Yeni Albüm Yazısı: İyi müziğin ne zaman karşına çıkacağı bilinmez.

<strong>Yeni Albüm Yazısı:</strong> İyi müziğin ne zaman karşına çıkacağı bilinmez.

İyi müziğin insanın karşısına nereden ve ne zaman çıkacağı bilinmez. Burada söz etmeyi istediğim albüm tam böyle bir çalışma. Mateusz Smoczynski ismini belki bir-iki kez duymuşluğum dışında hiçbir fikrimin olmadığı Polonyalı bir caz kemancısı, oysa, solist caz keman çoğu zaman bende hayal kırıklığı yaratan bir enstrüman oldu, sağdan sayın eskilerden Grapelli, orta nesilden Jean Luc Ponty, gençlerden Regina Carter ve belki bir-iki kişi daha, soldan sayın yine aynı isimler ama ensemble ya da trio-quartet-quintetlerdeki harikulade sanatçıları kastetmiyorum, onlara haksızlık yapmıyım.

* * *

İşte, tam bu noktada Mateusz Smoczynski`nin yeni albümünü keşfetmek bana ilaç gibi geldi, moral verdi, su serpti. Zaten Polonya cazına oldum olası meftunum, daha dinlemeden ordan kötü birşey çıkmaz gibi bir ön yargım bile oluştu ama dinleyince de anladım ki `çocuk yapmış arkadaş!`.

* * *

Umarım bu tip yazılar bizim etkinlik sahiplerine, organizasyonlara vs. ulaşıyordur, doğrusu aynı isimleri terennüm etmek yerine hani burnumuzun dibinde sayılabilecek Polonya`dan böyle bir sanatçının (daha doğrusu beşlisi) olması, keman gibi az rastlanacak bir enstrümanda süper işler yapması bence konser seçimleri bakımından iyi bir tercih olacaktır.

* * *

Polonyalıların ünlü Jazz Forum dergisi Mateusz hakkında `kuşağının en iyisi` diyor, zaten, soloya çıktığında insanın bunu anlamaması için sağır olması lazım. Sanatçının yeni albümü "Berek" tüm dijital platformlarda mevcut, bulamadım filan bahane değil. Beşlisindeki isimler de oldukça iyi. Kardeşi Jan piyanoda, gitarıyla dikkat çeken isimse Konrad Zemler. Kontrbasta Wojciech Pulcyn, davulda Himal Miskiewicz var.

* * *

On yıl önce ilk albümünü yayınlayan sanatçının arşivlerde iki eski albümü daha görünüyor, 2006 "Inspirations", 2008 "Expressions", doğrusu onları henüz dinleme fırsatı bulamadım, sıraya koydum. Amerika döneminde David Balakrishnan`ın Turtle Island Quartet`iyle de teması olmuş ama ne gibi projeler yaptılar onu bilmiyorum, bu arada, Turtle Island Quartet de üzerine ayrıca yazılması gereken bir dörtlü, meraklısı bu keman dörtlüsünün müziklerine kulak versin.

* * *

Beşlideki isimlerden söz ettim ama gitarist Konrad Zemler`in adını yeniden anmak lazım, keman & gitar solistliği albümün toplam müzik duygusunun altına imzasını atıyor. Notaları birlikte çaldıkları anlar hayli etkileyici. Mateusz ayrıca bariton keman çalıyor, ilk kez bu albümde bariton keman soundunun bu kadar etkili olduğunu işittim, çok yakışmış, belki çok vardır ama benim ilk kez dikkatimi çekti. Sanırım gitarla kanka halleri hoşuma gitti.

* * *

Görünen o ki yaklaşık on yıl albüm çıkarmayan Mateusz mükemmel bir dönüş yapmış, umarım burada da onu canlı izleme/dinleme imkanımız olur.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 07 Haziran 2017, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X