En merak edilen 7 "EN": Konser-mekan-banko-havalı-sanatçı-nostaljik ve Avrupai "EN"ler!

En merak edilen 7 "EN": Konser-mekan-banko-havalı-sanatçı-nostaljik ve Avrupai "EN"ler!

Son üç yıldır her festival öncesi festivalin "EN" merak edilen 7 sorusunun cevabını bulmaya çalışıyoruz, doğrusu, bu sorular ve cevapları okurdan da ilgi görüyor. Bir tür gelenek haline getirdiğimiz soruları bu yılda sorduk ve cevapları bulmaya çalıştık. Her yıl festivalin mekân-semt-sanatçı bütünleşmesine özel önem verdiğini biliyoruz. Festivalin yaz aylarında gerçekleşiyor olmasının da etkisiyle sadece müzik festivali değil bir İstanbul festivali olması, şehri dört bir yanından kucaklaması altı önemli çizilmesi gereken bir konu. Her bir semti ayrı güzel İstanbulun tarihi binalarının cazla buluşuyor olması sadece kulağa değil gönlümüze ve ruhumuza da iyi geliyor.Crosscurrents projesi ve Badbadnotgood konserleri


Daha doğrusu konserler diyelim. Bu sene iki konseri öne çıkarmayı tercih ettik. Tam bir ustalar zirvesi olan, geçen kasım SF Jazz`da verdikleri konserle hayranlık uyandıran Dave Holland, Zakkir Hussain, Chris Potter`lı "Crosscurrents" projesi ve genç neslin merak edilen grubu, cazın garage band tarzı topluluğu Badbadnotgood bu yaz festivalin en merak edilen konserleri olmayı hakediyor.
Venedik Sarayı


Geçen sene bu kategorinin kazananı Fransız Sarayı ve Grand Tarabya Oteli idi, bu yıl Venedik Sarayı öne çıktı, diğerlerini biliyoruz, şimdi hepimiz bu nadide sarayı merak ediyoruz. Festival her sene İstanbul`un zenginlikleri kabul edilen tarihi mekânları rotasına kaydetmeye çalışıyor, sıra bu yaz Venedik Sarayı`nda.
25. yılda nesiller boyu Türkiye cazı


Geçen sene olduğu gibi bu yıl da en banko konser TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası ve kendi yerli caz dünyamıza özel bir selam gönderecek olan açılış gecesi konseri. İyi caz arayanlar için de, Türkiye`de caz müziğine emek veren sayısız insana saygı sunmak için de, Türkiye`de üretilen müziğe sahne üzerinde tanık olmak için de, hep yurtdışına bakarak yaşamayı değil kendi sanatçımızı takdir etmek için de en banko konser kesinlikle "25. Yılda Nesiller Boyu Türkiye Cazı" konseri olacak.
Fred Hersch


Hiç şüphesiz Fred Hersch. Onun ismi belki sınırlı bir müziksever grubunca tanınan bir isim olabilir ama adamın merak edildiği kesin, nedeni ise, başta, Türkiye`ye ilk kez geliyor olması. İkincisi elbette müziği, üçüncüsü ölümlerden dönen sağlık sorunları yaşaması. Sadece albüm dinleyerek sanatçıya dair merak yeterince giderilmiyor, sanatçıyı sahnede çıplak gözle görmeli, davranışlarının kodlarını çözmeli, vücut dili takip edilmeli.
Benjamin Clementine


Tartışmasız Benjamin Clementine. O da aslında ilk kez gelen biri ama genç olduğu için bir yerde normal, ayrıca, Clementine`ı sadece şarkıcı olarak görmeyin, o şarkıcılığı kadar bir moda ikonu, kendine has giyim tarzı Londra defilelerinde merak konusu. Çoğu kişi konserde şarkıları kadar giyimine de bakacaktır kuşkusuz.
Avishai Cohen "1970"


Bu konu netameli, başkaları kimi seçer bilmiyoruz ama yeni albümüne "1970" adını koyan birini direkt en nostaljik konser başlığına yazıyoruz. Avishai Cohen sahnede "Motherless Child" gibi aşırı nostaljik şarkılar söyleyecek, yetmişlerin soul & funk duygusuna, Stevie Wonder`lara bin selam gönderecek biz de onu seçmeyeceğiz, olmaz!
Adam Baldych & Helge Lien Trio feat. Tore Brunborg


Bu seçenek de muhtelif, Avrupalı sanatçıları sıralamakla iş bitmiyor, alt opsiyonlara da göz atmalı, seçime böyle bakınca Polonyalı kemancı Adam Baldych, Norveçli Helge Lien ve öne çıkıyor.Cazkolik.com / 20 Haziran 2018, Çarşamba

Kaydet

Kaydet

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.