Genç caz müzisyenlerine sınırsız kredi

Genç caz müzisyenlerine sınırsız kredi

 

Willie Morris; "Attentive Listening"

 

 

Caza ilginin azaldığı söylenen Amerika bir yandan genç caz yıldızları çıkarmaya devam ediyor. Toplam ilgi ve sektörde azalma olsa da cazın doğduğu yer ABD'nin eski gücüne kavuşma potansiyeline her zaman sahiptir. Hani bir söz vardır; Roma bir günde kurulmadı, bir günde yıkılmaz diye, bu sözü Amerikan caz müziğine uyarlamak lazım.

 

Genç tenor saksofoncu Willie Morris Amerikan caz sahnesinin yeni sanatçılarından. Morris, büyük bir mirasın yeni kuşağından olduğunun farkında. Müziğinde geçmişin izlerini sezmek mümkün. Morris'in tenoru bazen öyle tınlıyor ki sanırsın Coltrane oradaydı. Tamam, o kadar değil ama genç bir caz müziyeninin üzerinde hâlâ bu etki ile yol yürümesi bir yerde mukadderdir.

 

İki gündür bu albümü ara ara dinliyorum. Morris'e piyanoda Jon Davis, kontrbasta Boris Kozlov, davulda Rudy Royston eşlik etmiş. Morris genç ama diğerleri tecrübeli. İyi bir karma olmuş. Altıncı parçada ayrıca alto saksofonda Patrick Cornelius var. Besteler Morris imzalı.

 

Morris, nefesini uzun üfleyenlerden, cümlelerin sonunda iz bırakırcasına saksofonun havadaki tınısı devam ediyor. Genç sanatçı on parçadan oluşan albümünde adı gibi dikkatli kulakların  farkedeceği bir tempo sıralaması yapmış. Hızlı giriyor, düşünceli devam ediyor, arada hızlanıyor, duygusallaşıyor, blues'lar havada süzülüyor.

 

Genç bir sanatçının ana akım caz dilindeki yeni sözleri teşvik edici takdire layıktır. Willie Morris'in dileriz yolu ve bahtı açık olur.

 

Genç sanatçının geçen sene çıkardığı "Conversation Starter" albümünü de not etmiş olayım.

 

Bu albümden parçaları 13 Mart Çarşamba saat 19:00'da, TRT Radyo-3'deki CAZ ALMANAK programımda dinleteceğim. Meraklısıyla o gün buluşmak dileğiyle.

 

Albüm: Attentive Listening
Sanatçı: Willie Morris
Müzisyenler:
Willie Morris tenor saxophone
Patrick Cornelius alto saxophone, alto flute (track 6)
Jon Davis piano
Boris Kozlov bass
Rudy Royston drums, percussion (track 6)
Firma: Posi-Tone Records
1 Mart 2024

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 08 Mart 2024, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.