Elif Çağlar'ın İtalyan müzisyenlerle kaydettiği yeni albümü yayınlandı

Elif Çağlar'ın İtalyan müzisyenlerle kaydettiği yeni albümü yayınlandı

Elif Çağlar'ın İtalyan caz müzisyenleriyle işbirliği caz dünyasına yeni bir albüm kazandırdı. Çağlar'ın daha önce İtalya'da yaptığı mini turnede beraber çaldığı İtalyan üçlü gitarda Domingo Muzietti, basta Massimo Giovanni ve davulda Massimo Manzi'den oluşuyordu. İtalya'daki konserlerde yakalanan uyum, enerji ve yakınlık 2018 yazında İstanbul Caz Festivali Venedik Sarayı bahçesinde güzel bir konserle taçlanmıştı.

 

Elif Çağlar'dan 'Come Me Come Te' albüm haberi geldi

 

Çağlar, eski dostlarıyla kurduğu yeni isimli grubu Sonic Boom'un single çalışmalarıyla beraber paralel olarak İtalyan müzisyenlerle ortak çalışması 'Come Me Come Te'yi aynı dönemde yayınladı.

 

Muzietti, Giovanni ve Manzi'ye piyanoda Teo Ciavarella'nın da katılmasıyla canlı konser tadında kaydedilen 9 şarkılık albüm bugün yayınlandı.

 

"Old Devil Moon, "Don't Explain", "Since I Fell for You", "Afro Blue" gibi caz standartlarına orijinal bestelerin eşlik ettiği albüm Çağlar'ın kendi vokal tarzı ve tekniğinin yeni örneklerini oluşturuyor.

 

Çağlar'ın caz standartlarına getirdiği yorumlar dikkat çekiyor. İlk kez 1946 yılında Billie Holiday'in sesinden kaydedilen ve sözlerinde Holiday'in de katkısı olan "Don't Explain" 8 dakikadan uzun süresiyle albümün en çarpıcı şarkılarından biri olmuş. Çağlar'ın klasik yoruma yakın girişinden sonra Muzietti'nin gitarı ve Ciavarella'nın piyanosuyla ilerleyen parçanın asıl sürprizi Çağlar'ın hip hop/rap akışlı vokalle parçaya devam etmesi hoş ve modern bir tavır katmış 75 yıllık şarkıya.

 

'Come Me Come Te' albümünün bir diğer klasiği "Afro Blue". 1959 yılında ilk kez Mongo Santamaria tarafından kaydedilen bu latin standardı sonradan caz müzisyenlerinin en sevdiği müziklerden birine dönüştü. Altmış yıldan fazla süredir vokalli/vokalsiz sayısız efsanevi ismin kaydettiği şarkıyı Dee Dee Bridgewater da 1970'lerin başında kariyerini başlangıçlarından biri yapmıştı 8 dakikadan uzun ve hâlâ hatırlanan yorumuyla. Çağlar'ın şarkıya kendi havasını katması hoş bir yorum olmuş.

 

Albümdeki müziklere dair son not ise gitarda Muzietti ile Çağlar'ın renk ve ton uyumu. Ciavarella'nın piyanosuyla onlara katılmasıyla uyumun güçlendiğini apaçık belli. Hayat normale döndüğünde bu kadroyu İstanbul'da sahnede dinlemek güzel olur. Latomi Jazz firmasından çıkan 'Come Me Come Te' albümünü tüm dijital platformlarda dinleyebilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 19 Eylül 2020, Cumartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.