Fatih Oral'ın ilk albümü "Hep Sevelim" cazın ney ile yolculuğunda yeni bir soluk

Fatih Oral'ın ilk albümü "Hep Sevelim" cazın ney ile yolculuğunda yeni bir soluk

Covid-19 günlerinde dahi müzisyenler üretmeyi sürdürüyor. Son günlerde NEY ile ilgili iki yeni albüm haberi geldi. Biri, bu albüm yazısının konusu olan neyzen Fatih Oral'ın ilk albümü "Hep Sevelim", diğeri neyzen Volkan İncüvez'in Ebren Trio olarak kaydettiği "Yıldız Tozları". Fatih Oral Trio'nun albümü Ada Müzikten, Ebren Trio ise albümünü Kalan Müzik'ten yayınladı.

 

Neyzen Fatih Oral'ın özgün bestelerine yer verdiği kayıtta Lütfücan Kapucu perdesiz gitar, Oğuz Alp Erdoğmuş kontrbasla sanatçıya eşlik ediyor. Fatih Oral, Elazığ Türk Müziği Devlet Konservatuarı'nda aldığı eğitimin ardından, Bahçeşehir Üniversitesi Caz Okulu'nda Sertifika programını tamamlamış. Oral'ın müzikal yaklaşımı bir saz olarak neyi yorumlarken, geleneksel diziler dışında caz gibi müziğin evrensel renklerini de yansıtma çabası.

 

Kontrbasçı Oğuz Alp Erdoğmuş'la Bahçeşehir Caz Okulu Sertifika programından tanışıyorlar. Erdoğmuş, Marmara Üniversitesi Müzik Bölümünü bitirdikten sonra 2017 yılında Kağan Yıldız'la başladığı caz yolculuğuna çeşitli gruplarda çalarak devam ediyor. Erdoğmuş'u İKSV'nin Genç Caz gruplarında birkaç kez izlemişliğimiz var.

 

Fati Oral, perdesiz gitar çalan Lütfücan Kapucu ile ortak arkadaşları olan bir Fransız sayesinde tanışıyorlar. Kapucu, müzik harici Ankara Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı mezunu. Müziğe klasik gitar çalarak başlayan sanatçı Erkan Oğur'la tanışınca perdesiz gitar ve gitarın diğer çeşitleriyle yakından ile ilgilenmiş. Genç sanatçı şu an İTÜ Müzikoloji bölümünde yüksek lisans yapıyor.

 

Lütfücan Kapucu "Hep sevelim" albümünde perdesiz gitarın kendine has tınısını melodiyi armonize ederek enstrümanın olanaklarından maksimum düzeyde faydalanma hedefi var.

 

Bu albümün bir özelliği ise üç enstrümanın da perdesiz olması nedeniyle tampere ve mikrotonal seslerin kullanımını kolaylaştırması. "Hep Sevelim" (Hüseynî/Dorian), "Kahvenin Hatırı" (Acemaşiran/Majör) ve "İki Arada Bir Derede" (Pençgah/Lydian) gibi parçalar üzerinden örnek vermek gerekirse eğer, albümde yer alan parçaların makam, modal ve tonal karşılıkları olduğu gibi sanatçılar doğaçlamalarında da bu dizileri kullanma çabası içindeler. yani özetle, "Hep Sevelim" albümü, parçaların melodik yapısı, enstrümanların kendine has tınısı ve doğaçlama karakteri itibariyle özgün bir Türk Müziği denemesi olma çabasında.

 

Yazının başında salgın önlemiyor dedik ama özellikle konserleri fazlasıyla önlüyor. Fatih Oral ve arkadaşları albüm kaydını 1 Nisanda yapmayı planlamışlardı ama salgının en yoğun olduğu günler nedeniyle ertelemek zorunda kalarak ancak 25 Haziran günü yaptıkları beş-altı provanın ardından bir günde kaydettiler. Şimdi sıra, Fatih Oral ve arkadaşlarının bu albümü ilk fırsatta sahnede canlı dinlemeye geldi. Bakalım bu fırsat ne gün kısmet olacak.

 

Cazkolik.com / 14 Eylül 2020, Pazartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.