Yeni albümü "Pişman Olunmayan Dünler"i yayınlayan Deniz Taşar çok yönlü sanatçılığıyla yeni neslin en kıvılcımlı isimlerin başında geliyor

Yeni albümü "Pişman Olunmayan Dünler"i yayınlayan Deniz Taşar çok yönlü sanatçılığıyla yeni neslin en kıvılcımlı isimlerin başında geliyor

İkibinli yılların ilk çeyreğini tamamlamaya az kala Türkiye caz ve türev müzikler sahnesinin ayırdedici sesleri belirginleşmeye başlıyor.

 

Deniz Taşar çok yönlü sanatçılığıyla bu ayıredici neslin en kıvılcımlı isimlerinin başında geliyor.

 

2013 yılında Nardis Genç Caz Vokal Yarışması'nda birincilik, Akbank JAmZZ yarışmasında 'En İyi Yorum', Estonya'daki Nomme Caz Festivalin Uluslararası Genç Caz Vokal Yarışması'nda Türkiye temsili ve Venedik Caz Festivali'nde sahne alarak hızlı ve başarılı bir çıkış yakalayan Taşar devam eden süreçte ilk albümü "Uykuda Bir Bulut"u yayınlayarak önemli bir dönemeci başarıyla tamamlamıştı.

 

 

"Pişman Olunmayan Dünler" albümü çıktı

 

 

Ama bu haberde altını çizmek istediğimiz sanatçının geçen sene ilk single çalışması "Uzaktan" ile müjdesini verdiği yeni albümü "Pişman Olunmayan Dünler"i yayınlamış olması.

 

"Gel bu denizde beraber yüzelim
Islansın her yerimiz
En dipte bile nefes alalım
Temizlensin zihnimiz"

 

Deniz Taşar'ın şarkıdaki gücü, sözlerini kendisinin kaleme aldığı metaforlu anlatımları bir sound bulutuna yükleyerek sesinin vokal çeşitliliğini sürekli değiştirebilme becerisidir.

 

Yedi şarkıdan oluşan "Pişman Olunmayan Dünler" albümünde yeralan tüm parçalar bu üstün beceriye sahip çalışmalar. İçlerinden ayırması zor olsa da "Beraber Yüzelim", "Uzaktan", "Kutu", "On Dördünden" gibi parçalarda müziğin [ve burada cazın da dememiz lazım] yeni nesil bakış açısının belirgin izleri var.

 

Yeni albümde yer alan tüm parçaların sözlerini kaleme alan Deniz Taşar düzenlemelerde Adem Gülşen ile çalıştı. Düzenlemeler yanında tuşlu çalgılarda Adem Gülşen'e vurmalı çalgılarda Ekin Cengizkan, akustik ve elektrikli gitarda Cenk Erdoğan, trompette Şenova Ülker, alto saksofonda Serhan Erkol, şarkıların çarpıcı anlarına damga vuran yaylılarda Çağlar Haznedaroğlu, Hakan Güven, Burak Kayan, Gözde Öcal Güvemli, kontrbasta Ozan Musluoğlu ve Enver Muhamedi ile bas gitarda Orhan Deniz ve Şentürk Öztaş eşlik etti.

 

 

Dünlerden ilham almak

 

 

Salgının yarattığı günümüzün endişeli/kaotik dünyasında müzikte yeni nesil yaratıcı bakış açısının sözlerden müziğe, düzenlemelerden görselliğe kadar Deniz Taşar'ın "Pişman Olunmayan Dünler" albümü ikibinlerin üçüncü on yılına damga vuracak çalışmalardan biri görünüyor.

 

Müzisyenliği yanında tasarım eğitimi alan Taşar'ın müzikteki yaklaşımının modern sanatın günümüzdeki karşılığına denk düştüğünü söylemek yanıltıcı olmaz.

 

Bugün modern sanat nasıl artık tuvalin çok ötesine taşan bir sanata dönüşmüşse, müzik de 20. yüzyılın türler yaklaşımından oldukça uzakta kaldı.

 

Genç nesil müzisyenlerin kendini herhangi bir tarza ait hissetmemesi, yeterli ifade olanağına kavuşabilmesi için ihtiyaç duyduğu malzeme deposuna erişme çabasından kaynaklanıyor. Taşar ve kuşağı, müzikal paletlerinde geçmiş yaklaşımların eski renkleri yerine dünyayı kapsayan farklı bir tavır geliştirmeyi önemsiyor. Belki de dünlerden ilham almayı böyle de anlayabiliriz.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 13 Nisan 2021, Salı

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.