George Brunies

George Brunies

George Brunies 1930`larda şöhrete ulaşarak Dixieland revival akımının önemli unsurlarından biri olan Amerikalı tromboncudur. "King of the Tailgate Trombone" olarak bilinir.

 

New Orleans, Louisiana`da doğan Brunies`in 4 kardeşi de profesyonel müzisyendir; babası ise aile grubunun lideridir. Henüz 8 yaşındayken Papa Jack Laine`in grubunda profesyonel olarak alto horn çalan küçük George birkaç yıl sonra trombona geçerek New Orleans`ın muhtelif caz, dans ve gösteri gruplarında çalar. Nota okumayı hiçbir zaman öğrenmemiş olan Brunies parçaları kulaktan öğrenip bir trombon partisyonu yaratan, tam manasıyla "alaylı" bir müzisyendir. New Orleans`ı terketmeden önce Papa Jack Laine`in oğlu Alfred "Baby" Laine`in grubunda ve ağabeyi Abbie`nin Halfway House Orkestrası`nda çalışan George Brunies 1919 yılında Ragbaby Stevens yönetimindeki bir grupla Chicago`ya gider, daha sonra bir müddet Mississippi nehrini baştan başa kateden nehir gemilerinde çalışır ve nihayet 1921 yılında yeniden Chicago`ya dönerek New Orleans`tan arkadaşlarının Friar`s Inn kulübünde faaliyet gösterdikleri gruba katılır. The Friar`s Society Orchestra olarak bilinen bu grup kulüpten ayrıldıktan sonra ünlü the New Orleans Rhythm Kings`e dönüşecektir. Brunies`in trombon stili genç Chicago`lu müzisyenleri oldukça etkilemiş ve plakları sıkça kopya edilmiştir. Bu dönemde trombonda Brunies`i altetmek mümkün değildir; diğer tromboncuların çaldıkları herşeyi aynı yeterlikte ve hatta daha iyi çalabilmektedir. Diğer tromboncularla giriştiği "cutting contest"leri trombon sürgüsüne ayağıyla hükmederek ve bu şekilde rakibini altederek bitirmesi sıklıkla rastalanan bir olaydır. The Rhytm Kings 1924 yılında dağıldıktan sonra George Brunies ülke çapında popüler olan Ted Lewis and his Band`e katılır ve 1934`e kadar bu grupta çalışır. Kısa bir Louis Prima dönemini ve New York`un ünlü Nick`s kulübünde geçirdiği zamanı müteakiben 1939`da Muggsy Spanier`in grubuna katılır ve bu grupla birlikte en bilinen kayıtlarından bazılarını yapar. Ertesi yıl tekrar Nick`s`e dönerek 1946`ya kadar burada çalan Brunies daha sonra Eddie Condon`la çalışacaktır. George Brunies 1949 yılında kendi grubunu yönetmek üzere Chicago`ya geri döner. Olağandışı teknik becerisine çoğunlukla garip şaka duygusu eşlik etmiştir: Mesela sırtüstü yere uzanarak dinleyiciler arasında en iri olanlardan birine göğsüne oturmasını rica etmiş ve bu şekilde trombon çalmıştır. 1960`larda bir numerolojistin tavsiyesi üzerine iyi şans getirmesi amacıyla adını Georg Brunis olarak değiştirmesi de sanatçının tuhaflıklarından biridir. Georg Brunis 19 Kasım 1974`te Chicago`da hayata veda etmiştir.

 

Bölümün sonuna 10 adet fonograf kaydından oluşan kısa bir "George Brunis And His Jazz Band" diskografisi ekleyelim: D. D. T Blues - COMMODORE (Music Shop) - 607A - 1946-04-01; Composer: Brunis - Kaminsky - Gabler I Used To Love You But It`s All Over - COMMODORE (Music Shop) - 606A - 1946-04-01; Composer: Brown - Von Tilzer I`m Gonna Sit Right Down And Write Myself A Letter - COMMODORE (Music Shop) - 606B - 1946-04-01; Composer: Ahlert - Young In The Shade Of The Old Apple Tree - COMMODORE (Music Shop) - 607B - 1946-04-01 Royal Garden Blues - COMMODORE (Music Shop) - 556 - 1943-11-29; Composer: C And S Williams Sweet Lovin` Man ( V. George Brunis ) - COMMODORE (Music Shop) - 608 That Da Da Strain - COMMODORE (Music Shop) - 546B - 1943-11-29; Composer: J. Edgar Dowell - M. Medina Tin Roof Blues - COMMODORE (Music Shop) - 556 - 1943-11-29; Composer: Nork Ugly Chile ( V. George Brunis ) - COMMODORE (Music Shop) - 546A - 1943-11-29; Composer: Clarence Williams - George Brunis Wang Wang Blues - COMMODORE (Music Shop) - 608

 

Arto Peştemalcıgil

 

Cazkolik.com / 06 Şubat 2013, Çarşamba

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Arto Peştemalcıgil

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X