Google'ın yapay zekâ (AI) uygulamasından beste yapmasını istedik ama pişman olduk

Google'ın yapay zekâ (AI) uygulamasından beste yapmasını istedik ama pişman olduk

(Resimaltı) Dinlediğiniz müzik Google'ın MusicLM uygulamasında yer alan "Bir partide hızlı bir şarkı çalan caz grubu" seçeneği tercih edilerek oluşturulan bir müziktir.

 

Science Focus dergisinden Alex Hughes yapay zekâ uygulamalarının müzikal beste bakımından nasıl sonuç vereceğini merak ederek Google'ın yapay zekâ uygulaması MusicLM'den beste yapmasını istemiş ama sonucun büyük bir hayal kırıklığı olduğunu belirtiyor.

 

Yapay zekâ yazılı-sözlü alanlarda kısmen işe yarıyor olabilir ama müzikal bakımdan henüz alınacak çok fazla yolun olduğunu söylüyor deneyenler.

 

Alex Hughes, MusicLM'i açarak dünyanın en iyi orkestralarından dikkatle modellenmiş melodiler duymayı umuyordum ama hayal kırıklığına uğradım diyor.

 

Duyurusu Ocak ayında yapılan MusicLM, Google'ın yapay zekâ aracılığıyla müzik üretmeye yönelik ilk girişimiydi ve bu uygulama artık insanların denemeler yapmasına izin veriyor.

 

Hughes, farklı türler, şarkılar, stiller ve enstrümanlar seçenekleriyle platformdan talepte bulunduğum zaman görüntü ve metin oluşturmanın aksine, yapay zekâ tarafından üretilecek müzikler bakımından daha gidilecek çok yol olduğunu söyleyebilirim diyor.

 

 

Google'ın MusicLM uygulaması nasıl çalışıyor?

 

 

Google bu yeni teknolojinin henüz erken evrede olduğunu kabul ediyor ve uygulamayı 'sentetik müzik bakımından deneysel bir teknoloji' olarak tarif ediyor. Uygulama vokal ve belirli grup veya sanatçılara yönelik istekler oluşturamıyor, yeteneği şimdilik enstrümantal müzik dünyasıyla sınırlı.

 

Uygulama size zil sesi kadar basit tonlardan tutun biraz daha ayrıntılı iyimser melodilere kadar bir dizi öneri sunuyor.

 

İster death metal, ister akustik pop veya folk olsun parçaların çoğu duvarın ardından geliyormuş hatta su altında çalıyormuş gibi bir ses çıkarıyor ve bu seslere ezici bir bas tonlama eşlik ediyor.

 

Hughes son not olarak, uygulama tecrübesi bakımından genellikle klavyeye dart atarak hangi sesin geldiğini görmek gibi hissettiriyor diye haberini tamamlıyor.

 

Cazkolik.com / 31 Mayıs 2023, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.