Fransız müzik şirketi Dreyfus'un konser gecesi 2009'da DVD olarak yayınlandı.

Fransız müzik şirketi Dreyfus'un konser gecesi 2009'da DVD olarak yayınlandı.

Monte Carlo Caz Festivali’nin 2007 yılındaki etkinliklerinde ünlü Fransız müzik firması Dreyfus Records ayrı bir geceyle festivale farklı bir renk katmıştı. Büyük çoğunluğu firmanın müzisyenlerinden doluşan trio’lar, quartet’ler, quintet’lerle dolu bir gece... Müthiş müzisyenler, enfes performanslar... İşi müzik yayıncılığı olan bir firmanın böyle bir geceyi sadece hatıralarda bırakmayacağı açıktı ve öyle de oldu. Gecenin DVD’si 2009 yılında yayınlandı.

Avrupa cazından ziyade, Fransız cazının kutsandığı gecede hepsi uluslararası onlarca müzisyen sahne aldı. Şöyle bir bakıyoruz da, 1,5 saatlik DVD’de 15 ayrı ekibin performanslarına yer verilmiş. Konser demeyelim ama DVD Bireli Lagrene Gypsy Project ile açılıyor. Dreyfus Records müzisyeni olan Lagrene pek çok albümünü bu firmadan çıkardı, halen de çalışıyorlar. Lagrene, gecede arkadaşlarıyla bir Henry Creamer & Turner Layton bestesi olan “After You’ve Gone”ı çalmış. Hemen ardından gelen parçada yine Lagrene var, bu keze caz şarkıcısı ünlü Sara Lazarus’a bir caz klasiği olan Burke & Van Heusen bestesi “Polka, Dots and Moonbeams”de eşlik etmiş. 2010 yılında yeni bir albüm yayınlayan Sara Lazarus her zamanki gibi büyüleyici...

DVD ve konserin akışı kesilmeden devam ederken Lagrene ve Lazarus üçüncü parçada yine sahnedeler, bu kez kendilerine eşlik eden Hono Winterstein ve Diego Imbert gibi müzisyenlerle Arlen & Harburg bestesi “Down With Love”ı söylüyorlar. Bireli Lagrene gitarıyla tüm gecenin yıldızı gibi...

DVD, 15 kadar müzisyenin farklı birlikteliklerle 15 parçasını içermiş. DVD'de en çok görünen isim Bireli Lagrene. Onbeş parçanın altısında Lagrene izlemek mümkün. Yanısıra bir başka büyük Fransız gitaristi Philip Catherine'de üç parçada görünüyor. Gece boyunca tanınmış caz standartlarının yanında müzisyenler kendi bestelerini de çalmışlar.

DVD'de yeralan parçalar şöyle;
• After You've Gone (Henry Creamer - Turner Layton), Biréli Lagrène & Gipsy Project.
• Polka, Dots and Moonbeams (Johnny Burke - Jimmy Van Heusen), Sara Lazarus & Biréli Lagrène.
• Down with Love (Arlen / Harburg), Sara Lazarus & Biréli Lagrène with Hono Winterstein & Diego Imbert.
• Jim (Shawn / Petrill / Samuels), Sara Lazarus & Biréli Lagrène with Hono Winterstein, Diego Imbert, André Ceccarelli, Franck Wolf.
• Just in Time (Camden/Green/Styne), Géraldine Laurent with André Ceccarelli & Diego Imbert.
• Joseph (B.Lagrène), Biréli Lagrène & Hadrien Féraud with Damien Schmitt & Franck Wolf.
• Sun in Waltz (F.Avitabile), Franck Avitabile.
• Manoir de mes Rêves (D.Reinhardt), Philip Catherine & Olivier Ker Ourio with André Ceccarelli & Diego Imbert.
• P'tite Case en Paille (F.Espel), Philip Catherine & Olivier Ker Ourio with André Ceccarelli & Diego Imbert.
• Danae (R.Giuliani), Rosario Giuliani with Franck Avitabile, André Ceccarelli & Diego Imbert.
• Seven Thoughts (R.Giuliani), Rosario Giuliani with Franck Avitabile, André Ceccarelli & Diego Imbert.
• I'll Remember April (De Paul/Johnson/Raye), Biréli Lagrène & Philip Catherine.
• In A Sentimental Mood (Ellington/Kurtz/Mills), Steve Grossman with Franck Avitabile, André Ceccarelli & Ddiego Imbert.
• Take The 'D' Train (S.Grossman), Steve Grossman with Franck Avitabile, André Ceccarelli & Ddiego Imbert.
• Star Eyes (De Paul/Raye), Steve Grossman, Biréli Lagrène, Rosario Giuliani & Franck Avitabile with André Ceccarelli & Diego Imbert.

DVD'nin zengin bir bonus bölümü var. Her DVD'de olan bu bonuslar burada biraz bol tutulmuş. Genellikle eklenmiş müzik parçalarından oluşan bonusların arasında en dikkat çeken ise artık hayatta olmayan şirketin kurucusu Francis Dreyfus ile yapılmış olan bir söyleşi.

Harika bir konser gecesi, parlak ve gösterişli, başarılı sahne, müthiş müzisyenler ve yorumlar... Hepsi bu DVD'de sizleri bekliyor!


Cazkolik'te, Dreyfus Records ile ilgili yayınlanan diğer yazıya da göz atın;
- Michel Petrucciani; "Best Of".


Cazkolik.com / 02 Eylül 2010, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.