> Eskişehir`de düzenlenen 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali?nde sahne alacak olan

> Eskişehir`de düzenlenen 8. Amatör Caz Müzisyenleri Festivali?nde sahne alacak olan

Türkiyenin dört bir yanındaki genç veya amatör caz müzisyenlerini izlemek ve tanımak açısından çok önemli bir kaynak niteliği taşıyan "Amatör Caz Müzisyenleri Festivali"nin bu yıl sekizincisi cazseverlerle buluşuyor.

Cazkolik olarak 10 Martta başlayan festivalde sahne alan gruplarla söyleşmek istedik. Bu konuda bize yardımcı olan Genç Cazcılar’a ve sevgili Devrim Dikkaya’ya teşekkür ediyoruz. Bu söyleşilerin ülkemizdeki cazseverler tarafından ilgiyle okunacağını ve cazseverlerle müzisyenler arasındaki ilişkinin daha da güçleneceğini umuyoruz.

Festivale katılan tüm gruplara sorularımızı yönlendirdik, cevaplar geldikçe yayına alıyoruz. Üçüncü röportajımızı da bu kez İstanbullu bir grup olan Soundjunction ile gerçekleştirdik. Grup dört müzisyenden oluşuyor; gitarlarda Barış Durlanık, Özgür Durlanık, elektrik basta Kıvanç Tanrısevdi ve davulda Tolga Tulun’dan oluşan ekip 13 Mart Cumartesi yani bu söyleşinin yayına girdiği gün 21:00’de konserlerini verecekler.


"Enstrümanlarla ve müzikle aynı zamanda

tanışmamız, farklı kaynaklardan beslenerek ortak

bir müzik beğenisi oluşturmamız ve birlikte müzik

yapmaya başlamamız, şu an çaldıklarımızın ve

birlikteliğimizin temelini oluşturuyor..."

(Sorularımızı Soundjunction adına Barış Durlanık yanıtladı.)

Cazkolik: Lütfen bize kendinizden söz eder misiniz... Grup olarak nasıl bir araya geldiniz ve elbette kişisel olarak da tek tek kendinizden bahsederseniz memnun oluruz.

Barış Durlanık: Uzun yıllara dayanan bir hikayesi var grubun. İki üyenin kardeş olması dışında, ilkokuldan itibaren beraber olan üyelerden kurulu bir ekibiz. Enstrümanlarla ve müzikle aynı zamanda tanışmamız, farklı kaynaklardan beslenerek ortak bir müzik beğenisi oluşturmamız ve birlikte müzik yapmaya başlamamız, şu an çaldıklarımızın ve birlikteliğimizin temelini oluşturuyor.

Kısaca grup üyeleri:

Gitarları Özgür ve Barış Durlanık kardeşler, davulu Tolga Tulun bası Kıvanç Tanrısevdi çalıyor. Özgür Durlanık profesyonel hayatında hekimlik yapıyor. Grubun diğer üyeleri de çeşitli firmalarda profesyonel kariyerlerine devam ediyorlar.

Cazkolik: Peki, caz ile olan ilişkinizi öğrenmek istiyoruz, yani, nasıl bir süreç sizi cazla tanıştırdı ve birer müzisyen olarak sizi bu müziğe çeken şey ne idi ve ek olarak da nasıl bir caz seviyorsunuz?

Barış Durlanık: Müzikal beğenimizin odağında caz olmasına karşın bu konuda çok muhafazakar olmadığımızı belirtmek gerekiyor. Farklı müzik türlerini de takip ediyoruz. Caz müziği yapmaya karar verme gibi bir durum da söz konusu değil aslında. Beraber çaldıkça gelişen ve dinlediklerimizle şekillenen, stüdyolarda birlikte çalarken oluşan bir müzikten bahsediyoruz. Soundjunction bir müzikal proje olmadığı için elimizdeki enstrümanlar ile içimizden gelen müziği ifade etme çabası diyebiliriz. Eserlerin gittiği yönlere ya da soundlarına müdahale edemediğimiz durumlar da oluyor. Ancak caz ekseninden ayrılmamaya gayret ediyoruz. Zaman zaman fusion, funk, swing hatta blues çağrıştıran harmoniler ya da etnik öğeler taşıyan melodiler çıkabiliyor. Eserler zamanla ve  çalındıkça Soundjunction eksenine oturuyor sanırım.

Cazkolik: Konserlerinizde izliyecileri / dinleyicileri neler bekliyor? Bu soruya ek olsun; çaldıklarınız kendi besteleriniz mi, yoksa standartları mı yorumlayacaksınız??

Barış Durlanık: Öncelikle kendimiz için keyifli bir performans bekliyoruz. Biz eğlenirsek bunun hem müziğimize hem de dinleyicilerimize yansıyacağını biliyoruz. Repertuvarın tamamı kendi eserlerimizden oluşuyor. Yıllara dayanan birlikteliğimizin izleri eserlerimizde de görülebiliyor. Farklı zaman dilimlerinde yapılmış birbirinden farklı tınılar taşıyan eserler var programda. Festivalin kapanışını, dinleyicilerde farklı bir tat bırakarak yapmak istiyoruz.

Cazkolik: Türkiyenin nisbeten sınırlı bir caz çevresi zaten söz konusuyken sizin bu duruma ek olarak amatör müzisyen olmanız müziğinizi nasıl etkiliyor? Zihnimizde beliren karamsar olmaya yatkın bir tablo var, gerçekten öyle mi? Bunu sizden öğrenmek istiyoruz ve umarız öyle değildir!?

Barış Durlanık: Biz kendimizi İstanbul’da yaşayan müzisyenler olarak şanslı addediyoruz. Ankara’nın bu konudaki hızlı ve istikrarlı gelişimini de yakından takip ediyoruz. Bu durumun ülke geneline yayılmaması caz müziği ve caz müzisyenlerinin sözü edilen karamsar tablonun bir parçası olması sonucunu doğuruyor. Ancak yeni kuşak müzisyenlerin yaptıklarını ve yapmaya çalıştıklarını ; -çok genç olmasak da-  katıldığımız İstanbul caz festivali bünyesindeki genç caz organizasyonunda yakından görme fırsatı bulduk. Ümit verici ve heyecanlandırıcı performanslar izledik. İnsanımızın kalitesi yükseldikçe müziğimizin de kalitesi yükselecektir. Eğitim konusunda alınacak çok yol var ama yurtdışında eğitim alıp geri gelen müzisyen arkadaşlar bu konuda çok önemli işler yapıyorlar.

Cazkolik: Peki, genç birer müzisyen olarak kendi kariyerlerinizde gelecekte cazla nasıl ilişki öngörüyorsunuz? Grup olarak albüm kaydetmek, bireysel olarak müzik kariyerine devam etmek, caz harici müzik kariyeri düşünmek gibi pek çok opsiyon bu soruya dahildir.

Barış Durlanık: Hepimizin müzik dışında profesyonel kariyerleri var. Bu durum vakit sıkıntısına sebep olabiliyor. Yine de çalışmalarımıza imkanlar dahilinde devam ediyoruz. Festival dönüşü planlanmış bir kayıt programımız var örneğin. Tamamlanmış eserlerimizi profesyonel kayıt ortamına aktarıp sırada bekleyen eser adaylarına vakit yaratma amacıyla yapılacak bir çalışma bu. Albüm niteliği kazanıp kazanmayacağı çalışma sonucunda oluşacak tatmin düzeyimize ve bu işle profesyonel olarak ilgilenen menajerlerimizin performansına bağlı olacak. Grup beraber çalmaya ve üretmeye devam ediyor. Müziğimiz de bizle beraber değişiyor, gelişiyor. İnsanların müziğimizi sevdiğine ve dinlediğine inanırsak albüm ile ilgili planların tabii ki devamı gelecektir.

Cazkolik: Cazkolik olarak sizinle tanışmaktan mutluluk duyduk, umarız çok daha sık ve düzenli ilişki içinde oluruz. Teşekkür ederiz ve sizlere bol izleyicili, zevkli harika bir konser diliyoruz.

Barış Durlanık: Biz de Soundjunction olarak Cazkolik ailesiyle tanışmaktan ve bize gösterdikleri ilgiden ötürü mutlu olduk. Türkiye’de kaliteli müziğin yaşaması ve gelişimi için yaptıkları katkılardan ötürü kutlar ve kararlılıkla yürüdükleri bu zorlu yolda başarılarının daim olmasını dileriz. Teşekkürler.

Cazkolik.com / 13 Mart 2010, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.