Geçtiğimiz hafta Carnegie Hall`de 70. yaşgününü kutlayan Hancock yeni albümüyle ilgili CNN?e konuştu...

Geçtiğimiz hafta Carnegie Hall`de 70. yaşgününü kutlayan Hancock yeni albümüyle ilgili CNN?e konuştu...

Herbie Hancock geçen hafta Carnegie Hall’de uzun süredir yapılması beklenen 70. yaşgününü özel bir konserle kutladı. Cazkolik olarak biz de Jukebox Müzikal Günlük’te Hancock 5 parçasıyla yayınlamıştık. Bugünün yaşayan efsane ismine elbette eşlik edecek olan isimlerde yine en az kendisi kadar ünlü ve önemli isimler olması lazımdı, nitekim öyle de oldu. Caz festivallerinin duayen yöneticisi George Wein’in organize ettiği konser Carnegie Hall’de yapıldı. Konserin takdimini çok önemli bir cazsever olan tanınmış komedyen Bill Cosby yaparken sahnede ise büyük piyaniste Wayne Shorter, Wallace Roney, Terence Blanchard, Joe Lovano, Jack DeJohnette, Dave Holland gibi star isimler eşlik etti. Herhalde bu konserin bir DVD’si filanda yayınlanır bilmiyoruz.

Bu haberle aslında iki üç haberi bir arada işlemiş gibi oluyoruz. Hem 70. yaş günü konserinden bahsettik, hem de birazdan okuyacağınız söyleşide Hancock CNN’e verdiği mülakatta son albümü "The Imagine Project"ten söz ediyor. 2008 yılında yaptığı "River"ın kazandığı büyük başarının ardından yeniden kolları sıvayan Hancock "Imagine" isimli albümünü aşağıda anlatıyor ama bu arada başka şeylerden de konuşuyorlar.


Herbie Hancock; "Kendime dedim ki, madem tüm dünyayı

ilgilendiren bir işe kalkışıyorsun o zaman tüm bu kültürleri

onore eden bir şey yapmam lazım..."

Buluştuğumuzda Herbie Hancock gözlüklerini Beverly Hills’teki evinde unutmuş, yayıncısından prova stüdyosuna getirmesini rica etmiş bekliyorduk. Bana dönerek; “Biliyor musun, aslında gözlüklere hiç ihtiyacım yok çünkü gözlerimden ameliyat oldum ama beni gözlük olmadan kimse tanımaz, o yüzden halen takıyorum...” dedi.

Cazın efsane piyanisti Herbie Hancock 2008 yılında Joni Mitchell’a ithaf ettiği “River” isimli albümüyle ödülünü almak için podyuma çıktığında alamet-i farikası olan marka gözlüğü de o an gözündeydi. Hancock konuşmasını tam yapacakken elindeki kağıdı düşürdü, o sırada Quincy Jones çevik bir hamleyle kağıdı yakalayarak Hancock’a verdi. Bu anıyı bir araya geldiklerinde hep konuşur gülmekten katılırlar.

Herbie Hancock Nisan ayında yetmiş yaşına bastı. Yazın sonuna doğru doğum gününü kutlayacak (Bu röportaj Haziranda yayınlandı). Geride tam 54 albüm bırakan ünlü piyanist şimdi yayınladığı yeni albümü “The Imagine Project” ile uğraşıp duruyor. Bu albüme çok emek verdi. Başından beri bu işi popun büyük isimleriyle birlikte kaydetmeyi çok istiyordu, öyle de oldu. Pink, John Legend, Indie Arie, Seal, Dave Matthews gibi isimler albümde Hancock ile birlikte söylediler, çaldılar. Albüme John Lennon, Bob Dylan, Beatles, Peter Gabriel gibi büyük isimlerin parçalarını da aldı.

“Bu albümde yedi dilden de konuşan insan var, çünkü bu projeyi düşünmeye başladığımda kendime tamam dedim, madem tüm dünyayı ilgilendiren bir işe kalkıyorsun o zaman tüm o kültürleri onore edecek bir şeyler de yapmam lazım...”

Chicago doğumlu ünlü piyanist bunları düşünüp karar verdikten sonra “The Imagine Project”i Hindistan, İrlanda, İngiltere, Brezilya ve Amerika kökenli müzikal tadlarla da kaynaştırmaya karar verdi.

CNN 12 defa Grammy ödülü kazanmış olan büyük piyanistle albümü sonrasında buluşup konuştu.

CNN: Bu projenin sizin için anlamı nedir?

H. Hancock: Benim için çok şey demek. Ona bağlanan umut, macera, yaratıcılık bu duyguların hepsi onda mevcut.

CNN: Elbetteki albümdeki tüm parçalar Herbie Hancock’ça kaydedilmiş, yorumlanmış parçalar, hiçbirinin orijinal soundu korunmamış!

H. Hancock: Niye biliyor musun, o parçaların orijinalleri zaten var, onları CD playerına koyup istediğin kadar çalabilirsin, kendi kendime dedim ki eğer böyle bir şey yapacaksam özel bir şey olmalı, yoksa niye yapayım ki, di mi!

CNN: 68 yaşında Grammy ödülü kazanmak nasıl hissettiriyor?

H. Hancock:  Quincy Jones benim ismimi söylediğinde aslında aklımda hiç öyle bir şey yoktu, ismimi duyunca çok şaşırdım, resmen şok olmuştum.

CNN: Kimin kazanacağını düşünüyordun?

H. Hancock:  Valla, geleneksel olarak düşünürsen eğer Kanye West ya da Amy Winehouse gelirdi aklıma

CNN: Kanye’de muhtemelen kazanmış olduğunu düşünüyordu!

H. Hancock:  (Gülüşmeler) Kanye bir çok şey söyleyebilir, o davranışları takındığı tavrın bir gereği onun belki ama gerçekte o çok güzel bir adamdır!

CNN: Egosu iyi yanlarını alıp götürüyor bazen. Bize bir keresinde fazla tepki gösterdiğini söylemişti, biraz güvenilmez olabilir.

H. Hancock: Olabilir, bilemiyorum...

CNN: Çok star olduğunu düşünüyor musun?

H. Hancock:  Sanırım gerçekten varlar...

CNN: Yaşadığın bunca şeyden ve geçirdiğin bunca zamandan sonra içinde hala güvensizliklerin var mı?

H. Hancock: Elbette olduğunu düşünüyorum ama ben onlarla bir şekilde uğraşmanın daha iyi bir yolunu bulduğumu düşünüyorum.

CNN: Bunlar mesela çalmanla ilgili ya da bestelerinle ilgili şeyler olabilir mi?

H. Hancock: Sahneyi artık terketmeye hazır olduğun zaman bir anda salonda, orada seni izlemek için parasını ödeyerek girmiş, çalmanı bekleyen insanlar olduğunu görürsün ve onların sana verdiği değeri hissederek daha iyisini vermeyi istersin. Ben şanslıyım çünkü Miles Davis gibi bir hocam vardı, onun gibiler bize dışarda bizim için para ödeyen insanlar olduğunu hatırlatır bana.

CNN: Vocoder cihazını (günümüzde Rihanna, Kanye West gibi pop starlarının da kullandığı bir çeşit vokal sintisaysır cihazı) kullandığında o zamanlar çok eleştri almıştın, o günlere dönersek eğer...

H. Hancock: (Gülmeye başlar) Vocoder kullandığım dönemin benden başka bir ikinci, hatta üçüncü Hancock’ın olduğunu düşünüyorum. O zamanlar “Sunlight” isimli bir albüm kaydetmiştim, 1977 yılıydı, o zamanlar o albüm halkla öyle iyi bir buluşma yapmadı, ama aradan uzun yıllar geçti sonra bir baktım ki herkes bu aleti kullanıyor, tabii yeni versiyonlarını...

CNN: Belki geçici bir heves olarak düşünmüştün...

H. Hancock: Bir kutuya konuşmak, aptallıkmış. Boşverelim de artık daha yaratıcı şeyler yapmaya bakalım...

Cazkolik.com / 03 Ağustos 2010, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.