Gitar virtüözü Stanley Jordan Friends isimli albümü ve kayıtlarda yer alan sayısız ustayla muhteşem bir geri dönüşe imza atıyor. Bu çarpıcı albümü sevgili Cenk Akyol Cazkolik okurları için kaleme aldı.

Gitar virtüözü Stanley Jordan Friends isimli albümü ve kayıtlarda yer alan sayısız ustayla muhteşem bir geri dönüşe imza atıyor. Bu çarpıcı albümü sevgili Cenk Akyol Cazkolik okurları için kaleme aldı.

Dinlemeye başladığınız parça albümden seçtiğimiz John Coltrane`in ünlü Giant Steps`in Stanley Jordan`ın yeni albümünde bulunan kaydıdır.


Seksenlerin unutulmuş dâhi gitaristi Stanley Jordan kendisi gibi bomba müzisyen arkadaşları ile kaydettiği Friends albümü geçtiğimiz Eylül bir önceki albümü gibi Mack Avenue firması tarafından yayınlandı. Öncelikle söyleyelim ki harika bir geri dönüş albümü olmuş Friends...

Stanley Jordan seksenlerde peydah olduğunda tapping denen gitar çalma tekniği bilinmeyen bir şey değildi. Blues rockçı Yılan Harvey Mandel, Heavy Metalci Eddie Van Halen, buralardan Arif Sağ ve Kırımlı Enver İzmaylov`a kadar bir çok farklı müzisyenin uyguladığı çoğunlukla bir figür, bir süs olarak kullanılırdı. Saydıklarımızdan Enver İzmaylov`u diğerlerinden ayırabiliriz aynı Jordan gibi benzer bir teknik üzerine kurduğu virtüözitesi ve müzik tarzı ile.

Otuz sene önceki müzik piyasası için nispeten yeni olan bu gitar tekniğine şimdilerde stick bas gitarcılar (nedense Güney Amerikada stick bas çılgınlığı yaşanıyor), binlerce cambaz "shred" gitar virtüözü, ülkemizden de bir çok bağlamacı (Sivas`ta katledilmeseydi Hasret Gültekin de usta işi şelpe tekniğiyle Stanley Jordan ile düet yapabilirdi belki de kimbilir) benzer teknikleri neredeyse sıradanlaştıracak şekilde çoğalttı.

Bu sebeple Stairway To Heaven ve Eleanor Rigby ile izleyenlerin ağzını açık bıraktığı günlerin ardından aynı sularda bir daha yıkanamayacağını iyi bilen "tecrübeli" (Herkesin aklında bıyıkları henüz terlemiş, dahi çocuk imajı var hala!) müzisyen herkesin arkadaşım demekten gururlanacağı yıldızlar takımı ile ve bu üstadların meşreplerine göre parça ve tarz seçimleri ile başarılı bir iş çıkarmış.

Albüm Downbeat`ten yılın basçısı ödülünü alan Christian McBride (hatırlatalım 24-25 Kasımda Nardis`te!!), Stanley Jordan ile yıllardır çalan davulcu Kenwood Dennard ve trompetçi olarak tanınan ama eline ne geçse çalan Nicholas Payton ve Kenny Garrett eşliğindeki muhteşem kadro ile Capitol J isimli post bop bestesi ile başlayıp, albümü bir kerede dinleyeceğinizi size müjdeliyor.

Walkin` The Dog kimin eşlikçi olduğunu hemen anlayacağınız funky gitar ritmleri ile başlıyor. Parçada tabii ki basçı bulunmuyor yedi telli gitarı ile Charlie Hunter da gitar ve bas partisyonlarını aynı anda basıyor. Parça yine Stanley Jordan bestesi ama Charlie Hunter için ısmarlama dikilmiş bir ceket gibi. Stanley Jordan ile sahneye çıktıklarında onları izlemek nasıl yorucu olur bir gitar tutkunu için. Popçu Katy Perry`nin 1 numara olmuş hiti I Kissed A Girl`ünde de Charlie Hunter var ve parça albümün şahikalarından biri. Bestenin de gerçekten güçlü olduğunu söylemek lazım. Bu parçadaki cambazlık da tek eliyle piyano tek eliyle gitar çalması Stanley Jordan`ın. Bence ayakları ile davul çalıp, vokal de yapmalıydı. Dalga geçtiğime bakmayın, parça yetmişlerin caz-rock`ına yakın düzenlemesi ile beni en çok yakalayan oldu.

Seksenlik delikanlı Bucky Pizzarelli, akranı trompetçi, Count Basie`nin has adamı, Neal Hefti`nin Lil` Darlin` adlı bestesini yorumluyor. Aralarında hiç ama hiç kuşak çatışması yok. Karşılıklı tavla oynuyorlar sanki, ince ince, nakış gibi bir düet. Pop caz prodüktörlerinin en sevdiği gitaristi Russell Malone Jordan`ın adı üstünde latin caz bestesi Samba Delight`da Bucky dedesinin yanına usulca oturup öğrendiklerini anlatıyor.

Giant Steps standardını daha önce kendi albümünde de yorumlayan Mike Stern bir de Stanley Jordan ile düet yapıyor. Stanley Jordan`ın doksanların ortasında kaybettiği ustası Milton Babbit`e güzelleme için atonal bir emprovizasyon seşmiş ve bana nazire yaparcasına yanına "smooth cazcı" Russell Malone`u almış.

Hubert Laws`ın daha az isim yapmış kardeşi "soulful" Ronnie LawsCharlie Christian - Benny Goodman ortak bestesinde Regina Carter ile beraber çaldıran gitarist, Kenny Garret`ı smooth smooth kokan Bathed in Light`ı rafine etmeye çalışmış; Başarılı da olmuş ama yine de Kenny Garrett`ın varlığı parçayı albümde sırıtan bir yama olmaktan kurtaramamış. Seçtiği sentetik gitar tonu bu hissimi kuvvetlendirmeye yetiyor.

Adnan Saygun`un anadoludaki yol arkadaşı, Macar besteci Bela Bartok`un bir konçertosunda kemancı Regina Carter`a piyanosuyla eşlik eden gitarist. Yine yirminci yüzyılın en önemli bestecilerinden Fransız Claude Debussy`nin solo piyano parçasını gitara adapte edip davul ve bas eşliğinde klasik formunu korumaya çalışarak yorumlamış.

I Kissed A GirlStanley Jordan`dan dinleyip, Bucky Pizzarelli ile soluklanan genç kuşağın kulağına caz tozu kaçırtabilecek bir albüm Friends.


Stanley Jordan, 2011; "Friends", Mack Avenue Records

01 / Capital J [6:40]
02 / Walkin` The Dog [6:10]
03 / Lil` Darlin` [5:39]
04 / Giant Steps [4:30]
05 / I Kissed A Girl [5:43]
06 / Samba Delight [5:26]
07 / Seven Come Eleven [5:29]
08 / Bathed In Light [7:45]
09 / Romantic Intermezzo From Bartok`s Concerto For Orchestra [8:29]
10 / Reverie [3:56]
11 / One For Milton [4:07]

Stanley Jordan: Gitar, Piyano (5, 9)
Bucky Pizzarelli: Gitar (3, 6)
Mike Stern: Gitar (4)
Russell Malone: Gitar (6, 11)
Charlie Hunter: Gitar (2, 5)
Regina Carter: Keman (7, 9)
Kenny Garrett: Soprano Saksofon (1, 8)
Ronnie Laws: Soprano Saksofon (7)
Nicholas Payton: Trompet (1, 8)
Christian McBride: Bas (1, 8)
Charnett Moffett: Bas (5, 6, 10)
Kenwood Dennard: Davul (1, 8, 10, 11)

Cenk Akyol

Cazkolik.com / 07 Kasım 2011, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.