Ressam Leonard Cohen

Ressam Leonard Cohen

Şimdiye değin hep şarkıları, şiirleriyle tanıyıp sevdiğimiz şarkıcı, şair, yazar, şarkı sözü yazarı Leonard Cohen’in artık görsel sanatlara ilişkin yeteneklerini de görmemizin zamanı geldi anlaşılan. Bu konuda zaten bir şeyler yaptığını bildiğimiz ünlü şarkıcının desenlerinden oluşan bir sergi ilk kez olarak artık sevenleriyle buluştu.

 

Montreal, Galeri Lounge’da açılan sergide resim demeyelim ama sanatçının desenleriyle, çizimleriyle karşılaşıyoruz. Cohen’in tabiriyle kendi not defterlerini dekore etmek için kullandığı çizimleri aslında hiç de sergilemeyi düşünmemiş. Sergilenenler arasında gençlik dönemi çizimlerinden son yıllardaki karalamalarına kadar her şey var. Bizim açımızdan işin ilginci bu defterlerini, çizimlerini sergilemeyi hiç düşünmemiş ama uzun yıllar notlarını aldığı bu defterlerini muhafaza etmiş, aslında bu bile sık sık kendi geçmişiyle defterleri aracılığıyla yüzyüze gelmeyi sevdiğini gösteriyor. kimbilir belki de kişisel tarihini gözden geçiriyordur.

 

1934 yılında dünyaya gelen büyük müzisyen bugün artık 76 yaşında. İlk şiirini 17 yaşındayken yayınlayan ve o zamanlar aslında şair olmayı düşleyen Cohen bugün artık genel olarak müziğin yaşayan en saygın isimlerinden biri.

 

Cazkolik.com / 10 Nisan 2010, Cumartesi

 BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.