Genç piyanistin ilk albümü ilginç bir hikayeye sahip...

Genç piyanistin ilk albümü ilginç bir hikayeye sahip...

Dokuz yaşında bir çocukla yetmiş üç yaşında bir efsanenin dostluğu…

A star is born!

Sevgili Mehmet İkiz `bu çocuğu mutlaka dinle` diye albümü verdiğinde kulağa iyi gelen bir piyano trio olması dışında pek dikkatimi çekmemişti, gel zaman git zaman bir süre sonra her nedense biraz daha kulak vererek dinleme ihtiyacı hissettim. Fotoğraftaki bebek yüzlü gencecik çocukla piyano trionun sakinliği ve kalitesi, özgüvenli icrası ilk başta uyumlu gelmedi, Mehmet`i arayıp genç piyanist hakkında biraz daha bilgi alıyım derken yedi yıl önce The New York Times`da yayınlanmış yazıya denk geldim, ilginçti... Fotoğrafta 15 yaşında küçük bir çocuk, yanında 73 yaşında bir caz devi Henry Grimes. Böyle iki meslektaş gibiler. Yazıyla birlikte ayrıntılar da ortaya çıktı tabii.

* * *

Leo Lindberg şu an 22 yaşında genç ve başarılı bir piyanist. Gerçek bir caz fanatiği. Tabii arkasında yatan neden ailesi. Babası Ove Gustaffson ünlü bir caz basçısı. Babasının müzisyen arkadaşları çevresinde ve konser sahnelerinde büyümüş. Caza küçük yaşlardan itibaren tutkulu. Henry Grimes ile tanışması Grimes`ın Don Cherry ile kaydettiği "Complete Communion" albümünü dinlemesiyle olmuş. Yaşı belki 8-9 var ya da yok! Zaten o sıra bas ve trompet çalmaya çalışıyormuş. Piyanoya sonra geçmiş ama aynı zamanda piyano kadar davul, flüt ve saksofon da çalıyor. İşte tam o sıralar, yani 9 yaşındayken tutmuş Henry Grimes`a bir mektup yazmış. Grimes 73, Leo 9 yaşında! "Merhaba Henry, benim adım Leo Lindberg, 9 yaşındayım. Her zaman caz dinlerim ve double bas, trompet çalıyorum. "Complete Communion" albümünü dinledim, bas sololarına aşık oldum. İyi olmana, yeniden çalmaya başlamanı sevindim" Henry Grimes 9 yaşındaki İsveçli bir çocuktan böyle bir mektup alınca şaşırmıştır tabii (Not: Henry Grimes ikibinlerin başında bir süre tümüyle ortadan kayboldu. O dönem bir çok kaynak Grimes`ın öldüğünü ilan etmişti ama Grimes kişisel sorunları nedeniyle ortadan kaybolmuştu, hatta, bazen evsiz, bazen bir kapıcı olarak sağda-solda çalıştığı, inşaatlarda işçilik yaptığı ortaya çıktı. Sonra geri döndü ve yeniden çalmaya başladı, Lindberg bu yüzden `yeniden çalmaya başlamanı sevindim` diyordu mektubunda). Lindberg mektubuna üstünde Grimes`ın siyah-beyaz eski bir fotosu basılı tişörtlü resmini koymayı da unutmamış. Ahbaplık başladıktan sonra Leo ailesiyle New York`a gitmiş, hatta Grimes`ın evinde misafır olmuş. Grimes ve eşi aileyi ağırlamışlar. Grimes ne zaman İsveç`e gitse genç Leo ile birlikte çalmışlar, sohbet etmişler. Hala da öyleler.

Gazetenin yazarı o sıra New York`ta ikisini çaldığı yere gitmiş, Leo o sıra piyanoda "Kind of Blue", "Freddie Freeloader" filan çalarak ısınıyormuş. Grimes gömleğinin düğmelerini açmış ki içinde Leo`nun gönderdiği fotoğrafın basılı olduğu tişört bu kez Grimes`ın üstünde :).

* * *

Aslında bilgisayarın başına Leo Lindberg`ün "İsveç basınında "bir star doğuyor" başlıklarıyla karşılanan ilk albümü "Leo`s Bag"i yazmak için oturmuştum, bu kez değişik oldu. Albümde Lindberg`e basta Kenji Rabson, davulda Moussa Fadera eşlik etmiş. Lindberg ilk albümünde kendi besteleri kadar Clarke Terry, Ahmad Jamal gibi efsanelerin de bestelerini çalmış. Sevgili Mehmet`in geleceğin caz yıldızı Leo Lindberg`ün ilk albümünü yayınlaması güzel bir cesaret ve sevgi örneği. Genç sanatçıyı buralarda izledik mi emin değilim, gelmedi diye biliyorum ama nasılsa yolu düşecektir ve eminim çok sevecekseniz. Özellikle piyano trioları, old school cazın genç ve taze kanlarca icra edilmesini sevenlerin bayıla bayıla dinleyeceği müthiş bir genç piyanist (davulcu, trompetçi vs.).

(Önemli not: Leo Lindberg`ün albümü sayılı miktarda Cazkolik Shop`ta mevcut, bu bilgiyi de son not olarak eklemiş olalım.)

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 09 Şubat 2016, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X