Geçen ay Bremen`de düzenlenen JAZZAHEAD 09'a katılan Mehmet Uluğ ile konuştuk

Geçen ay Bremen`de düzenlenen JAZZAHEAD 09'a katılan Mehmet Uluğ ile konuştuk

Geçtiğimiz ay düzenlenen "JAZZAHEAD ’09" Avrupanın en önemli caz organizasyonlarından biri, bir anlamda bizde çok tanınan cazın "Frankfurt Kitap Fuarı" gibi bir festival. Avrupa caz toplumunun tümünü yılda bir kez birarada görülebileceği 4 günlük bu etkinliğe ülkemizden biri davetli 2 kişi katıldı, Babylon-Pozitif’in ortaklarından Mehmet ULUĞ davetli olduğu söyleşiye katıldı, diğer katılımcımız da İKSV adına katılan Harun İzer’di.

 

Dikkatli okurlarımız hatırlayacaklardır, bir ay kadar önce Avrupa’nın en etkili caz organizasyonlarından "JAZZAHEAD 2009" ile ilgili bir haber yapmış ve hem bu organizasyon hakkında bilgiler aktarmış, hem de organizasyon kapsamında düzenlenen konferanslardan birine konuşmacı olarak davet edilen Mehmet Uluğ’dan festival ile ilgili olarak bahsetmiştik. Fikr-i takip mi denir bilmiyoruz ama aradan yaklaşık bir ay geçtikten sonra Mehmet ULUĞ ile Babylon’da buluştuk ve katıldığı konferansı, "JAZZAHEAD 2009"u sorduk.

 

Böylesi büyük bir etkinliğe Türkiye’den 2 kişi katılmıştı. Katılanların biri Babylon-Pozitif adına ULUĞ iken diğer katılımcı ise İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) adına Harun İzer idi. Bu etkinliği nasıl tarif edebiliriz, aslında ülkemizde çok tanınan mesela Frankfurt Kitap Fuarı’nın caz için olanı demek doğru olabilir.

 

Yaklaşık 1.200 yıllık bir şehir olan Bremen yılda 2 milyonun üzerinde turist çeken özellikleriyle Avrupa kültürü mirasina sahip önemli bir şehir. 4 yıldır da JAZZAHEAD etkinliklerine evsahipliği yapan Bremen’de 4 gün süren etkinliklere bu yıl 5 binden fazla caz ile ilgili kişi katılmış. 200’den fazla sempozyum ve konferansa ev sahipliği yapan etkinlik 40’dan fazla konsere de sahne olmuş. Avrupanın tüm caz çevrelerinin profesyonel olarak katıldığı festival profesyonel katılımcıların ticari ilişkiler kurması, sanatçı ve konser bağlantıları, festivaller, turlar, turneler, albümler gibi bağlantıların yanısıra çeşitli konserler de düzenlenmiş.

 

Mehmet Uluğ ise festival çerçevesinde düzenlenen "360 Derece Caz" isimli etkinliğe konuşmacı olarak katılanlardan biri oldu ve biz de kendisine hem festivali, hem de konferansı ve genel olarak gözlemlediklerini sorduk.

 


 

Mehmet Uluğ son derece yoğun tempoda çalışan biri, hatta bu konuşmayı yaptığımız Babylon Lounge hemen Babylon’un arkasında yer alan oldukça hoş ve şık bir mekan, başka bir masada da Le Monde gazetesinden röportaj için kendisini bekliyorlardı, böyle bir ortamda Bremen’de geçirdiği tüm zamanı ve yaptıklarını hayli detaylı konuştuk;

 

Cazkolik: Sevgili Mehmet Uluğ, yoğun temponuz arasında zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum, birden çok firmayı idare etmek hiç kolay değildir mutlaka, insanın zamanını alır götürür, bu yüzden hemen sormaya başlıyayım; Bu etkinliğe davet ediyorlar değil mi sizleri

 

Mehmet Uluğ: Ben davetliydim, evet.

 

Cazkolik: Nasıl bir yapısı var bu festivalin, JAZZAHEAD’in?

 

Mehmet Uluğ: Kongre merkezi aslında. Kongre merkezi içindeki alanda katılımcılar masalarını kuruyorlar. Katılımcılar festival yönetimleri olabilir, caz dernekleri olabilir, plak firmaları olabilir, kulüpler olabilir, cazla ilgilenen kişiler, firmalar, müzisyenler herkes olabilir ve burada masa tutuyorlar,  ve kendi ürünlerini orada tanıtıyorlar, aynı fuarlar gibi, fazla fark yok.

 

Cazkolik: Siz nasıl katıldınız, Babylon-Pozitif olarak mı?

 

Mehmet Uluğ: Hayır, biz öyle girmedik, masa tutmadık, o anlamda katılmadık.

 

Cazkolik: Ben araştırdım, Türkiye’den katılımcı yokmuş!

 

Mehmet Uluğ: Evet, kimse yoktu, bir ben vardım bir de Harun İzer vardı festival adına... Ayrıca katılımcılar masa tutmayıp ayakta da katılabiliyorlar, orada dolaşıp masalarla görüşüp bilgi topluyorar, kendilerini tanıtıp alışveriş yapıyorlar. Fuar gibi yani. Hem stand açanlar var, hem de gezip dolaşıp bilgi alanlar var. Caz ile ilgili ağırlıklı kurumlar masa tutup katılıyorlar.

 

Cazkolik: Ticari iletişim de yoğun tabii.

 

Mehmet Uluğ: Tabii  amaç o zaten artı akşamları özellikle konserler var, katılan gruplar kendilerini tanıtıyorlar, onlar da bir anlamda bağlantı kurmuş oluyorlar, bir de benim katıldığım gibi paneller, söyleşiler var.

 

Cazkolik: sizin katıldığınız panel hangisiydi?

 

Mehmet Uluğ: "360 Derece Müzik" isimli bir panele katıldım ben. 360 derece müzik şu demek, hem festival yapmak, hem kulüp işletmek, hem plak şirketi sahibi olmak... Dolayısıyla yani müziğin tüm boyutlarıyla içinde olmak demek. Birden fazla müzik alanında çalışmakla ilgili bir panele katıldım ben bu anlamda.

 

Cazkolik: Peki, nasıl geçti panel?

 

Mehmet Uluğ: Çok keyifliydi doğrusu. İnsanlar çok katılım gösterdi panele. Nils Landgren vardı, tromboncu, tanır mısınız, o da panele konuşmacı olarak katıldı. Oldukça hoştu.

 

Cazkolik: Peki, siz tek bir panele katıldınız ama orada pek çok etkinlik vardı, sergiler var, caz ile ilgili sergiler, geceleri konserler var.

 

Mehmet Uluğ: Ben sadece söyleşiye katıldım, onun dışında fuar alanlarında insanlarla normal iş görüşmelerine katıldım, görüştüklerim kimler; Bana grup satmak isteyen ajanslar, benim grup yollamak istediğim festival yönetimleri, yöneticileri, ülkelerin caz birlikleri gibi böyle değişik kesimlerden insanlar.

 

Cazkolik: Peki aklıma şu geldi, bizim orada daha fazla sayıda bulunmamız gerekmez mi?

 

Mehmet Uluğ: Evet olabilir ama mesela kim?

 

Cazkolik: Ne biliyim, plak firmaları olabilir, Kültür Bakanlığı olabilir, kulüpler, müzisyenler, başka kimler?

 

Mehmet Uluğ: Bu anlamda benim aklıma gelen ilk isim İlhan Erşahin’in New Blue firması oldu. Onun kendi firması New Blue’yu mutlaka tanıtmalı orada, İlhan Avrupada gezen de biri... Nardis ya da İstanbul Jazz Club gibi kulüpler katılabilirler elbette... Onun dışında mesela tek bir caz müzisyeni isim olarak tek başına gitse sanatçılar tek başına stand açmıyorlar. Sadece ürününü ya da kendini tanıtmak isteyenler birey olarak gidebilir. Alır paketini gider kendini orada herkese tanıtır.

 

Cazkolik: Buradan şuna da vurgu yapmak istiyorum, bu söyleşiyi okudu ilgili birileri ve seneye orada olmak istedi, nasıl olur?

 

Mehmet Uluğ: İnternet üzerinden kaydını yaptırabilir, en önemlisi kişi de olsa kendini resmen böyle paketleyip katılmalı. Elinin altına işlerini, yaptıklarını, yapacaklarını, albümlerini alacak ve masa masa dolaşıp kendini tanıtacak. Dev bir ortam burası, insanlarla tanışmak için, ondan sonra pek çok anlamda önü açılabilir kişinin, öyle bir yer orası, mutlaka değerlendirmek lazım.

 

Cazkolik: Sevgili Mehmet Uluğ, kısa zamanda hızla toparladık neler olduğunu, nasıl bir festival olduğunu, umarım bu söyleşi müzisyen olsun, plak firması ya da kulüp ya da farklı alanda faaliyet gösteren bir yer olsun Avrupanın geniş caz coğrafyasını deri toplu bir arada görmek senede bir denk gelecek bir şey, umarım bir daha yıla çok daha geniş katılımlı oluruz. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyoruz.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 23 Mayıs 2009, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.