli değişiklik müziğe bariz yansıdı. İki üflemeli çıkarıp yerine gitar ve perküsyon koydu. Gitarın caz rock sololarıyla perküsyonun latin vuruşları müziği başka bir evrene taşıdı. Tabii bu iki enstrümana Ferguson'ın dinleyene imkansız gibi gelen trompeti eklenince yaşanacak hadsiz enerjinin emsalini bulması zor.

 

Normal şartlarda bu albümde yer alan müzikler caz tarihinin ancak meraklıların takip edeceği sararmış sayfalarda kalırdı ama Ferguson'ın trompetinin mucizevi etkisi müzikleri olduğundan öte seviyelere taşımış.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 24 Ağustos 2020, Pazartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.